Kredyt hipoteczny - wady i zalety

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Adobe Stock

Kredyt hipoteczny - wady i zalety mzugaj pt., 04/29/2022 - 12:00

Wiele młodych osób zadaje sobie pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie mieszkania, czy jego zakup. Ta druga opcja najczęściej wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nie ma się co oszukiwać, większości młodych osób po prostu nie stać na zakup własnego mieszkania za gotówkę. Kredyt hipoteczny często jednak budzi obawy. Dotyczy bowiem niemałej kwoty pieniędzy. Warto jest zatem poznać zalety i wady tego rozwiązania, aby móc świadomie podjąć decyzję odnośnie zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Jakie są zalety kredytu hipotecznego?

Zacząć warto od wskazania zalet kredytu hipotecznego. Wśród nich w pierwszej kolejności wymienić można tę polegającą na tym, że kredyt hipoteczny pozwala na zamieszkanie we własnym mieszkaniu w dość krótkim czasie. Wszystko zależy od tego, czy planuje się zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Jednak niezależnie od tego, jasne jest, że dzięki kredytowi mieszkanie można zakupić dużo szybciej niż w przypadku uzbierania samodzielnie kwoty na jego zakup.

Drugą istotną zaletą hipoteki jest bardzo długi okres spłaty. Banki najczęściej rozkładają spłatę kredytu hipotecznego nawet na okres 30 lat. Dzięki temu, choć sama kwota kredytu jest często bardzo wysoka, to miesięczne raty już takie wysokie nie są i można je spokojnie zaplanować w domowym budżecie. Oznacza to, że takie rozwiązanie staje się korzystniejsze w porównaniu z miesięcznymi opłatami za wynajem nieswojego mieszkania. Warto też tu dodać, że kredyty hipoteczne są dużo tańsze w porównaniu z kredytami konsumenckimi. Często ich oprocentowanie jest nawet dwa razy niższe. Wśród zalet kredytu hipotecznego wskazać można również na to, że taką formę finansowania oferuje dziś niemal każdy bank. Oznacza to, że kredyt hipoteczny jest dość łatwo dostępny.

Jakie są wady kredytu hipotecznego?

Nie jest jednak tak, że kredyty hipoteczne pozbawione są wad. Wśród nich wymienić trzeba fakt, że aby kredyt hipoteczny móc otrzymać, dysponować trzeba wkładem własnym. Dziś banki najczęściej oczekują wkładu własnego w wysokości 20%. Oznacza to, że im droższe mieszkanie, tym wyższy kredyt, a tym samym konieczność posiadania niemałej sumy gotówki. Oczywiście poza wkładem własnym osoba starająca się o hipotekę musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową. W poprzednim akapicie wspomniano, że zaletą kredytu hipotecznego jest bardzo długi okres spłaty. Takie rozwiązanie może być również jego wadą. 30 lat to naprawdę bardzo długi okres. Nikt nie wie, jak potoczy się jego życie i jak będzie wyglądać jego sytuacja finansowa na 5, 10 czy 15 lat. Do tego dochodzi fakt, że na wysokość rat kredytu swój wpływ ma również to, co dzieje się na międzynarodowych rynkach finansowym. Może się zatem okazać, że choć teraz kogoś stać na kredyt hipoteczny, to za kilka lub kilkanaście lat rata może być nie do udźwignięcia.

Czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony zaciągnięcie kredytu hipotecznego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Z drugiej jednak strony jest to jedyne rozwiązanie pozwalające na posiadanie własnego mieszkania. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie, czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny, jest w dużej mierze kwestią indywidualną i każdy z osobna przeanalizować powinna taką opcję. Na koniec warto jeszcze powiedzieć kilka słów na temat samego zakupu mieszkania. Na rynku ofert nieruchomości jest wiele. Jednak poszukując mieszkania, czy to na kredyt, czy za gotówkę, warto korzystać ze sprawdzonych źródeł. Dobrym przykładem mogą być tu mieszkania na obido.pl, które ułatwia wyszukanie ofert idealnie dopasowanych do indywidualnych preferencji. Jedną z ciekawych ofert na stronie jest np. inwestycja Nowogródzka (https://obido.pl/rynek-pierwotny-wroclaw/nowogrodzka/).

Więcej na https://obido.pl/

Źródło informacji: obido.pl

Źródło informacji: obido.pl

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Jedna ludzkość, jedna planeta – w pokoju

2022-05-26

Jedna ludzkość, jedna planeta – w pokoju

PGE publikuje Raport Sponsoringowy za 2021 rok

2022-05-26

PGE publikuje Raport Sponsoringowy za 2021 rok

CBA/ ZatrzymanI w związku z „produkcją” faktur. Śledztwo dotyczy wystawienia faktur na ponad 80 mln zł

2022-05-26

CBA/ ZatrzymanI w związku z „produkcją” faktur. Śledztwo dotyczy wystawienia faktur na ponad 80 mln zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne cztery osoby, którym ogłoszono zarzuty dotyczące używania fikcyjnych faktur VAT na kwotę ponad 12 mln zł.
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki.
Rzeszów/ Magazyn broni zlikwidowany

2022-05-25

Rzeszów/ Magazyn broni zlikwidowany

Rzeszowscy policjanci CBŚP przejęli 7 karabinów maszynowych, blisko tysiąc sztuk amunicji oraz kilka istotnych elementów broni. To już drugie uderzenie w międzynarodową grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, której członkowie zajmowali się przemytem broni do Szwecji. Łącznie w śledztwie nadzorowanym przez podkarpacki pion PZ PK występuje 4 podejrzanych, a po stronie szwedzkiej 3 podejrzanych.
UCIEKŁA PRZED WOJNĄ. PADŁA OFIARĄ SPOOFINGU

2022-05-25

UCIEKŁA PRZED WOJNĄ. PADŁA OFIARĄ SPOOFINGU

33-letnia obywatelka Ukrainy została oszukana metodą na tzw. spoofing telefoniczny. Sprawcy mówiący po rosyjsku wykorzystali numer telefonu infolinii banku, aby przekonać ją do wypłaty środków z konta. W konsekwencji kobieta straciła 1 tysiąc złotych. Wyszkowscy policjanci apelują do uchodźców o ostrożność podczas rozmów telefonicznych z rzekomymi konsultantami. Nie dajcie się zaskoczyć przestępcom - przeczytajcie, na czym polega spoofing.
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów. 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów. 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski.
UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

2022-05-25

UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

Na 39 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 27. miejsce w rankingu dotyczącym zapewnienia dzieciom zdrowego środowiska do życia, podaje UNICEF w najnowszym raporcie. Raport został opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF - Innocenti we Florencji.
Paliwo będzie jeszcze droższe w wakacje? Eksperci z Yanosika komentują

2022-05-25

Paliwo będzie jeszcze droższe w wakacje? Eksperci z Yanosika komentują

Obecne ceny na stacjach paliw porażają. Litr paliwa przekroczył próg 7 zł, w niektórych miejscach kosztuje nawet 7,50 zł. Mimo wprowadzenia ochronnych tarcz antyinflacyjnych, takie ceny paliw widzą kierowcy na stacjach. Ci, którzy planują wakacje w naszym kraju, już drżą na myśl o kolejnych podwyżkach, które będą wynikiem zakończenia okresu drugiej tarczy antyinflacyjnej. Jakie są prognozy? Eksperci z Yanosika komentują.
Prof. Jerzy Hausner i dr Vydas Dolinskas laureatami XXII I XXIII edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

2022-05-25

Prof. Jerzy Hausner i dr Vydas Dolinskas laureatami XXII I XXIII edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora