Białogard/ Dokumenty datowane na 1910 r. wyjęto z butelki umieszczonej w kuli kościelnej iglicy

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dokumenty w języku niemieckim datowane na 1910 r., w tym kilka numerów lokalnych gazet, pocztówki i dwa listy, wyjęto we wtorek w obecności konserwatora zabytków z butelki umieszczonej w kuli iglicy kościoła Narodzenia NMP w Białogardzie.

Obraz Nile Pixabay

Iglica kościoła Narodzenia NMP w Białogardzie niebezpiecznie przechyliła się najprawdopodobniej w wyniku wichur, które w lutym nawiedziły Pomorze Zachodnie. W minioną niedzielę alpiniści z Malborka zdjęli iglicę wraz z krzyżem i umieszczoną u jej podstaw kulę. Została ona wówczas otwarta - w środku znaleziono kawałki szkła i szczątki dokumentów oraz butelkę, niemal nienaruszoną, z artefaktami wewnątrz.

 

Zdaniem ks. proboszcza Witolda Karczmarczyka w kuli były pierwotnie dwie butelki. Jedna zbiła się, gdy podczas wojny w 1945 r. sowiecki pocisk trafił w kulę, w której są dziury po postrzale. Drugą otwarto na plebanii we wtorek w obecności konserwator zabytków z koszalińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, Krystyny Bastowskiej.

 

Wyszczerbiona przy wylocie butelka zachowała szczelność poniżej szyjki zalakowanej woskiem. Dzięki temu dokumenty w niej umieszczone zachowały się w większości w bardzo dobrym stanie. Udało się je wyjąć bez naruszenia butelki. Te, z których można było jednoznacznie odczytać rok powstania, datowane są na 1910 r.

 

W butelce znaleziono m.in. po dwa numery lokalnych gazet „Belgarder Zietung” i „Belgard Polziner Kreisblatt”, pocztówki i zdjęcia prawdopodobnie ważnych budynków i miejsc miasta, list z 30 lipca 1910 r., dokument zawierający informację o 100-leciu Uniwersytetu Berlińskiego. Niektóre pamiątki opatrzone są pieczątką z nazwiskiem Gustav Maass, autorem innych jest Emil Klar.

 

„To są niematerialne skarby kultury. (…) W takich miejscach są dokumenty, które świadczą, że nie od nas się świat zaczął i nie na nas się zakończy. (…) To świadectwo ludzi, którzy tutaj kiedyś mieszkali, dlatego jest to tak bardzo cenne” – powiedział ks. proboszcz Karczmarczyk.

 

Bastowska zaznaczyła, że znalezione dokumenty powinny być jak najszybciej przekazane konserwatorowi zabytków specjalizującemu się w konserwacji papieru, by zostać odpowiednio odkażone, zabezpieczone, zakonserwowane, zbadane. „Będzie czas na analizę i lekturę tych dokumentów, które powiedzą nam, co nasi poprzednicy w 1910 r. chcieli nam przekazać. Szczególnie cenny będzie zapewne list” – podkreśliła konserwator zabytków.

 

Zaznaczyła, że w kulach, znajdujących się u podstaw iglic wieńczących wieże kościołów, umieszczano różnego rodzaju dokumenty. „Te kule symbolizowały nieśmiertelność, wieczność, wszechmoc i wszechobecność, wszechsprawczość Boga” – mówiła Bastowska.

 

Dodała, że iglice wykonane z metalu w czasach, kiedy nie znano instalacji piorunochronnych, ściągały pioruny. „Bardzo często ulegały pożarom. Mniej więcej co kilkadziesiąt lat trzeba je było naprawiać i wymieniać. Każdorazowo podczas takich remontów umieszczano w nich dokumenty pochodzące z danego czasu” - powiedziała, tłumacząc przy tym, że choć sama wieża, jej zwieńczenie i latarnia białogardzkiego kościoła wzniesione zostały po pożarze świątyni z 1667 r., to od tamtego czasu przeprowadzane były liczne remonty.

 

„Te dokumenty, które odkryliśmy, pochodzą z czasów wielkiego remontu kościoła białogardzkiego, który miał miejsce w latach 1912-1913. Datowane są mniej więcej na rok 1910” – oceniła Bastowska.

 

Dodała, że obecnie przy okazji remontu zdemontowanego krzyża, po konserwacji kuli, w której mieściły się dokumenty, będzie tam można umieścić nowe przesłanie, opisujące obecne czasy.

 

Obecna przy otwieraniu znaleziska burmistrz Białogardu Emilia Bury zadeklarowała, że w kuli, po jej renowacji, umieszczone zostaną „cenne rzeczy”, których wybór nastąpi po konsultacjach miasta z kościołem i pasjonatami historii Białogardu.

(PAP)
autorka: Inga Domurat

ing/ aszw/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.