Katowice/ Nowa hala ma wyeliminować odór przy przetwarzaniu śmieci

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Zakończyła się budowa hermetycznej hali, przykrywającej katowicką instalację przetwarzania odpadów – podała w czwartek miejska spółka odpadowa. Ma to wyeliminować odór, na który od dawna skarżą się mieszkańcy okolicznych dzielnic Sosnowca, Katowic, Siemianowic Śląskich i Czeladzi.

 

pixabay

Chodzi o prowadzony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach (MPGK) Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Milowickiej, w pobliży granicy tego miasta z Sosnowcem. W poprzednich latach samorządowcy informowali o przygotowaniach do rozwiązania problemu - poprzez budowę hermetycznej hali.

 

Umowę na realizację obiektu podpisano z początkiem października ub. roku. Spółka AK Nova z Poznania miała w ciągu roku od zawarcia umowy zbudować za 17,1 mln zł brutto halę o powierzchni ponad 5 tys. m kw. Jak podało w czwartek MPGK, postęp prac na budowie hali umożliwił rozpoczęcie procedury uzyskiwania zezwolenia na użytkowanie obiektu.

 

O zakończeniu procesu budowlanego zawiadomiono służby, które przeprowadziły już część kontroli. Do tej pory halę odwiedziły straż pożarna i sanepid. Obecnie trwają procedury Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który wyda pozwolenie na użytkowanie obiektu – będzie to oznaczało zakończenie inwestycji.

 

Ostatnim etapem drogi do uruchomienia tej części zakładu będzie uzyskanie tzw. pozwolenia zintegrowanego, wydawanego przez urząd marszałkowski, do którego złożono już wniosek. „Pozwolenie zintegrowane jest niezbędne do tego, aby po okresie prób można było w pełni korzystać z możliwości nowej części zakładu” - wyjaśnił, cytowany w informacji, wiceprezes MPGK Robert Potucha.

 

„Obecnie rozpoczynamy programowanie aparatur kontrolno-pomiarowych elementów systemu z jednostką centralną, która steruje całym procesem. Kalibracja komponentów, jak np. scrubbery czy podczyszczalnia ścieków, nastąpi już na tzw. żywym organizmie w trakcie prób eksploatacyjnych prowadzonych pod pełnym obciążeniem” – dodał dyrektor zakładu przy ul. Milowickiej Tadeusz Duda.

 

„Po uzyskaniu wszystkich zgód, a także uruchomieniu aparatur w hali będzie można powiedzieć, że inwestycja została w całości ukończona i oddana do użytkowania, najprawdopodobniej będzie to z początkiem wiosny” – dodał Duda.

 

MPGK wskazuje, że budowa hali jest ostatnim etapem hermetyzacji procesu stabilizacji odpadów biodegradowalnych. Technologia nowego obiektu ma umożliwić skoncentrowanie procesu biologicznego przetwarzania odpadów organicznych, wytworzonych ze zmieszanych odpadów komunalnych, w jednym szczelnym kompleksie, co zmniejszy uciążliwości zapachowe i poprawi efektywność procesu.

 

Projekt nowego obiektu uwzględnił też układ podczyszczania odcieków technologicznych, co pozwoli ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do procesów prowadzonych w zakładzie.

 

W latach 2012-2018 MPGK wydało na modernizację znacznej części swoich procesów przetwarzania odpadów 120 mln zł. Zbudowano wówczas m.in. linię do produkcji nawozu z odpadów biodegradowalnych – powstaje na niej kompost wykorzystywany do nawożenia terenów zielonych, na których nie jest produkowana żywność.

 

W trakcie tego procesu powstaje uciążliwość zapachowa i dotąd, mimo różnych działań, jak zakup armatek antyodorowych czy przykrycie instalacji odpowiednią geowłókniną, uciążliwość ta utrzymuje się. Stąd zdecydowano o budowie nad instalacją hermetycznej hali, która powstrzyma rozprzestrzenianie się odoru.

 

Zgodnie z informacjami MPGK hala będzie miejscem hermetyzacji procesu dojrzewania tzw. stabilizatu, czyli frakcji biodegradowalnej uzyskanej ze zmieszanych odpadów komunalnych. Stabilizat, pryzmowany wcześniej na zewnątrz, będzie poddawany procesowi dojrzewania w żelbetowych zamykanych komorach. Każda została wyposażona w wentylator napowietrzający, przyspieszający ten etap.

