Łódź/ Fotografie profesorów Szkoły Filmowej na wystawie w Ośrodku Propagandy Sztuki

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Fotografie podsumowujące półwiecze artystycznej działalności trzech wybitnych profesorów łódzkiej Szkoły Filmowej – Jacka Koprowicza, Ryszarda Lenczewskiego i Zbigniewa Wichłacza – można od soboty oglądać na wystawie w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi.

"Wystawa pokazuje drogę twórczą trzech artystów – 50 lat aktywności znanych i utytułowanych reżyserów, operatorów i przede wszystkim fotografów Jacka Koprowicza, Ryszarda Lenczewskiego i Zbigniewa Wichłacza. To profesjonaliści, którzy świetnie operują światłem, kompozycją, więc w Ośrodku Propagandy Sztuki zobaczymy po prostu piękne zdjęcia autorów identyfikowanych ze sztuka operatorską, którzy pokazują się przede wszystkim jako fotografowie " – powiedział PAP dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki i jednocześnie kurator wystawy Dariusz Leśnikowski.

 

Zaznaczył, że każdy z trzech artystów był doceniany i nagradzany na arenie międzynarodowej, a wśród ich sukcesów można wymienić nominacje do Oskara, nagrody za twórczość operatorską, reżyserską w dziedzinie filmu i teatru, znaczące wyróżnienia za twórczość w zakresie fotografii. Zdaniem Leśnikowskiego każdy z autorów zdjęć jest wybitną indywidualnością i każdy inaczej reaguje medium fotograficznym na otaczający świat.

 

"W przypadku Lenczewskiego pokazujemy zdjęcia do filmów, które realizował, z kolei fotografie Koprowicza układają się w rodzaj narracji, również zbliżając się w ten sposób do filmów – ich autor jest w końcu także reżyserem. Z kolei w przypadku Wichłacza mamy serię zdjęć pokazujących emocjonalne podejście do pewnych zjawisk – łódzkiej architektury i klimatu miasta przemijającego. Każdy z nich traktuje tę wystawę jako osobną prezentację, jednak niewątpliwie oni razem pracowali przez ostatnie 50 lat i są to ludzie, którym się udało" – podkreślił kurator.

 

Przygotowując ekspozycję, artyści dokonali wyboru swoich fotografii oraz fragmentów filmów w taki sposób, by zobrazować etapy w ewolucji swojej twórczości i myśleniu o sztuce. Wśród pokazywanych obrazów są szkice stworzone do filmów, które ze względu na swoje walory stanowią autonomiczne dzieła, jak też przemyślane cykle.

 

Zdaniem kuratora warto zwrócić uwagę na to, jak wielką mocą dysponuje prymarny dla medium fotografii i filmu czynnik światła. W wybranych na wystawę kadrach światło, choćby tylko nieśmiałe, skutecznie wskazuje i określa bohatera, wydobywa znaczące szczegóły, tworzy i potęguje nastrój, podkreśla emocje.

 

"U odbiorcy może pojawić się refleksja nad tym, jak zmienił się status fotografii od momentu, gdy używano sprzętu analogowego, obrabiano później chemicznie w ciemni, po moment, gdy zdjęcia może robić każdy i mówimy nawet o pewnej nadprodukcji obrazu. Oglądając prace profesjonalistów, widzimy, że robienie zdjęć to nie jest czynność mechaniczna, lecz przemyślana, pełna inspiracji, emocji i bogactwa formalnego sztuka" – wyjaśnił Leśnikowski.

 

Jacek Koprowicz studiował filmoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz na Wydziale Operatorskim i Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (PWSFTViT). Jest laureatem Grand Prix na Biennale Fotografii Polskiej (1974, 1976), reżyserem filmowym (m.in. "Przeznaczenie", "Medium", "Alchemik") i teatralnym oraz scenarzystą. W 2014 roku został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zasiada w Polskiej Akademii Filmowej, jest profesorem sztuki filmowej w łódzkiej Szkole Filmowej.

 

Ryszard Lenczewski w 1974 r. ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. W 2005 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki filmowej, a w 2010 nadano mu tytuł naukowy profesora. W latach 2008-2014 był prodziekanem Wydziału Operatorskiego macierzystej uczelni. Jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów, laureatem wielu nagród, m.in. wraz z Łukaszem Żalem był nominowany w roku 2013 do Oscara za zdjęcia do "Idy". Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2018 roku. Jest członkiem Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, Europejskiej Akademii Filmowej, a od 2015 Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

 

Zbigniew Wichłacz w 1977 roku ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi. Rok później został zatrudniony w macierzystej uczelni na tym samym wydziale; w r. 2006 uzyskał tytuł profesora. W latach 2005-2008 i 2016-2020 pełnił funkcję dziekana Wydziału Operator¬skiego PWSFTViT w Łodzi. Ma na swoim koncie zdjęcia do filmów fabularnych, dokumentalnych i spektakli telewizyjnych; pracował też jako reżyser światła.

 

Wystawę "50 Years After" można oglądać w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi do 30 stycznia.(PAP)

 

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

 

agm/ joz/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.