Krajowa skala #FakeHunter Challenge – Wojny Informacyjny

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dobiegła końca szósta edycja #FakeHunter Challenge – organizowanego od kilku lat przez Polską Agencję Prasową konkursu dla internautów, którym nie jest obojętne, co udostępniają i na czym opierają swoje poglądy. Podobnie jak w marcu tego roku, także i tym razem, tematem wydarzenia była wojna informacyjna towarzysząca rosyjskiej agresji na Ukrainę i innym wydarzeniom militarnym oraz geopolitycznym. Dwudniowe zmagania uczestników konkursu uzupełniły wywiady ze znanymi dziennikarzami, analitykami i geopolitykami.

Źródło: PAP MediaRoom

Temat przewodni szóstej edycji konkursu #FakeHunter Challenge nie był przypadkowy. Choć „Wojna Informacyjna” została wypowiedziana przez Kreml Ukrainie, Polsce i całemu światu na długo przed 24 lutego, to rosyjska agresja wojskowa dodatkowo ją zintensyfikowała. Obecnie każdego dnia jesteśmy narażani na niebezpieczeństwo związane z fałszywymi oraz zmanipulowanymi treściami, dotyczącymi działań militarnych, politycznych, gospodarczych i ich następstw. Skala fake newsów, mających na celu wywołanie niepokojów społecznych oraz wzbudzenie lęków i paniki na świecie, rozprzestrzenia się jak wirus.

Taki stan rzeczy dodatkowo mobilizuje wszystkich użytkowników sieci, którzy starają się identyfikować i demaskować nieprawdziwe informacje, pojawiające się w przestrzeni wirtualnej. #FakeHunter Challenge adresowany jest właśnie do nich, a w szczególności uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów.

„To bardzo ważne, aby młodzi ludzie zdobywali narzędzia i umiejętności, które pomogą im krytycznie oceniać treści publikowane w internecie oraz mediach społecznościowych. Dzięki temu staną się oni świadomymi obywatelami, którzy w przyszłości będą podejmować odpowiedzialne, przemyślane decyzje” – tłumaczył Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Pierwsza z konkurencji – „Polowanie na fake newsy” polegała na wyłapywaniu nieprawdziwych informacji i pozyskaniu w ten sposób jak największej liczby punktów. Kolejna – „#FakeHunter BrainStorm” polegała na zgłaszaniu pomysłów, które usprawnią technicznie lub merytorycznie działanie serwisu FakeHunter. Natomiast ostatnia, „#FakeHunter – Edu Masters” była adresowana do zespołów ze szkół ponadpodstawowych, których zadaniem było opracowanie prezentacji pod hasłem: „Nie nabieram się na fake newsy”, koncentrujące się na charakterystyce najgroźniejszych lub najczęstszych form dezinformacji, z jakimi młodzież ma dziś do czynienia w sieci, a także na przedstawieniu własnych sposobów rozpoznawania fake newsów i radzenia sobie z nimi. Zwycięzców poznamy 25 listopada o godz. 12:00. Nagroda za I miejsce w „Polowaniu na fake newsy” to 8 tys. zł, za „Brain Storm” – iPad, zaś „Edu Masters – udział w warsztatach projektowania 3D, prowadzonych przez ekspertów z Centralnego Domu Technologii.

Równolegle do zmagań uczestników konkursu w wirtualnym studio PAP przez cały czas trwania wydarzenia pojawiali się goście specjalni – dziennikarze, korespondenci zagraniczni, analitycy, eksperci ds. międzynarodowych – przybliżający słuchaczom tajniki prowadzonej przez Kreml, tytułowej wojny informacyjnej.

„Rosyjska dezinformacja dotycząca Ukrainy niespecjalnie zmieniła się od 2014 roku. Polega ona m.in. na przemycaniu kłamstwa, że Ukraińcy stanowią de facto część narodu rosyjskiego. To fundament rosyjskiej propagandy, kierowanej zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz Federacji” – tłumaczył dr Jewhen Fedczenko, ukraiński komentator, dziennikarz i nauczyciel akademicki, współzałożyciel i redaktor naczelny serwisu fact-checkingowego stopfake.org.

Wtórowała mu Anny Dyner, analityczka ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

„Jeżeli obejrzymy sobie wiadomości w codziennych serwisach, to 80 proc. stanowią kłamstwa, do tego bardzo wiarygodnie przedstawione. Człowiek pozbawiony umiejętności fake-hackingu, po prostu musi być na nie podatny” - powiedziała Anna Dynera.

Tymczasem podczas spotkania z Łukaszem Jasiną, rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, historykiem i publicystą, poruszono m.in. temat dezinformacji związanej z ostatnimi wydarzeniami w Przewodowie.

„Do walki z dezinformacją jest się przygotowanym, ale tak naprawdę każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Oczywiście wiemy jak z tym postępować, mamy pewne procedury, ale gdy to zdarzenie następuje, okazuje się, że musimy w bardzo wielu sprawach improwizować” - powiedział Łukasz Jasina.

#FakeHunter Challenge to jedynie odsłona w codziennej działalności prowadzonego przez PAP serwisu #FakeHunter. Od ponad dwóch lat tysiące użytkowników sieci codziennie przysyła do serwisu zgłoszenia, dotyczące podejrzeń w sprawie zmanipulowanych bądź kłamliwych informacji upublicznianych w sieci.

Patronatami szóstej edycji #FakeHunter Challenge „Wojna Informacyjna” byli: Minister Edukacji i Nauki, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Centrum GovTech, Centralny Dom Technologii, NASK oraz CyberDefence2.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.