Krajowa skala #FakeHunter Challenge – Wojny Informacyjny

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dobiegła końca szósta edycja #FakeHunter Challenge – organizowanego od kilku lat przez Polską Agencję Prasową konkursu dla internautów, którym nie jest obojętne, co udostępniają i na czym opierają swoje poglądy. Podobnie jak w marcu tego roku, także i tym razem, tematem wydarzenia była wojna informacyjna towarzysząca rosyjskiej agresji na Ukrainę i innym wydarzeniom militarnym oraz geopolitycznym. Dwudniowe zmagania uczestników konkursu uzupełniły wywiady ze znanymi dziennikarzami, analitykami i geopolitykami.

Źródło: PAP MediaRoom

Temat przewodni szóstej edycji konkursu #FakeHunter Challenge nie był przypadkowy. Choć „Wojna Informacyjna” została wypowiedziana przez Kreml Ukrainie, Polsce i całemu światu na długo przed 24 lutego, to rosyjska agresja wojskowa dodatkowo ją zintensyfikowała. Obecnie każdego dnia jesteśmy narażani na niebezpieczeństwo związane z fałszywymi oraz zmanipulowanymi treściami, dotyczącymi działań militarnych, politycznych, gospodarczych i ich następstw. Skala fake newsów, mających na celu wywołanie niepokojów społecznych oraz wzbudzenie lęków i paniki na świecie, rozprzestrzenia się jak wirus.

Taki stan rzeczy dodatkowo mobilizuje wszystkich użytkowników sieci, którzy starają się identyfikować i demaskować nieprawdziwe informacje, pojawiające się w przestrzeni wirtualnej. #FakeHunter Challenge adresowany jest właśnie do nich, a w szczególności uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów.

„To bardzo ważne, aby młodzi ludzie zdobywali narzędzia i umiejętności, które pomogą im krytycznie oceniać treści publikowane w internecie oraz mediach społecznościowych. Dzięki temu staną się oni świadomymi obywatelami, którzy w przyszłości będą podejmować odpowiedzialne, przemyślane decyzje” – tłumaczył Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Pierwsza z konkurencji – „Polowanie na fake newsy” polegała na wyłapywaniu nieprawdziwych informacji i pozyskaniu w ten sposób jak największej liczby punktów. Kolejna – „#FakeHunter BrainStorm” polegała na zgłaszaniu pomysłów, które usprawnią technicznie lub merytorycznie działanie serwisu FakeHunter. Natomiast ostatnia, „#FakeHunter – Edu Masters” była adresowana do zespołów ze szkół ponadpodstawowych, których zadaniem było opracowanie prezentacji pod hasłem: „Nie nabieram się na fake newsy”, koncentrujące się na charakterystyce najgroźniejszych lub najczęstszych form dezinformacji, z jakimi młodzież ma dziś do czynienia w sieci, a także na przedstawieniu własnych sposobów rozpoznawania fake newsów i radzenia sobie z nimi. Zwycięzców poznamy 25 listopada o godz. 12:00. Nagroda za I miejsce w „Polowaniu na fake newsy” to 8 tys. zł, za „Brain Storm” – iPad, zaś „Edu Masters – udział w warsztatach projektowania 3D, prowadzonych przez ekspertów z Centralnego Domu Technologii.

Równolegle do zmagań uczestników konkursu w wirtualnym studio PAP przez cały czas trwania wydarzenia pojawiali się goście specjalni – dziennikarze, korespondenci zagraniczni, analitycy, eksperci ds. międzynarodowych – przybliżający słuchaczom tajniki prowadzonej przez Kreml, tytułowej wojny informacyjnej.

„Rosyjska dezinformacja dotycząca Ukrainy niespecjalnie zmieniła się od 2014 roku. Polega ona m.in. na przemycaniu kłamstwa, że Ukraińcy stanowią de facto część narodu rosyjskiego. To fundament rosyjskiej propagandy, kierowanej zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz Federacji” – tłumaczył dr Jewhen Fedczenko, ukraiński komentator, dziennikarz i nauczyciel akademicki, współzałożyciel i redaktor naczelny serwisu fact-checkingowego stopfake.org.

Wtórowała mu Anny Dyner, analityczka ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

„Jeżeli obejrzymy sobie wiadomości w codziennych serwisach, to 80 proc. stanowią kłamstwa, do tego bardzo wiarygodnie przedstawione. Człowiek pozbawiony umiejętności fake-hackingu, po prostu musi być na nie podatny” - powiedziała Anna Dynera.

Tymczasem podczas spotkania z Łukaszem Jasiną, rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, historykiem i publicystą, poruszono m.in. temat dezinformacji związanej z ostatnimi wydarzeniami w Przewodowie.

„Do walki z dezinformacją jest się przygotowanym, ale tak naprawdę każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Oczywiście wiemy jak z tym postępować, mamy pewne procedury, ale gdy to zdarzenie następuje, okazuje się, że musimy w bardzo wielu sprawach improwizować” - powiedział Łukasz Jasina.

#FakeHunter Challenge to jedynie odsłona w codziennej działalności prowadzonego przez PAP serwisu #FakeHunter. Od ponad dwóch lat tysiące użytkowników sieci codziennie przysyła do serwisu zgłoszenia, dotyczące podejrzeń w sprawie zmanipulowanych bądź kłamliwych informacji upublicznianych w sieci.

