ADAMED SmartUP/ 3 uczniów z woj. świętokrzyskiego na obozie naukowym

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Już 17 lipca rozpocznie się obóz naukowy 8. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. 50 młodych badaczy i badaczek w wieku od 14 do 19 lat przyjedzie do Warszawy, aby przez 2 tygodnie brać udział w wykładach i zajęciach praktycznych, doświadczać samodzielnej pracy w laboratorium oraz nawiązać przyjaźnie i wieloletnie relacje naukowe. W tym roku w obozie weźmie udział 3 uczniów z województwa świętokrzyskiego.
 

źródło:  Biuro prasowe programu ADAMED SmartUP

Program dostosowany do zainteresowań
ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat. Jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju młodzieży szczególnie uzdolnionej w tym obszarze. Dotychczas na obozy naukowe zaproszonych zostało 400 uczniów z całej Polski, 70 z nich zostało laureatami nagrody głównej, a 18 nastolatków otrzymało stypendium finansowe.
Jak co roku uczestnicy i uczestniczki obozu będą pracować w ramach 4 grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka, fizyka i nowe technologie. Wyboru dokonali już wiosną br., kiedy to o swoich zainteresowaniach opowiadali Radzie Naukowej programu.
Młodzi chemicy i chemiczki wyhodują kultury bakterii i kryształy białka oraz dowiedzą się, jak wyglądają cykle życiowe wirusów. Będą mieli też okazję usłyszeć, w jaki sposób funkcjonuje świat nauki, kto może tworzyć publikacje i jak teoria splata się z praktyką np. podczas odkrywania nowych leków i terapii.
Uczestnicy i uczestniczki zainteresowani naukami medycznymi będą mogli nauczyć się szycia chirurgicznego, potrenować przygotowanie do operacji, zachowując wszelkie zasady sterylności i samodzielnie wykonać testy antybiotyków oraz substancji bakteriobójczych. Podczas warsztatów zajmą się natomiast psychologiczną stroną pracy lekarza – porozmawiają o etyce tego zawodu i przećwiczą wywiad z pacjentem. W tych zajęciach wezmą udział Oskar Leksa oraz Antoni Bartkowiak z Kielc, uczeniowie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.
Przyszli inżynierowie i inżynierki wezmą udział w zajęciach z symulatorem lotu, zbudują własne modele samolotów i będą mieli możliwość pracy z dronami oraz robotami mobilnymi. Spotkają się także ze studentami i studentkami z koła astronautycznego.
Z kolei pasjonaci i pasjonatki fizyki poznają skomplikowane zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej oraz podstawy fizyki statystycznej i fizyki ciała stałego. Będą mieli również szansę samodzielnego wykonywania eksperymentów. Do grupy fizycznej został przyjęty Jan Jagodziński z Mójczy, uczeń Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.
Siatkę zajęć edukacyjnych na obóz naukowy ADAMED SmartUP tworzymy tak, by dać uczestnikom jak najwięcej przestrzeni do samodzielnego wykonywania eksperymentów. Nauki STEM bazują właśnie na doświadczaniu – podkreśla Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP i dodaje – Grono obozowe to najbardziej utalentowana młodzież w Polsce, którą wyłoniliśmy w wieloetapowej rekrutacji. Dlatego też współpracujemy ze światowej klasy naukowcami, aby w trakcie obozu zapewnić im zajęcia wykraczające poza standardowy program szkolny i stworzyć niepowtarzalną okazję do kontaktu z nauką.
Obóz to jednak nie tylko nauka
Jednym z istotnych celów programu ADAMED SmartUP jest też integracja młodych naukowców. Podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację Adamed spotykają się nastolatkowie z całej Polski, którzy podzielają zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Podczas dwóch tygodni obozu mają okazję pracować w grupach i poznawać się w trakcie wspólnie realizowanych projektów. Uczestnicy i uczestniczki biorą też udział m.in. w warsztatach kulinarnych, wycieczkach do ośrodków badawczych czy Mock Interviews.
Te spotkania bardzo często owocują wieloletnimi przyjaźniami. Wielu uczestników poznaje w programie swoich przyszłych partnerów naukowych. Nie szukając daleko: w maju tego roku Adrianna Jażdżewska i Jan Kozłowski z 7. edycji zostali najmłodszymi uczestnikami VI Ogólnopolskiej Konferencji Genetycznej „Genomica”, a w pracy nad ich projektem naukowym wspierał ich absolwent 5. edycji, Karol Sadowski – opowiada Martyna Strupczewska.
A obóz naukowy to dopiero początek przygody…
We wrześniu 10 osób zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Laureaci i laureatki przez kolejnych 10 miesięcy wezmą udział w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Dodatkowo, po roku intensywnej pracy 3 z nich otrzyma stypendium finansowe w wysokości 40 tys. złotych, które będą mogli przeznaczyć na swój dalszy rozwój i spełnianie naukowych marzeń.
ADAMED SmartUP już nie tylko w Polsce
Od 3 lat program ADAMED SmartUP zaprasza do udziału młodzież nie tylko z Polski, ale również z Wietnamu. Wietnamska edycja realizowana jest we współpracy ze Szkołą Średnią im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi. W tym roku trójka laureatów wyróżnionych w ramach międzynarodowej edycji po raz pierwszy przyjedzie do Warszawy. Hoa, Hanh i Hoan będą uczestniczyć w części wykładów i zajęć praktycznych, ale też wezmą udział w integracji z rówieśnikami z Polski oraz poznają naszą kulturę podczas zwiedzania.
źródło:  Biuro prasowe programu ADAMED SmartUP
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
edukację STEM zwiększa możliwości rozwoju młodych kobiet, uchodźczyń i uchodźców na całym świecie

2022-08-08

edukację STEM zwiększa możliwości rozwoju młodych kobiet, uchodźczyń i uchodźców na całym świecie

NOWY JORK, 5 sierpnia 2022 r. /PRNewswire/ -- Kobiety i dziewczęta, które chcą rozwijać swoją wiedzę w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki, od dawna muszą stawiać czoło ogromnym wyzwaniom w obszarze, który tradycyjnie jest zdominowany przez mężczyzn. Jednocześnie ostatnie wydarzenia uwypukliły globalny problem rosnącej w ogromnym tempie populacji 89,3 milionów uchodźców, bezpaństwowców zmuszonych do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania, z których prawie 27% to kobiety i dziewczęta poniżej 18 roku życia. Edukacja o międzynarodowym zasięgu, w szczególności wirtualna wymiana, jest rzadko wykorzystywana do rozwiązania takich problemów, chociaż może stanowić potężne narzędzie do rozszerzenia wachlarza możliwości dla marginalizowanych grup.
Bezcenna jagodzianka

2022-08-08

Bezcenna jagodzianka

Obydwa sklepy wielkopowierzchniowe mam w zasięgu wzroku. Ten znajdujący się bliżej rzadziej miewa promocje. Jako że trzy kostki masła sprzedawane gdzie indziej w cenie dwóch akurat nie były mi potrzebne, kupiłam jedną obok za niebotyczne – jak mi się wydaje – ponad dziewięć złotych. Zbeształam się zaraz potem za tak jawne marnotrawstwo pieniędzy. Bo fatygując się trochę dalej, miałabym jeszcze na bułkę. Ich ceny też poszybowały. W małej sieci, żeby zapłacić mniej, trzeba kupić pakiet. Jedna – oddzielnie - kosztuje bowiem nawet 3,50 zł. A że takie małe punkty powstają w Starachowicach jak grzyby po deszczu, zachodzę w głowę, czy ktoś tam robi zakupy? Chyba tak, inaczej nie rozpoczynałyby działalności i to niedaleko od siebie. Za potwierdzenie niech posłuży fakt, że znajoma w upalny dzień przyszła tam po lody. 15 zł za pudełko było dla mnie zbyt dużo. Szepnęłam jej nawet, że po drugiej stronie ulicy kupiłaby lepsze lody za dziesięć złotych. – Tak? – spytała i mimo wszystko podeszła do kasy. Skądinąd wiem, że się jej nie przelewa. Widocznie do rosnących cen chce przywyknąć, by inflacja przestała robić na niej wrażenie. Mnie zakłóca sen. Pieniędzy nie przybywa, a wydatków nie ubywa. <czytaj dalej>
Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

