Festiwal EnergaCamerimage/ Robbie Ryan ze Złotą Żabą w konkursie głównym (opis)

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Irlandzki operator filmowy Robbie Ryan otrzymał Złotą Żabę w głównym konkursie 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu. Niemiecki operator Jost Vacano odebrał nagrodę za całokształt twórczości.

Zdobywca Złotej Żaby nie był obecny na gali zakończenia festiwalu, ale przemówił do gości festiwalowych z ekranu.

 

"O kurczę, to niesamowite wieści. Kręcę teraz film w Budapeszcie i nie mogę podróżować z racji obostrzeń covidowych. Chciałbym być razem z wami i wypić +wściekłego psa+ na uspokojenie emocji. Nie chcę przedłużać, bo wiem, że czeka was wspaniała impreza. (...) Jestem niezwykle dumny z tej nagrody. Dziękuję" - powiedział zwycięzca konkursu głównego.

 

Srebrną Żabę otrzymał w sobotę Bruno Delbonnel za zdjęcia do filmu "Tragedia Makbeta". Operator gościł w Toruniu podczas otwarcia festiwalu razem z reżyserem filmu Joelem Coenem.

 

Brązową Żabę otrzymał operator Greig Fraser za zdjęcia do filmu "Diuna" w reżyserii Denisa Villeneuve.

 

"EnergaCamerimage to dla mnie najważniejszy punkt na trasie festiwalowej. Chciałem podziękować innym autorom zdjęć filmowych, którzy pomogli mi w pracy nad tym filmem i poświęcili na to swój czas" - powiedział Fraser.

 

W sobotę w Toruniu nagrodę specjalną za całokształt twórczości otrzymał niemiecki operator filmowy Jost Vacano.

 

"To zaszczyt otrzymać wyróżnienie za całokształt twórczości od kolegów po fachu, od przyjaciół. Zrealizowałem w życiu prawie sto filmów, może 85. Nie pamiętam wszystkich, ale nie ma to aż tak dużego znaczenia. (...) Nie będę mówił w szczegółach o swoich filmach, bo je widzieliście. (...) Teraz jestem już na emeryturze i trzeba zrobić miejsce dla młodszych autorów zdjęć" - powiedział Vacano.

 

Vacano mówił, że wiele lat swojego życia walczył o to, aby operatorzy filmowi byli odpowiednio wynagradzani za swoją pracę, by ich trud był adekwatnie opłacany.

 

"Chciałem podziękować wielu osobom: rodzicom, dziadkom, moim kolegom - wam. Po części byłem politykiem walcząc o prawa dla autorów zdjęć filmowym - o prawa wasze, jak i moje. Jestem dumny ze swoich osiągnięć zarówno na polu filmowym, jak i politycznym w tym zakresie, o którym mówiłem. Sądzę, że ta nagroda jest docenieniem działalności w obu tych sferach" - wskazał Vacano.

 

Denis Villeneuve odebrał nagrodę specjalną za osiągnięcia w dziedzinie reżyserii.

 

"To wielki honor odebrać nagrodę w kraju, który wydał wielu wspaniałych twórców kina. Sławomir Idziak i Krzysztof Kieślowski byli moimi bohaterami w czasach studenckich i wywarli ogromny wpływ na mój rozwój. To oni uzmysłowili mi, jak powinna wyglądać współpraca na linii reżyser-operator. W trakcie swojej kariery spotkałem wielu wspaniałych autorów zdjęć filmowych. Wszystkim im dziękuję. To dzięki wam znajduję się właśnie tutaj" - mówił reżyser m.in. "Diuny".

 

W konkursie filmów polskich zwyciężył operator Piotr Sobociński junior za "Hiacynt" w reżyserii Piotra Domalewskiego.

 

"To nasz trzeci film razem. Być może kiedyś się załapiemy na nagrodę za duet" - zażartował Sobociński. "Chciałem podziękować całej ekipie filmu, ale przede wszystkim całemu teamowi operatorskiemu. Historia zatacza koło. Niestety wiele z tego filmu jest aktualne dzisiaj. To jest smutne. Mam dwie córeczki i chciałbym im tę nagrodę zadedykować oraz mam nadzieję, że będą mogły żyć w kraju, w którym wszyscy są równi i mogą o sobie decydować" - powiedział Sobociński.

 

Dyrektor i twórca festiwalu Marek Żydowicz wspomniał w przemówieniu kończącym festiwal o operatorce filmowej Halynie Hutchins, która zginęła w tym roku na planie filmu "Rust".

 

"Chciałem powiedzieć jedną, wydaje się konieczną rzecz. Wszystko, co w życiu robimy, powinno stać na mocnych fundamentach. Chciałbym skierować apel do wszystkich odpowiedzialnych za branżę filmową na świecie. Kompetencja, odpowiedzialność i uczciwość. Jeżeli takich ludzi będziemy zatrudniać, to nie dojdzie do takich tragedii jak ta, która dotknęła naszą koleżankę" - mówił podczas gali Żydowicz.

 

Nagrodę publiczności otrzymał film "C'mon, C'mon" w reżyserii Mike'a Millsa.

 

W konkursie etiud studenckich zwyciężył i otrzymał Złotą Kijankę Max Bugajak za "The Howling". "Jestem wstrząśnięty. To coś pięknego. Dziękuję Warszawskiej Szkole Filmowej i moim profesorom" - powiedział zwycięzca w tym konkursie.

 

Colin Tilley otrzymał nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie wideoklipu.

 

"Pobyt tutaj, na tym festiwalu, był dla mnie niezwykle inspirujący. Dzięki za możliwość przebywania z tak wspaniałymi twórcami" - mówił Tilley. Nagrodę w tegorocznym konkursie wideoklipów otrzymał Kacper Fertacz.

 

Konkurs debiutów operatorskich wygrał Yuming Ke za film "Bipolar". Złotą Żabę za debiut reżyserski otrzymała Julia Ducournau za "Titane". "Życzę wam, abyście spędzili ten piękny wieczór na celebracji kina" - powiedziała.

 

Jacob Friedrich Maria Kohl zwyciężył w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych. W konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych zwyciężył Tristan Galand za "My voice will be with you".

 

Festiwal zakończy specjalny pokaz filmu "Nie czas umierać", ostatniego filmu z Danielem Craigiem w roli Jamesa Bonda. Pokaz zapowiedzą reżyser Cary Joji Fukunaga oraz nagrodzony Oscarem autor zdjęć Linus Sandgren.

 

Festiwal EnergaCamerimage w 2019 r., po 20 latach, wrócił do Torunia, gdzie odbywał się w latach 1993-1999. Później przeniesiony został do Łodzi, a w 2010 r. do Bydgoszczy. Do 2025 r. ma powstać w Toruniu gmach Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, jego koszt wyliczono na 600 mln zł. Umowę ws. utworzenia i współprowadzenia instytucji kultury o nazwie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage podpisali pod koniec września 2019 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor festiwalu i jego pomysłodawca Marek Żydowicz.

 

Prezydent Torunia Michał Zaleski mówił w sobotę o trwałych fundamentach finansowych festiwalu zapewnianych przez polski rząd i miasto.

 

"Już teraz zapraszam państwa do Torunia za rok, na jubileuszową - trzydziestą - edycję festiwalu" - podkreślił włodarz miasta.

 

29. edycję EnergaCamerimage swoim honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. (PAP)

 

Autor: Tomasz Więcławski

 

twi/ mmu/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.