Jak działa kopalnia Bitcoina? Na czym polega wydobywanie kryptowalut?

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pexels

Jak działa kopalnia Bitcoina? Na czym polega wydobywanie kryptowalut? mzugaj czw., 04/21/2022 - 14:16

Rok 2009. Powstaje pierwsza kryptowaluta, czyli Bitcoin. Elity finansowe świata patrzą na niego z przymrużeniem oka, a jego wartość wynosi parę centów. Rok 2022. Mnóstwo nowych kryptowalut, a Bitcoin jest jednym z najdroższych operatów finansowych świata. Wartość ponad 40 tys. dolarów. Skąd ten Bitcoin się właściwie wziął?

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin, nazywany „wirtualnym pieniądzem”, czy też „cyfrowym złotem”, jest tak naprawdę siecią, w której operuje się monetami bitcoin. Nie ma fizycznej formy, a jego działanie opiera się na całej sieci powiązanych ze sobą węzłów. (za: Co to jest Bitcoin - ZaradnyFinansowo.pl - https://zaradnyfinansowo.pl/co-to-jest-bitcoin/).

Sieć ta jest utrzymywana przez podłączone do niej urządzenia, a same monety bitcoin składają się ze skomplikowanego kodu, który jest zapisem poszczególnych transakcji i wzajemnych relacji pomiędzy blokami. Działanie blockchaina opiera się na kryptografii, a złamanie kodu jest niemożliwe. Fakt ten sprawia, że kryptowaluty są w teorii dużo bezpieczniejszym aktywem niż klasyczne waluty.

Jak działa blockchain?

Czym tak właściwie jest ten blockchain? Jest to publiczny rejestr wszystkich transakcji dokonywanych w ramach sieci Bitcoin. Poszczególnego transakcje weryfikują się nawzajem, dodając do siebie kolejną cegiełkę do blockchaina, dzięki temu sieć jest zabezpieczona w sposób niemożliwy do złamania za pomocą obecnie istniejącej technologii.

Kim jest górnik Bitcoina?

Sieć Bitcoin składa się z połączonych ze sobą bloków informacji. Cała struktura powstaje poprzez szukanie tak zwanego „hasha”, czyli uzupełnienia skomplikowanego równania matematycznego, które pozwala na połączenie poszczególnych bloków. Szukanie „hasha” określane jest jako „wydobycie”, osoba zajmująca się tym mianem „górnika”, a sprzęt do tego wykorzystywany mianem „koparki”.

Jak pisze o kopaniu serwis Odkryj Bitcoin (https://odkryjbitcoin.pl/mining-bitcoin/) - wydobycie następuje poprzez wykorzystanie dużej mocy obliczeniowej w celu znalezienia odpowiedniej zmiennej. Górnicy mogą wydobywać samodzielnie lub w grupach, łącząc moc swojego sprzętu poprzez dedykowane do tego celu oprogramowanie.

Jak kopać? Czy kopanie Bitcoinów się opłaca?

Głównym problem, związanym z wydobyciem bitcoinów, jest opłacalność tego wydobycia. Koparki potrzebują dużej ilości energii elektrycznej, co przekłada się na znaczne koszty samego wydobycia. Z tego powodu największe farmy czy kopalnie bitcoinów znajdują się w krajach z niskim kosztem energii elektrycznej. Opłacalność całego procesu zależy od tego, czy ilość środków wydobytych będzie przekraczać ilość środków zainwestowanych w sam proces.

Co jest potrzebne do kopania Bitcoinów?

Do rozpoczęcia kopania bitcoinów wymagane są tylko chęci i środki na zakup odpowiedniego sprzętu. Początkowo do kopania wystarczyło posiadać komputer wyposażony w CPU i GPU, lecz obecnie górnicy inwestują raczej w specjalistyczny sprzęt, wyposażony w mikroprocesory ASIC, który pozwala na znacznie wydajniejsze wydobycie. Stworzenie samodzielnie gigantycznej farmy koparek jest dość karkołomnym zadaniem, a większość górników łączy swój sprzęt w tak zwane „mining pool”, które pozwalają zwiększyć szanse na wydobycie pojedynczego bloku Bitcoina, a zysk jest dzielony, w zależności od użyczonej mocy obliczeniowej.

Rozwój sieci Bitcoin, a trudność kopania

Dodatkową zabezpieczeniem wprowadzonym przez twórców sieci Bitcoin, jest zwiększająca się trudność kopania, która następuje wraz z dołączaniem kolejnych osób i samym powiększaniem się sieci. Równania matematyczne, które są rozwiązywane w ramach wydobycia, są coraz bardziej skomplikowane, przez co wymagają większej mocy obliczeniowej.

Halving Bitcoina

Kopanie Bitcoinów wiąże się z wieloma rzeczami. Ale sporo osób zapomina o jednym dość istotnym fakcie. Wraz ze zwiększającą się liczbą Bitcoinów na rynku, następuje zjawisko zwane „halvingiem”. Dokładnie co 210000 wydobytych Bitcoinów nagroda, jaką otrzymują górnicy, za wydobycie jednego bloku zmniejsza się o połowę. Zjawisko to ma miejsce co około 4 lata. Na początku wydobycia jeden blok był wart 50 BTC, na początku roku 2022 jest to już tylko 12,5 BTC. „Halving” w połączeniu ze zwiększoną trudnością wydobycia powoduje, że rozpoczęcie kopania Bitcoinów nie musi być wcale tak opłacalne, jak twierdzi wiele osób.

Więcej na https://odkryjbitcoin.pl/

Źródło informacji: odkryjbitcoin.pl

 

Źródło informacji: odkryjbitcoin.pl

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.