Jak działa kopalnia Bitcoina? Na czym polega wydobywanie kryptowalut?

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pexels

Jak działa kopalnia Bitcoina? Na czym polega wydobywanie kryptowalut? mzugaj czw., 04/21/2022 - 14:16

Rok 2009. Powstaje pierwsza kryptowaluta, czyli Bitcoin. Elity finansowe świata patrzą na niego z przymrużeniem oka, a jego wartość wynosi parę centów. Rok 2022. Mnóstwo nowych kryptowalut, a Bitcoin jest jednym z najdroższych operatów finansowych świata. Wartość ponad 40 tys. dolarów. Skąd ten Bitcoin się właściwie wziął?

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin, nazywany „wirtualnym pieniądzem”, czy też „cyfrowym złotem”, jest tak naprawdę siecią, w której operuje się monetami bitcoin. Nie ma fizycznej formy, a jego działanie opiera się na całej sieci powiązanych ze sobą węzłów. (za: Co to jest Bitcoin - ZaradnyFinansowo.pl - https://zaradnyfinansowo.pl/co-to-jest-bitcoin/).

Sieć ta jest utrzymywana przez podłączone do niej urządzenia, a same monety bitcoin składają się ze skomplikowanego kodu, który jest zapisem poszczególnych transakcji i wzajemnych relacji pomiędzy blokami. Działanie blockchaina opiera się na kryptografii, a złamanie kodu jest niemożliwe. Fakt ten sprawia, że kryptowaluty są w teorii dużo bezpieczniejszym aktywem niż klasyczne waluty.

Jak działa blockchain?

Czym tak właściwie jest ten blockchain? Jest to publiczny rejestr wszystkich transakcji dokonywanych w ramach sieci Bitcoin. Poszczególnego transakcje weryfikują się nawzajem, dodając do siebie kolejną cegiełkę do blockchaina, dzięki temu sieć jest zabezpieczona w sposób niemożliwy do złamania za pomocą obecnie istniejącej technologii.

Kim jest górnik Bitcoina?

Sieć Bitcoin składa się z połączonych ze sobą bloków informacji. Cała struktura powstaje poprzez szukanie tak zwanego „hasha”, czyli uzupełnienia skomplikowanego równania matematycznego, które pozwala na połączenie poszczególnych bloków. Szukanie „hasha” określane jest jako „wydobycie”, osoba zajmująca się tym mianem „górnika”, a sprzęt do tego wykorzystywany mianem „koparki”.

Jak pisze o kopaniu serwis Odkryj Bitcoin (https://odkryjbitcoin.pl/mining-bitcoin/) - wydobycie następuje poprzez wykorzystanie dużej mocy obliczeniowej w celu znalezienia odpowiedniej zmiennej. Górnicy mogą wydobywać samodzielnie lub w grupach, łącząc moc swojego sprzętu poprzez dedykowane do tego celu oprogramowanie.

Jak kopać? Czy kopanie Bitcoinów się opłaca?

Głównym problem, związanym z wydobyciem bitcoinów, jest opłacalność tego wydobycia. Koparki potrzebują dużej ilości energii elektrycznej, co przekłada się na znaczne koszty samego wydobycia. Z tego powodu największe farmy czy kopalnie bitcoinów znajdują się w krajach z niskim kosztem energii elektrycznej. Opłacalność całego procesu zależy od tego, czy ilość środków wydobytych będzie przekraczać ilość środków zainwestowanych w sam proces.

Co jest potrzebne do kopania Bitcoinów?

Do rozpoczęcia kopania bitcoinów wymagane są tylko chęci i środki na zakup odpowiedniego sprzętu. Początkowo do kopania wystarczyło posiadać komputer wyposażony w CPU i GPU, lecz obecnie górnicy inwestują raczej w specjalistyczny sprzęt, wyposażony w mikroprocesory ASIC, który pozwala na znacznie wydajniejsze wydobycie. Stworzenie samodzielnie gigantycznej farmy koparek jest dość karkołomnym zadaniem, a większość górników łączy swój sprzęt w tak zwane „mining pool”, które pozwalają zwiększyć szanse na wydobycie pojedynczego bloku Bitcoina, a zysk jest dzielony, w zależności od użyczonej mocy obliczeniowej.

Rozwój sieci Bitcoin, a trudność kopania

Dodatkową zabezpieczeniem wprowadzonym przez twórców sieci Bitcoin, jest zwiększająca się trudność kopania, która następuje wraz z dołączaniem kolejnych osób i samym powiększaniem się sieci. Równania matematyczne, które są rozwiązywane w ramach wydobycia, są coraz bardziej skomplikowane, przez co wymagają większej mocy obliczeniowej.

