Bałtyk to dobro narodowe, ogromny potencjał i strategiczne źródło energii

Ocena:

0/5 | 0 głosów

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska w rozmowie z PAP.

Źródło: PAP MediaRoom

Spółka EDF Renewables Polska znalazła się na drugiej pozycji w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka przystąpiła do drugiego etapu polskiego programu offshore, składając wnioski na 10 z 11 dostępnych lokalizacji.

„Z 12 podmiotów, które złożyły wnioski do tej samej lokalizacji w programie offshore, zajęliśmy drugie miejsce. Jest to dowód na to, że wniosek został przygotowany ze szczególną starannością, że spełniliśmy wszystkie, nie proste, jak się okazuje, kryteria stawiane inwestorom. To także dowód na to, że projekt przygotowany przez EDF i cały team to projekt dobry i godny rozważenia” – podkreśla Alicja Chilińska-Zawadzka.

Prezes zarządu EDF Renewables Polska wskazuje, że inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), w szczególności w morskie farmy wiatrowe, to przedsięwzięcia skomplikowane, kapitałochłonne i obarczone wieloma punktami ryzyka. W jej opinii takie projekty mają szansę powodzenia tylko wtedy, kiedy są realizowane w partnerstwach.

„EDF Renewables posiada morskie farmy wiatrowe w wielu krajach na całym świecie i w żadnym z nich nie działamy w pojedynkę. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, tworząc silne więzi oraz łańcuch dostaw oparty na miejscowych przedsiębiorcach. Czasy pandemii pokazały, że ten lokalny łańcuch dostaw jest gwarantem realizacji kosztownych inwestycji o napiętych harmonogramach” – zaznacza Alicja Chilińska-Zawadzka.

Dodała, że budowa morskich farm wiatrowych to nie tylko realizacja celów klimatycznych UE oraz koło zamachowe dla polskiej gospodarki, ale również wiele nowych miejsc pracy.

Podała przykład zrealizowanego przez EDF Renewables projektu we Francji. Otwarta kilka miesięcy temu morska farma wiatrowa w Saint Nazaire oraz farmy budowane w tej okolicy nie tylko zabezpieczyły umowy na dostawy towarów i usług dla wielu przedsiębiorstw, które powstały w tym rejonie, ale również stworzyły 2,5 tys. nowych miejsc pracy.

Jak podkreśla Alicja Chilińska-Zawadzka, ogromny, oceniany na 11 GW, potencjał polskiego Bałtyku powinien zostać wykorzystany jako strategiczne źródło energii. 

„Jesteśmy tutaj w Polsce, żeby z wielką starannością realizować ten potężny, strategiczny projekt dla polskiej energetyki. Jako spółka Skarbu Państwa, posiadająca doświadczenie i know-how jesteśmy gotowi do realizacji tego typu programów” – mówi.

Prezes EDF Renewables Polska podkreśla, że spółka nie poprzestaje na działaniach, mających na celu dostarczanie nowych, bezpiecznych i niezależnych źródeł energii, ponieważ równie ważne jest, aby transformacja energetyczna w Polsce była transformacją sprawiedliwą.

„Jest bardzo duże zapotrzebowanie na techników farm wiatrowych. W listopadzie 2022 r. ogłosiliśmy trzyletni program dla polskich górników i rozpoczynamy pierwszą fazę rekrutacji. Będziemy szkolili kompleksowo do pracy na lądowych turbinach wiatrowych. To jest pierwszy etap szkolenia pracowników, żeby potem przenieść się na morskie farmy wiatrowe” – wyjaśnia Alicja Chilińska-Zawadzka.

EDF Renewables realizuje projekty offshore od ponad 10 lat. Koncern eksploatuje, buduje i rozwija projekty na ponad 13 GW w Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji oraz w Chinach. 

Koncern EDF Renewables w swoim portfelu posiada projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych w ponad 20 krajach świata. W Polsce EDF Renewables operuje od 2012 r. i obecnie ma jedno z największych portfolio projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce, zapewniających dostawy energii do ponad 100 tys. gospodarstw domowych. 

Spółka zrealizowała w Polsce pięć lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 175 MW. Dwie z nich zostały sprzedane po zakończeniu realizacji. Trzy znajdują się nadal w eksploatacji EDF Renewables. Spółka posiada również magazyny energii.

 

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.