 

Inwestycja objęła też instalację przesiewania odpadów i systemy oczyszczania powietrza procesowego oraz odcieków. Z istniejącą infrastrukturą MPGK jest połączona hermetycznym łącznikiem.

 

Zakład MPGK przy ul. Milowickiej znajduje się na obrzeżach Katowic, w pobliżu granicy z Czeladzią, Sosnowcem i Siemianowicami Śląskimi. Mieszkańcy tych miast - głównie Sosnowca - w ostatnich latach wielokrotnie zwracali uwagę na uciążliwości zapachowe związane z przetwarzaniem odpadów w Katowicach. Przykre zapachy nasilały się zwłaszcza wiosną i latem.(PAP)

 

autor: Mateusz Babak

 

mtb/ amac/

PAP

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
ME piłkarzy ręcznych - awans Polski do drugiej rundy po wygranej z Białorusią 29:20

2022-01-16

ME piłkarzy ręcznych - awans Polski do drugiej rundy po wygranej z Białorusią 29:20

Polska wygrała w Bratysławie z Białorusią 29:20 (14:11) w mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych, których organizatorami są Słowacja i Węgry, dzięki czemu zapewniła sobie awans do drugiej rundy. W pierwszym niedzielnym meczu grupy D Niemcy pokonały Austrię 34:29 (15:16).  
Podkarpackie/ 19-letni mężczyzna w ciągu jednego dnia chciał okraść drugi raz ten sam sklep

2022-01-16

Podkarpackie/ 19-letni mężczyzna w ciągu jednego dnia chciał okraść drugi raz ten sam sklep

19-letni złodziej wpadł, gdy po raz drugi w ciągu jednego dnia próbował okraść tę samą drogerię w centrum Rzeszowa. Mężczyźnie grozi teraz do 5 lat więzienia.  
IMGW: poniedziałek z silnym wiatrem w całym kraju

2022-01-16

IMGW: poniedziałek z silnym wiatrem w całym kraju

W poniedziałek od północy kraju w kierunku południa będzie przemieszczała się strefa silnych wiatrów, które miejscami mogą osiągać 115 km/h - powiedziala PAP Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB.  
Zachodniopomorskie/ Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

2022-01-16

Zachodniopomorskie/ Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie na podstawie ostrzeżenia wydanego przez IMGW poinformowało o prognozowanym sztormie w środkowej strefie brzegowej Bałtyku. Wieczorem i do północy wiatr może osiągnąć siłę do 9 w skali Beauforta.  
Osoby podtrute czadem trafiły do szpitala

2022-01-16

Osoby podtrute czadem trafiły do szpitala

Trzy osoby trafiły w niedzielę do szpitala w wyniku podtrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Bulowicach; były przytomne, gdy zabierało je pogotowie – poinformowała rzeczniczka oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.  
Puchar Świata - Żyła 17. w Zakopanem, zwycięstwo Lindvika (krótka)

2022-01-16

Puchar Świata - Żyła 17. w Zakopanem, zwycięstwo Lindvika (krótka)

Piotr Żyła zajął 17. miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Wygrał Norweg Marius Lindvik, a kolejne miejsca zajęli Niemiec Karl Geiger i Słoweniec Anze Lanisek.  
Australian Open - Djokovic odleciał do Dubaju

2022-01-16

Australian Open - Djokovic odleciał do Dubaju

Serbski tenisista Novak Djokovic odleciał w niedzielę wieczorem z Melbourne do Dubaju. Kilka godzin wcześniej lider światowego rankingu przegrał rozprawę apelacyjną przed sądem federalnym ws. unieważnienia jego wizy.  
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa  ostrzega mieszkańców całego kraju przed silnym wiatrem

2022-01-16

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców całego kraju przed silnym wiatrem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców całej Polski przed silnym wiatrem w niedzielę wieczorem, w nocy oraz w poniedziałek. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu, zabezpiecz wolno stojące rzeczy” - radzi w alercie rozesłanych do mieszkańców.  
Australian Open - Djokovic w areszcie będzie oczekiwał na rozprawę w sądzie

2022-01-15

Australian Open - Djokovic w areszcie będzie oczekiwał na rozprawę w sądzie

Numer jeden światowego tenisa Novak Djokovic trafił w sobotę do aresztu administracyjnego w Melbourne, gdzie ma oczekiwać na decyzję sądu w sprawie jego wniosku o zablokowanie deportacji - poinformowali prawnicy serbskiego tenisisty.