Halving Bitcoina

Kopanie Bitcoinów wiąże się z wieloma rzeczami. Ale sporo osób zapomina o jednym dość istotnym fakcie. Wraz ze zwiększającą się liczbą Bitcoinów na rynku, następuje zjawisko zwane „halvingiem”. Dokładnie co 210000 wydobytych Bitcoinów nagroda, jaką otrzymują górnicy, za wydobycie jednego bloku zmniejsza się o połowę. Zjawisko to ma miejsce co około 4 lata. Na początku wydobycia jeden blok był wart 50 BTC, na początku roku 2022 jest to już tylko 12,5 BTC. „Halving” w połączeniu ze zwiększoną trudnością wydobycia powoduje, że rozpoczęcie kopania Bitcoinów nie musi być wcale tak opłacalne, jak twierdzi wiele osób.

Więcej na https://odkryjbitcoin.pl/

Źródło informacji: odkryjbitcoin.pl

 

Źródło informacji: odkryjbitcoin.pl

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Jedna ludzkość, jedna planeta – w pokoju

2022-05-26

Jedna ludzkość, jedna planeta – w pokoju

PGE publikuje Raport Sponsoringowy za 2021 rok

2022-05-26

PGE publikuje Raport Sponsoringowy za 2021 rok

CBA/ ZatrzymanI w związku z „produkcją” faktur. Śledztwo dotyczy wystawienia faktur na ponad 80 mln zł

2022-05-26

CBA/ ZatrzymanI w związku z „produkcją” faktur. Śledztwo dotyczy wystawienia faktur na ponad 80 mln zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne cztery osoby, którym ogłoszono zarzuty dotyczące używania fikcyjnych faktur VAT na kwotę ponad 12 mln zł.
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki.
Rzeszów/ Magazyn broni zlikwidowany

2022-05-25

Rzeszów/ Magazyn broni zlikwidowany

Rzeszowscy policjanci CBŚP przejęli 7 karabinów maszynowych, blisko tysiąc sztuk amunicji oraz kilka istotnych elementów broni. To już drugie uderzenie w międzynarodową grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, której członkowie zajmowali się przemytem broni do Szwecji. Łącznie w śledztwie nadzorowanym przez podkarpacki pion PZ PK występuje 4 podejrzanych, a po stronie szwedzkiej 3 podejrzanych.
UCIEKŁA PRZED WOJNĄ. PADŁA OFIARĄ SPOOFINGU

2022-05-25

UCIEKŁA PRZED WOJNĄ. PADŁA OFIARĄ SPOOFINGU

33-letnia obywatelka Ukrainy została oszukana metodą na tzw. spoofing telefoniczny. Sprawcy mówiący po rosyjsku wykorzystali numer telefonu infolinii banku, aby przekonać ją do wypłaty środków z konta. W konsekwencji kobieta straciła 1 tysiąc złotych. Wyszkowscy policjanci apelują do uchodźców o ostrożność podczas rozmów telefonicznych z rzekomymi konsultantami. Nie dajcie się zaskoczyć przestępcom - przeczytajcie, na czym polega spoofing.
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów. 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów. 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski.
UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

2022-05-25

UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

Na 39 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 27. miejsce w rankingu dotyczącym zapewnienia dzieciom zdrowego środowiska do życia, podaje UNICEF w najnowszym raporcie. Raport został opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF - Innocenti we Florencji.
Paliwo będzie jeszcze droższe w wakacje? Eksperci z Yanosika komentują

2022-05-25

Paliwo będzie jeszcze droższe w wakacje? Eksperci z Yanosika komentują

Obecne ceny na stacjach paliw porażają. Litr paliwa przekroczył próg 7 zł, w niektórych miejscach kosztuje nawet 7,50 zł. Mimo wprowadzenia ochronnych tarcz antyinflacyjnych, takie ceny paliw widzą kierowcy na stacjach. Ci, którzy planują wakacje w naszym kraju, już drżą na myśl o kolejnych podwyżkach, które będą wynikiem zakończenia okresu drugiej tarczy antyinflacyjnej. Jakie są prognozy? Eksperci z Yanosika komentują.
Prof. Jerzy Hausner i dr Vydas Dolinskas laureatami XXII I XXIII edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

2022-05-25

Prof. Jerzy Hausner i dr Vydas Dolinskas laureatami XXII I XXIII edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora