Kierowco sięgnij po audiobooki

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Coraz mniej Polaków czyta książki. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 56% rodaków nie sięgnęło po ani jedną książkę. Yanosik Autoplac wraz z Audioteką ruszają z kampanią, która ma to zmienić! Od teraz każdy kierowca będzie mógł otrzymać kod do subskrypcji audiobooków w Audiotece, dzięki czemu pozostanie bardziej skupiony w trasie, przeczyta niejedną książkę, a do tego… umili sobie podróż na wakacje!

źródło; pixabay

W Polsce czytelnictwo jest wciąż na niskim poziomie

Ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jak informują dane z raportu Krajowego Instytutu Mediów. Dokładnie 56% rodaków nie pochyliło się nad żadną lekturą przez 365 dni. Dlaczego?

Przede wszystkim chęć czytania książek maleje wraz z wiekiem. Do tego trzeba mieć na uwadze, że czytanie to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Chodzi o czas, który można poświęcić ciekawej lekturze. W świetle zobowiązań zawodowych i prywatnych ciężko wygospodarować wolne chwile na książkę. Zwykle sięga się po nią wieczorami, aby się wyciszyć przed snem. Jednak i ta praktyka nie do końca się sprawdza, głównie przez zmęczenie, które uniemożliwia przeczytanie większej liczby stron.

Dane z raportu Krajowego Instytutu Mediów informują, że książek nie czyta więcej mężczyzn (64%) niż kobiet (48.8%). Najmniej oczytaną grupą jest ta od 45 do 54 lat. Najwięcej czytają osoby młode w wieku od 18 do 24 lat (63,9%), 25-34 lat (48,8%) i 35-44 (46,4%).

A kierowcy poświęcają średnio 3 dni na stanie w korkach

Zgodnie ze statystykami z raportu INRIX poznańscy kierowcy poświęcają około 87 godzin na stanie w korkach, wrocławscy 84 godziny, warszawscy 62 godziny, a krakowscy 61 godzin. To czas spożytkowany w głównej mierze na stres i obgryzanie paznokci. A można wykorzystać go znacznie lepiej.

Korki to jedna z przyczyn pojawiającej się agresji i gniewu u kierowców, które z kolei zwiększają ryzyko spowodowania wypadku. Zamiast tracić czas spędzany w korkach, warto go zainwestować w inną czynność, możliwą do wykonywania w tej sytuacji. Audiobook “Wiedźmin. Czas pogardy.” trwa 8 godzin i 1 minutę, chcąc odsłuchać całą sagę o przygodach Wiedźmina w audiobookach, potrzebujemy więc kilkudziesięciu godzin. I na to możemy poświęcić swój czas w samochodzie, którym dojeżdżamy do pracy, stoimy w korkach, czy jedziemy w dalsza trasę na wakacje. W ten sposób, w ciągu roku można “przeczytać” więcej książek, niż dzięki codziennemu czytaniu kilku stron wieczorami, przed zaśnięciem - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Korki na drogach powstają w wyniku stłuczek, kolizji i wypadków, ale i nie tylko. Często to także efekt zachowania kierowców, którzy skupiając się na jak najszybszej jeździe do celu, popełniają błędy i nieumiejętnie wykonują manewry. Często są również skutkiem remontów dróg i nawierzchni, które potrafią zaskoczyć kierowców w porannej jeździe do pracy. Taka niespodzianka kosztuje nie tylko czas, ale również kolizję z innym pojazdem.

W Yanosiku zależy nam na tym, by kierowca był bezpieczny na trasie i tworzymy funkcje w aplikacji, które będą o to bezpieczeństwo dbały. Jedną z nich jest zgłaszanie miejsc remontów, wypadków czy innych zagrożeń na trasie, celem poinformowania wszystkich kierowców poruszających się tym odcinkiem o utrudnieniach. - mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Mniej wypadków na trasie… dzięki audiobookom?

Słuchanie audiobooków w trasie sprzyja lepszej koncentracji. Do 40% kolizji drogowych dochodzi w wyniku rozproszenia uwagi kierowców. A ta jest zagrożona, zwłaszcza gdy w długiej trasie obciążamy mózg, który przestaje intensywnie pracować ze względu na monotonię i zbyt małą stymulację. Zaczyna się efekt błądzenia myślami, a co za tym idzie – rozproszenia uwagi. Takie sytuacje są ryzykowne, bo mogą nawet doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. A to… może się skończyć wypadkiem.

W Kanadzie opracowano eksperyment z udziałem kierowców, którym dano do słuchania audiobooki w specjalnie przygotowanym symulatorze. Badani wybrali ostatni tom Harry’ego Pottera, który wciąga fabułą, ale też nie rozprasza zanadto uwagi. W symulatorze testowane były różne scenariusze zachowań na drodze, a kierowcy odbywali jazdę autentycznym pojazdem. Jedni prowadzili auto w ciszy, inni słuchali audiobooków.

W efekcie ci, którym dano możliwość słuchania audiobooka, w reakcji na zagrożenia hamowali znacznie szybciej oraz zachowywali większą czujność na prostych odcinkach dróg, na których najczęściej dochodzi do rozproszenia uwagi.

Darmowe audibooki od Yanosika!

W trosce o bezpieczeństwo kierowców w trasie na wakacje nawiązaliśmy współpracę z Audioteka.pl  i zorganizowaliśmy akcję rozdawania bezpłatnych audiobooków na trasę. Wystarczy wejść na platformę Yanosik Autoplac i zdrapać kod do audiobooka. W ten sposób chcemy zwiększyć poziom czytelnictwa polskich kierowców, jak również zadbać o ich koncentrację na trasie. Słuchanie audiobooka sprzyja skupieniu, minimalizuje ryzyko rozproszenia uwagi w wyniku monotonnej podróży autostradą czy prostymi odcinkami dróg, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko spowodowania wypadku - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Nasz młodszy brat – Yanosik Autoplac we współpracy z Audioteką, oferują kierowcom bezpłatny dostęp do subskrypcji topowych tytułów w bibliotece audiobooków na 30 dni. Znajdziecie wśród nich takich autorów, jak Żulczyk, Mróz, Sapkowski czy Rowling.

Z doświadczenia wiemy, że audiobooki są bardzo dobrym rozwiązaniem na dłuższe trasy. W bardzo prosty sposób wgrywa się je do telefonu i odsłuchuje w samochodzie. Oczywiście, nie każdy kierowca może być nimi zainteresowany myśląc, że mogą go nudzić w trasie. Tu jednak warto im dać większy kredyt zaufania, ponieważ niektóre audiobooki są tak wciągającym słuchowiskiem, że słuchacz może być naprawdę zaskoczony. Ponadto plusem audiobooków jest to, że nie trzeba przerywać ich słuchania po zakończeniu podróży. Można je zabrać ze sobą na plażę, spacer po lesie czy górską wycieczkę - podpowiada Andrzej Mejer, Yanosik

Wakacje to okres, który sprzyja większej liczbie wypadków na drogach. Wiele z nich spowodowanych jest utratą koncentracji za kółkiem. Niektóre powstają nawet w wyniku zaśnięcia w trakcie jazdy.

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
edukację STEM zwiększa możliwości rozwoju młodych kobiet, uchodźczyń i uchodźców na całym świecie

2022-08-08

edukację STEM zwiększa możliwości rozwoju młodych kobiet, uchodźczyń i uchodźców na całym świecie

NOWY JORK, 5 sierpnia 2022 r. /PRNewswire/ -- Kobiety i dziewczęta, które chcą rozwijać swoją wiedzę w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki, od dawna muszą stawiać czoło ogromnym wyzwaniom w obszarze, który tradycyjnie jest zdominowany przez mężczyzn. Jednocześnie ostatnie wydarzenia uwypukliły globalny problem rosnącej w ogromnym tempie populacji 89,3 milionów uchodźców, bezpaństwowców zmuszonych do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania, z których prawie 27% to kobiety i dziewczęta poniżej 18 roku życia. Edukacja o międzynarodowym zasięgu, w szczególności wirtualna wymiana, jest rzadko wykorzystywana do rozwiązania takich problemów, chociaż może stanowić potężne narzędzie do rozszerzenia wachlarza możliwości dla marginalizowanych grup.
Bezcenna jagodzianka

