Chroń swoje przed cyberprzestępcami

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego powinny obejmować nie tylko tradycyjną wyprawkę w postaci nowych przyborów szkolnych i książek. Współcześnie bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo i prywatność cyfrowa dzieci, które podobnie jak dorośli są narażone na liczne zagrożenia w tym obszarze. Nowy rok szkolny jest często dobrą okazją do zakupu komputera, tabletu czy telefonu. Urządzenia sprawiają wiele radości, jednak trzeba pamiętać, że każde z nich powinno być odpowiednio zabezpieczone, aby prywatne dane nie dostały się w ręce cyberprzestępców. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do młodszych użytkowników, nie do końca świadomych zagrożeń czyhających na nich w sieci.

Cyberprzestępcy dysponują pełnym arsenałem sposobów na kradzież danych i infekowanie wirusami. Ekspert cyberbezpieczeństwa firmy ESET radzi, na co zwrócić uwagę i jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.

źródło: pixabay.com

Nowy rok szkolny to kolejna okazja dla cyberprzestępców

Obecnie niemal każdy posiada telefon komórkowy i laptop. Są one również nieodłącznym elementem życia uczniów i studentów. Duży wpływ miała na to pandemia COVID-19, która przeniosła nauczanie do strefy online. Nowy rok szkolny to świetna okazja, aby wyposażyć dziecko w nowe urządzenie, które ma wspomóc proces nauczania, a w kryzysowej sytuacji umożliwić naukę.

- Pamiętajmy przy tym, aby uważać na najczęstsze oszustwa związane z powrotem do szkoły, jak te dotyczące stypendiów czy związane z rzekomym wsparciem technicznym. Wdrażając podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa, możemy zapobiec wielu zagrożeniom i zapewnić dzieciom bezpieczny początek nowego roku szkolnego – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

 

Także uczniowie są na celowniku phisherów

Nowe i nieskonfigurowane urządzenie jest łatwym celem przestępców. Mogą oni próbować różnych, sprawdzonych sposobów na wydobycie danych osobistych i finansowych od niedoświadczonych użytkowników, w tym najmłodszych.

Jednym z najczęściej spotykanych zagrożeń są wiadomości phishingowe, które podszywają się pod legalne i godne zaufania źródła. W tym przypadku mogą to być wiadomości pochodzące od fałszywej szkoły językowej, uczelni, biblioteki czy innej placówki edukacyjnej, które mogą wydawać się wiarygodne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. W treści takiej wiadomości zazwyczaj pojawia się link, który przekierowuje do strony łudząco podobnej do oryginalnego serwisu. Jeśli zdecydujemy się podać dane w takiej witrynie, możemy nieświadomie przekazać je oszustom, którzy posłużą się nimi przy okazji kolejnych przestępstw.

- Odwiedzenie złośliwej witryny lub kliknięcie w fałszywą reklamę może spowodować pobranie złośliwego oprogramowania. Co więcej, przypadki z ostatnich lat pokazują, że cyberprzestępcy są gotowi podszyć się niemal pod każdego, aby uwiarygodnić swoje działania. – komentuje Kamil Sadkowski. - Dlatego ważne jest, aby zainwestować w renomowane rozwiązanie zabezpieczające, które będzie sygnalizować wejście na wątpliwą stronę internetową – dodaje.

 

Ostrzegajmy dzieci przed złośliwymi aplikacjami i plikami

Cyberprzestępcy potrafią ukrywać złośliwe oprogramowanie w wyglądających na legalne aplikacjach czy plikach do pobrania. Wiele takich aplikacji bądź plików pojawia się na forach internetowych, witrynach P2P i innych stronach WWW. Środowisko aplikacji i gier jest naturalną przestrzenią, w której obecna jest młodzież. Dlatego właśnie tam może być ona bardziej narażona na cyberzagrożenia.

Pobranie niesprawdzonej aplikacji, promowanej przez fora internetowe, może skończyć się zainfekowaniem urządzenia i kradzieżą danych. Rozmawiając z dziećmi, warto uczulić je, aby pobierały treści wyłącznie z zaufanych źródeł i używały odpowiednich narzędzi zabezpieczających przed złośliwym oprogramowaniem. W przypadku smartfonów aplikacje powinno się pobierać wyłącznie z oficjalnych sklepów (App Store, Google Play), zaś w przypadku komputerów – wyłącznie z oficjalnych stron dostawców programów.

 

Zabezpiecz urządzenie swojego dziecka

Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, nauczycielem czy dzieckiem, twój smartfon to nie tylko funkcjonalne narzędzie oferujące wiele możliwości, m.in. edukacji, rozrywki czy kontaktów towarzyskich. Telefon jest również potencjalnym celem ataku.

– Urządzenie mobilne warto zabezpieczyć nie tylko przed cybernetycznymi agresorami, ale również przed fizycznymi zagrożeniami, takimi jak kradzież lub zgubienie telefonu. Obecnie rodzice mają dostęp do różnego rodzaju rozwiązań zabezpieczających, które ułatwiają chronić cenne dane znajdujące się w pamięci urządzenia, a w razie zagubienia pomagają zlokalizować utracony sprzęt – mówi Kamil Sadkowski.

Najskuteczniejszą ochroną przed cyberatakami jest świadomość zagrożeń oraz sprawdzone oprogramowanie antywirusowe. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko utraty danych lub zawirusowania urządzeń, warto stosować również podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa:

  • Upewnij się, że korzystasz z aktualnego oprogramowania na swoich urządzeniach.
  • Unikaj udostępniania danych osobowych i poufnych informacji.
  • Nie wchodź w nieznane linki zawarte w e-mailach, SMS-ach i wiadomościach w komunikatorach.
  • Nigdy nie używaj zewnętrznych nośników pamięci (USB) nieznanego pochodzenia.
  • Używaj unikalnych i silnych haseł, a także nigdy nie zostawiaj swoich urządzeń bez blokady.
  • Włącz i skonfiguruj zaporę sieciową.
  • Pobieraj aplikacje i pliki tylko z oficjalnych źródeł.
  • Korzystaj z menedżera haseł, aby mieć pewność, że wszystkie Twoje dane uwierzytelniające są unikalne, silne i trudne do złamania.
  • Skonfiguruj tworzenie kopii zapasowych danych na zewnętrznym urządzeniu magazynującym przechowywanym w trybie offline.
  • Jeśli jesteś rodzicem, zainstaluj aplikację do kontroli rodzicielskiej.

– Pamiętajmy, że istotna jest edukacja o zagrożeniach w cyfrowym świecie. Warto regularnie rozmawiać z dziećmi na temat prywatności, bezpieczeństwa i właściwego zachowania w sieci – podsumowuje.

 

źródło: Imago PR

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.