Kierowco sięgnij po audiobook

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Coraz mniej Polaków czyta książki. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 56% rodaków nie sięgnęło po ani jedną książkę. Yanosik Autoplac wraz z Audioteką ruszają z kampanią, która ma to zmienić! Od teraz każdy kierowca będzie mógł otrzymać kod do subskrypcji audiobooków w Audiotece, dzięki czemu pozostanie bardziej skupiony w trasie, przeczyta niejedną książkę, a do tego… umili sobie podróż na wakacje!

źródło; pixabay

W Polsce czytelnictwo jest wciąż na niskim poziomie

Ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jak informują dane z raportu Krajowego Instytutu Mediów. Dokładnie 56% rodaków nie pochyliło się nad żadną lekturą przez 365 dni. Dlaczego?

Przede wszystkim chęć czytania książek maleje wraz z wiekiem. Do tego trzeba mieć na uwadze, że czytanie to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Chodzi o czas, który można poświęcić ciekawej lekturze. W świetle zobowiązań zawodowych i prywatnych ciężko wygospodarować wolne chwile na książkę. Zwykle sięga się po nią wieczorami, aby się wyciszyć przed snem. Jednak i ta praktyka nie do końca się sprawdza, głównie przez zmęczenie, które uniemożliwia przeczytanie większej liczby stron.

Dane z raportu Krajowego Instytutu Mediów informują, że książek nie czyta więcej mężczyzn (64%) niż kobiet (48.8%). Najmniej oczytaną grupą jest ta od 45 do 54 lat. Najwięcej czytają osoby młode w wieku od 18 do 24 lat (63,9%), 25-34 lat (48,8%) i 35-44 (46,4%).

A kierowcy poświęcają średnio 3 dni na stanie w korkach

Zgodnie ze statystykami z raportu INRIX poznańscy kierowcy poświęcają około 87 godzin na stanie w korkach, wrocławscy 84 godziny, warszawscy 62 godziny, a krakowscy 61 godzin. To czas spożytkowany w głównej mierze na stres i obgryzanie paznokci. A można wykorzystać go znacznie lepiej.

Korki to jedna z przyczyn pojawiającej się agresji i gniewu u kierowców, które z kolei zwiększają ryzyko spowodowania wypadku. Zamiast tracić czas spędzany w korkach, warto go zainwestować w inną czynność, możliwą do wykonywania w tej sytuacji. Audiobook “Wiedźmin. Czas pogardy.” trwa 8 godzin i 1 minutę, chcąc odsłuchać całą sagę o przygodach Wiedźmina w audiobookach, potrzebujemy więc kilkudziesięciu godzin. I na to możemy poświęcić swój czas w samochodzie, którym dojeżdżamy do pracy, stoimy w korkach, czy jedziemy w dalsza trasę na wakacje. W ten sposób, w ciągu roku można “przeczytać” więcej książek, niż dzięki codziennemu czytaniu kilku stron wieczorami, przed zaśnięciem - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Korki na drogach powstają w wyniku stłuczek, kolizji i wypadków, ale i nie tylko. Często to także efekt zachowania kierowców, którzy skupiając się na jak najszybszej jeździe do celu, popełniają błędy i nieumiejętnie wykonują manewry. Często są również skutkiem remontów dróg i nawierzchni, które potrafią zaskoczyć kierowców w porannej jeździe do pracy. Taka niespodzianka kosztuje nie tylko czas, ale również kolizję z innym pojazdem.

W Yanosiku zależy nam na tym, by kierowca był bezpieczny na trasie i tworzymy funkcje w aplikacji, które będą o to bezpieczeństwo dbały. Jedną z nich jest zgłaszanie miejsc remontów, wypadków czy innych zagrożeń na trasie, celem poinformowania wszystkich kierowców poruszających się tym odcinkiem o utrudnieniach. - mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Mniej wypadków na trasie… dzięki audiobookom?

Słuchanie audiobooków w trasie sprzyja lepszej koncentracji. Do 40% kolizji drogowych dochodzi w wyniku rozproszenia uwagi kierowców. A ta jest zagrożona, zwłaszcza gdy w długiej trasie obciążamy mózg, który przestaje intensywnie pracować ze względu na monotonię i zbyt małą stymulację. Zaczyna się efekt błądzenia myślami, a co za tym idzie – rozproszenia uwagi. Takie sytuacje są ryzykowne, bo mogą nawet doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. A to… może się skończyć wypadkiem.

W Kanadzie opracowano eksperyment z udziałem kierowców, którym dano do słuchania audiobooki w specjalnie przygotowanym symulatorze. Badani wybrali ostatni tom Harry’ego Pottera, który wciąga fabułą, ale też nie rozprasza zanadto uwagi. W symulatorze testowane były różne scenariusze zachowań na drodze, a kierowcy odbywali jazdę autentycznym pojazdem. Jedni prowadzili auto w ciszy, inni słuchali audiobooków.

W efekcie ci, którym dano możliwość słuchania audiobooka, w reakcji na zagrożenia hamowali znacznie szybciej oraz zachowywali większą czujność na prostych odcinkach dróg, na których najczęściej dochodzi do rozproszenia uwagi.

Darmowe audibooki od Yanosika!

W trosce o bezpieczeństwo kierowców w trasie na wakacje nawiązaliśmy współpracę z Audioteka.pl  i zorganizowaliśmy akcję rozdawania bezpłatnych audiobooków na trasę. Wystarczy wejść na platformę Yanosik Autoplac i zdrapać kod do audiobooka. W ten sposób chcemy zwiększyć poziom czytelnictwa polskich kierowców, jak również zadbać o ich koncentrację na trasie. Słuchanie audiobooka sprzyja skupieniu, minimalizuje ryzyko rozproszenia uwagi w wyniku monotonnej podróży autostradą czy prostymi odcinkami dróg, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko spowodowania wypadku - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Nasz młodszy brat – Yanosik Autoplac we współpracy z Audioteką, oferują kierowcom bezpłatny dostęp do subskrypcji topowych tytułów w bibliotece audiobooków na 30 dni. Znajdziecie wśród nich takich autorów, jak Żulczyk, Mróz, Sapkowski czy Rowling.

Z doświadczenia wiemy, że audiobooki są bardzo dobrym rozwiązaniem na dłuższe trasy. W bardzo prosty sposób wgrywa się je do telefonu i odsłuchuje w samochodzie. Oczywiście, nie każdy kierowca może być nimi zainteresowany myśląc, że mogą go nudzić w trasie. Tu jednak warto im dać większy kredyt zaufania, ponieważ niektóre audiobooki są tak wciągającym słuchowiskiem, że słuchacz może być naprawdę zaskoczony. Ponadto plusem audiobooków jest to, że nie trzeba przerywać ich słuchania po zakończeniu podróży. Można je zabrać ze sobą na plażę, spacer po lesie czy górską wycieczkę - podpowiada Andrzej Mejer, Yanosik

Wakacje to okres, który sprzyja większej liczbie wypadków na drogach. Wiele z nich spowodowanych jest utratą koncentracji za kółkiem. Niektóre powstają nawet w wyniku zaśnięcia w trakcie jazdy.

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.