2022-08-08

Bezcenna jagodzianka

Obydwa sklepy wielkopowierzchniowe mam w zasięgu wzroku. Ten znajdujący się bliżej rzadziej miewa promocje. Jako że trzy kostki masła sprzedawane gdzie indziej w cenie dwóch akurat nie były mi potrzebne, kupiłam jedną obok za niebotyczne – jak mi się wydaje – ponad dziewięć złotych. Zbeształam się zaraz potem za tak jawne marnotrawstwo pieniędzy. Bo fatygując się trochę dalej, miałabym jeszcze na bułkę. Ich ceny też poszybowały. W małej sieci, żeby zapłacić mniej, trzeba kupić pakiet. Jedna – oddzielnie - kosztuje bowiem nawet 3,50 zł. A że takie małe punkty powstają w Starachowicach jak grzyby po deszczu, zachodzę w głowę, czy ktoś tam robi zakupy? Chyba tak, inaczej nie rozpoczynałyby działalności i to niedaleko od siebie. Za potwierdzenie niech posłuży fakt, że znajoma w upalny dzień przyszła tam po lody. 15 zł za pudełko było dla mnie zbyt dużo. Szepnęłam jej nawet, że po drugiej stronie ulicy kupiłaby lepsze lody za dziesięć złotych. – Tak? – spytała i mimo wszystko podeszła do kasy. Skądinąd wiem, że się jej nie przelewa. Widocznie do rosnących cen chce przywyknąć, by inflacja przestała robić na niej wrażenie. Mnie zakłóca sen. Pieniędzy nie przybywa, a wydatków nie ubywa. <czytaj dalej>
Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

2022-08-08

Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

Ołów może zabijać, i nie chodzi tu o kule, a jego mikroskopijne ilości w skażonym otoczeniu. Nie ulega rozpadowi i kumuluje się w organizmie, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Za zatrucie tym pierwiastkiem odpowiada zanieczyszczenie środowiska i żywność. Zbliża się sezon grzybobrania, pamiętajmy, że grzyby zawierają duże ilości ołowiu, nie podawajmy ich maluchom.
Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

2022-08-07

Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

Notowania ropy naftowej w ostatnich miesiącach pociągnęły za sobą wzrost cen paliwa lotniczego, a to z kolei przełożyło się na ceny biletów. – Nie oznacza to jednak, że bilety staną się niedostępne cenowo dla pasażerów. W takiej sytuacji staramy się kontrolować to, na co mamy wpływ, czyli wszystkie inne pozycje kosztów – mówi Evelin Jeckel z Wizz Air. To, na czym linie lotnicze nie mogą teraz oszczędzać, to koszty pracownicze i zatrudnianie nowego personelu. Węgierski przewoźnik w tym roku przyjął do pracy ponad 1,4 tys. osób i stale rekrutuje.
EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

2022-08-07

EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

Grupa Arche podpisała 3.07 br. ostateczną umowę zakupu zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. „Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji”. - mówi Władysław Grochowski, prezes Arche SA.
Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

2022-08-06

Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

W czerwcu br. rozpoczęła się w Wiedniu faza pilotażowa nowego projektu, w ramach której stopniowo przebudowywane są ulice i zwalniana jest przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi, to idea tworzenia „Supergrätzl”, tzw. superdzielnic. Model ten ma przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście.
Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

2022-08-07

Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

Serce jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała, można je wspomagać na wiele sposobów. Na jego zły stan wpływa głównie zła dieta, brak ruchu i używki. Osoby aktywne fizycznie są dwa razy mniej narażone na choroby układu krążenia. Dietetyk podpowiada jakie zmiany należy wprowadzić w diecie, aby cieszyć się dobrą kondycją przez  długie lata.
Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

2022-08-06

Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

Wakacje w Polsce to bardzo dobry pomysł! Co roku potwierdza to liczba odwiedzin Polaków w różnych regionach naszego kraju. Nie ma się co dziwić, w końcu mamy blisko nad morze, w góry oraz na Mazury. Dokąd w tym roku najchętniej wyjeżdżają Polacy? Yanosik sprawdził najbardziej popularne gminy w różnych obszarach naszego kraju!
W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

2022-08-05

W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. W Funzeum, które wykorzystuje sztukę cyfrową, dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych doświadczeń i eksperymentować.   
Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

2022-08-05

Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków drogowych. Niektóre zdarzenia skutkują uszczerbkiem na zdrowiu inne nawet śmiercią. Jednak najczęściej wspólnym mianownikiem najpoważniejszych zdarzeń jest brak wyobraźni, brawura czy ignorancja sprawców. Takim zachowaniem wykazał się 27 - latek, którego nieodpowiedzialne zachowanie zarejestrował i przesłał na skrzynkę „STOP agresji drogowej” inny kierujący. Kielczaninowi już zostało zatrzymane prawo jazdy, a sprawa będzie miała swój finał w sądzie.