2022-08-08

Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

Ołów może zabijać, i nie chodzi tu o kule, a jego mikroskopijne ilości w skażonym otoczeniu. Nie ulega rozpadowi i kumuluje się w organizmie, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Za zatrucie tym pierwiastkiem odpowiada zanieczyszczenie środowiska i żywność. Zbliża się sezon grzybobrania, pamiętajmy, że grzyby zawierają duże ilości ołowiu, nie podawajmy ich maluchom.
Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

2022-08-07

Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

Notowania ropy naftowej w ostatnich miesiącach pociągnęły za sobą wzrost cen paliwa lotniczego, a to z kolei przełożyło się na ceny biletów. – Nie oznacza to jednak, że bilety staną się niedostępne cenowo dla pasażerów. W takiej sytuacji staramy się kontrolować to, na co mamy wpływ, czyli wszystkie inne pozycje kosztów – mówi Evelin Jeckel z Wizz Air. To, na czym linie lotnicze nie mogą teraz oszczędzać, to koszty pracownicze i zatrudnianie nowego personelu. Węgierski przewoźnik w tym roku przyjął do pracy ponad 1,4 tys. osób i stale rekrutuje.
EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

2022-08-07

EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

Grupa Arche podpisała 3.07 br. ostateczną umowę zakupu zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. „Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji”. - mówi Władysław Grochowski, prezes Arche SA.
Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

2022-08-06

Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

W czerwcu br. rozpoczęła się w Wiedniu faza pilotażowa nowego projektu, w ramach której stopniowo przebudowywane są ulice i zwalniana jest przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi, to idea tworzenia „Supergrätzl”, tzw. superdzielnic. Model ten ma przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście.
Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

2022-08-07

Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

Serce jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała, można je wspomagać na wiele sposobów. Na jego zły stan wpływa głównie zła dieta, brak ruchu i używki. Osoby aktywne fizycznie są dwa razy mniej narażone na choroby układu krążenia. Dietetyk podpowiada jakie zmiany należy wprowadzić w diecie, aby cieszyć się dobrą kondycją przez  długie lata.
Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

2022-08-06

Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

Wakacje w Polsce to bardzo dobry pomysł! Co roku potwierdza to liczba odwiedzin Polaków w różnych regionach naszego kraju. Nie ma się co dziwić, w końcu mamy blisko nad morze, w góry oraz na Mazury. Dokąd w tym roku najchętniej wyjeżdżają Polacy? Yanosik sprawdził najbardziej popularne gminy w różnych obszarach naszego kraju!
W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

2022-08-05

W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. W Funzeum, które wykorzystuje sztukę cyfrową, dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych doświadczeń i eksperymentować.   
Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

2022-08-05

Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków drogowych. Niektóre zdarzenia skutkują uszczerbkiem na zdrowiu inne nawet śmiercią. Jednak najczęściej wspólnym mianownikiem najpoważniejszych zdarzeń jest brak wyobraźni, brawura czy ignorancja sprawców. Takim zachowaniem wykazał się 27 - latek, którego nieodpowiedzialne zachowanie zarejestrował i przesłał na skrzynkę „STOP agresji drogowej” inny kierujący. Kielczaninowi już zostało zatrzymane prawo jazdy, a sprawa będzie miała swój finał w sądzie.