Patronatami szóstej edycji #FakeHunter Challenge „Wojna Informacyjna” byli: Minister Edukacji i Nauki, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Centrum GovTech, Centralny Dom Technologii, NASK oraz CyberDefence2.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

2022-12-05

Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

Przed nami mikołajki i pierwsza okazja, aby podarować bliskiej osobie świąteczny upominek. Serwis Prezentmarzeń realizując badanie sprawdził jakie cechy powinien mieć wymarzony upominek? Komu najbardziej chcemy go podarować? Jakie mamy pomysły na prezent marzeń dla bliskiej osoby?
Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

2022-12-05

Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

Amazońska mikstura, której popularność rośnie także na zachodzie, ma leczyć duszę i wspomagać ciało. Czy rzeczywiście tak działa, czy może raczej jest niebezpieczna? Co na to nauka?
Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

2022-12-05

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

Zmienne otoczenie gospodarcze powoduje, że polskie firmy szukają możliwości optymalizowania kosztów. Część z nich upatruje takiej szansy w automatyzacji procesów, która pozwala odciążyć pracowników i poprawić ich wydajność, a przy tym zaoszczędzić czas i pieniądze. Wdrożenie robota jest możliwe już w ciągu kilkunastu dni i od razu przekłada się na pracę firmy. – U jednego z klientów po wprowadzeniu i uruchomieniu robota czynności, które wcześniej wykonywał codziennie przez 2,5 godziny, zostały skrócone do zaledwie 15 minut – mówi Joanna Porębska-Matysiak z SAIO, spółki z Grupy ING, która udostępnia swoim klientom platformę do automatyzacji procesów biznesowych.
Męska „menopauza” - fakt czy mit?

2022-12-05

Męska „menopauza” - fakt czy mit?

O menopauzie słyszała z pewnością większość dorosłego społeczeństwa. Z mężczyznami jest trochę inaczej, choć w mediach nie tak rzadko można natknąć się na słowo "andropauza", które ma odnosić się do problemów dojrzałych panów - na wzór tych, których doświadczają panie. Co ciekawe, w świecie medycznym nie ma konsensusu, że istnieje męską menopauza...
Policjanci pracują nie tylko na służbie

2022-12-04

Policjanci pracują nie tylko na służbie

Służba w Policji, to coś więcej niż tylko praca w wyznaczonych godzinach. Po raz kolejny dowiódł tego mł. asp. Rafał Maziejuk z Oddziału Prewencji Policji w Kielcach. Będą po służbie w sklepie spożywczym obezwładnił mężczyznę, który ukradł butelkę alkoholu i groził ekspedientce młotkiem oraz nożem. Za kradzież rozbójniczą, może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

2022-12-04

Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

– Aby mieć więcej pracowników, więcej osób wykwalifikowanych w różnych zawodach, potrzebujemy ścisłej współpracy z przemysłem i sektorem gospodarczym. I to właśnie robimy podczas WorldSkills – to jest ścisła kooperacja między szkołami i uczelniami a światem biznesu i przemysłu – mówi dr hab. Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland. W minionym tygodniu w Gdańsku odbył się krajowy etap kwalifikacji do tych międzynarodowych zawodów, w którym prawie 200 zawodników rywalizowało ze sobą w 22 takich konkurencjach jak architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe, chmura obliczeniowa, cukiernictwo, cyberbezpieczeństwo, florystyka, fryzjerstwo czy gotowanie. Zwycięzcy wywalczyli sobie bilety na przyszłoroczne EuroSkills 2023 – czyli europejskie kwalifikacje do etapu światowego.
Polskie produkty mleczne dla wszystkich

2022-12-04

Polskie produkty mleczne dla wszystkich

Dieta powinna być różnorodna - to nasz sposób odżywiania, w którym wszystkie dostępne składniki odżywcze odgrywają bardzo ważną rolę. Patrząc na talerz zdrowego żywienia, proponowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, widać wyraźnie mleko i jego przetwory odgrywające istotną rolę w naszej diecie.
3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

2022-12-03

3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

Jeśli nasze włosy są pozbawione witalności, oklapnięte i słabe, często winimy za to naturę. Jednak w wielu przypadkach zły wygląd naszych włosów może być efektem niewłaściwej pielęgnacji i przede wszystkim złych nawyków. Oto 3 istotne błędy wpływające na kondycję kosmyków, których należy unikać, aby nie niszczyć włosów.
Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

2022-12-03

Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

Za lenistwo i nieodśnieżenie samochodu można otrzymać mandat od 50 do nawet 3000 zł! I co ciekawe, nawet podczas samego odśnieżania można zostać ukaranym karą grzywny. Jak to możliwe? Sprawdźcie!
Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

2022-12-03

Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który przeszło dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Kara dotyczyła stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego. SOKiK w uzasadnieniu ustnym wskazał m.in., że mechanizm ustalania kursów przez bank jest obiektywny, a stosowanie spreadów jest normalną praktyką rynkową. Nieprawomocne na razie rozstrzygnięcie może mieć duży wpływ na sprawy frankowe, które toczą się przed polskimi sądami. Te będą bowiem brać go pod uwagę w swoim orzecznictwie.