Policja prosi o pomoc w ustaleniu sprawców uszkodzenia miejskiego fortepianu

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Katowicka policja prosi o pomoc w ustaleniu sprawców dewastacji jednego z dwóch fortepianów, ustawionych niespełna dwa tygodnie temu w centrum stolicy Górnego Śląska dla ożywienia miejskiej przestrzeni. We wtorek policjanci opublikowali nagranie, na którym widać moment uszkodzenia instrumentu.

 

pixabay

Do dewastacji fortepianu doszło w Nowy Rok nad ranem przy ul. Stawowej w ścisłym centrum miasta. Prawdopodobnymi sprawcami są trzej młodzi mężczyźni widoczni na udostępnionych we wtorek w internecie zdjęciach i nagraniu.

 

Świadkowie zdarzenia, osoby mogące rozpoznać sprawców lub posiadające jakiekolwiek informacje pomocne w ustaleniu tożsamości poszukiwanych mężczyzn, powinny skontaktować się z policjantami z VI komisariatu policji w Katowicach (nr telefonu 47 85 138 50) lub napisać na adres poczty elektronicznej: kp6@katowice.ka.policja.gov.pl. Informatorom policja gwarantuje anonimowość.

 

Odporne na warunki atmosferyczne zewnętrzne fortepiany ustawiono w końcu grudnia zeszłego roku w centrum Katowic – przy ul. Stawowej oraz na Placu Kwiatowym, będącym częścią katowickiego rynku. Trzeci - jak zapowiadają władze Katowic - stanie niebawem w Parku Zadole.

 

Po ponad tygodniu użytkowania obydwa instrumenty zostały uszkodzone - nie działają niektóre klawisze, jeden z instrumentów ma pękniętą obudowę i klawiaturę, w drugim nadłamana została klapa zamykająca klawiaturę i jej mocowanie. 4 stycznia Urząd Miasta oficjalnie zgłosił policji dewastację instrumentu z ul. Stawowej. Szkody wstępnie wyceniono na ok. 6 tys. zł.

 

Na opublikowanym we wtorek nagraniu z monitoringu widać dwóch mężczyzn ubranych na czarno i trzeciego - w niebieskiej kurtce jeansowej i czarnych spodniach. Policjanci liczą na sygnały od mieszkańców, pomocne w identyfikacji poszukiwanych. Zniszczenie mienia ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego, którym w tym przypadku jest katowicki magistrat.

 

Jak informował Urząd Miasta po ustawieniu ulicznych fortepianów, te - warte ok. 150 tys. zł każdy - instrumenty są całoroczne, dostosowane do umieszczania na zewnątrz dzięki konstrukcji ze stali nierdzewnej i betonu architektonicznego oraz hermetycznej klawiaturze. Jest to zabezpieczenie na wypadek różnych warunków pogodowych, także ekstremalnych. Trudno jednak o skuteczne zabezpieczenia, kiedy ktoś celowo próbuje zniszczyć taki fortepian. Urzędnicy liczą, że szybko uda się ustalić sprawców dewastacji, a instrumenty zostaną naprawione przez ich dostawcę.

 

Całoroczny fortepian zewnętrzny Cadenza powinien dobrze działać przy temperaturach od minus 20 do plus 50 stopni Celsjusza. Instrument jest wodoodporny. Waży pół tony, a ławki przy nim 30 kg. Model wybrany przez Katowice posiada aplikację do sterowania cyfrowym systemem zarządzania i śledzenia aktywności. Jest też możliwość podłączenia dodatkowego nagłośnienia oraz innych instrumentów. Na miejskich fortepianach może zagrać każdy chętny, mają też być wykorzystywane w promocji miasta.(PAP)

 

autor: Marek Błoński

 

mab/ jann/

PAP

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.