Łódź/ Spektakle, recitale i stand-up na Festiwalu OFF-Północna

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Spektakle, koncerty, recitale oraz literacki stand-up złożą się na program tegoroczny Festiwal OFF-Północna, który odbędzie się w kwietniu w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Cykl wydarzeń 2 kwietnia otworzy polska adaptacja off-brodwayowskiego musicalu Dave'a Malloya "Preludia".

 

źródło: pixabay.com

Ideą organizowanego od 2017 r. przez Teatr Muzyczny w Łodzi festiwalu jest promocja teatru offowego, niekomercyjnego repertuaru i scen muzycznych. Jego organizatorzy podkreślają, że impreza ma pokazać, że współczesny teatr muzyczny to nie tylko wielkie musicale, ale również przestrzeń kameralnego celebrowania słowa i poszukiwania dla niego nowych form muzycznego wyrazu.

 

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, ogłoszony w środę programu szóstego festiwalu wpisuje się w hasło, które przyświeca Teatrowi Muzycznemu w Łodzi: "Teatr jest praniem sumienia".

 

"Chcemy, by prezentowane przez nas spektakle wzbudzały głęboką refleksję. W tym roku towarzyszy nam podwójna trema. Nie tylko gościmy wspaniałych artystów, ale sami wystawiamy się na ocenę publiczności. Już pierwszego dnia festiwalu zapraszamy na premierowe +Preludia+" – zapowiedział kierownik artystyczny i pomysłodawca OFF-Północna Krzysztof Wawrzyniak.

 

Zaplanowana na 2 kwietnia premiera "Preludia" w reżyserii Tadeusza Kabicza to polska adaptacja off-brodwayowskiego musicalu Dave'a Malloya. Opowiada on o pianiście Siergieju Rachmaninowie cierpiącym na depresyjną paranoję, obezwładniającą apatię i silne stany lękowe. Z pomocą przychodzą najbliżsi artysty, którzy wysyłają go do ekscentrycznego psychoterapeuty słynącego z nowatorskich metod psychohipnozy. Na scenie fortepianowi towarzyszy oniryczna muzyka elektroniczna, wprowadzająca widza w mrok szaleństwa genialnego artysty

 

W kolejnych dniach widzowie zobaczą m.in. recital Jacka Bończyka "Absolutnie. Bończyk śpiewa Młynarskiego", przedstawienie warszawskiego Teatru Potem-O-Tem "20 lexusów na czwartek", muzyczny spektakl "Bronisław Piłsudski was here. Musical na wałki" w wykonaniu Karoliny Merdy i Krzysztofa Wojciechowskiego, "Wesołe miasteczko", w którym królują teksty Agnieszki Osieckiej oraz monodram Aneta Todorczuk "Kobieta, która wpadała na drzwi".

 

"W przedostatnim dniu festiwalu w programie znalazła się propozycja dla fanów stand-upu. W ramach +Stand-up według Kmity+ na scenie wystąpią Piotrek Plewa, który w swoim programie opowie o dziwnym losie komika i Olek Talkowski, który w brawurowej, obficie podlanej absurdami opowieści oprowadzi publiczność po swojej dzielni, dzieląc się refleksjami o świecie i… babeczkach" – dodali organizatorzy.

 

Repertuar uzupełni spektakl "Kora.boska", w którym Katarzyna Chlebny wciela się w postać Olgi Jackowskiej. To opowieść o kobiecie, artystce, córce i matce, o Polsce, religii, systemie i chorobie.

 

Szósty Festiwal zakończy 10 kwietnia gala wręczenia Jonaszka zwycięzcy Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty oraz występ laureatów konkursu, po którym widzowie będą mogli posłuchać ubiegłorocznych laureatów w lirycznym koncercie "Intymnie".

 

"Szczegółowy program imprez towarzyszących, w tym przede wszystkim edukacyjnych, poznamy na początku marca, ale już teraz możemy zdradzić, że nasze działania, m.in. tradycyjny panel dyskusyjny, będą skupiały się na roli teatru w oswajaniu inności, a wybrane warsztaty ukierunkowane będą na podnoszenie samoakceptacji. Teatr jest bowiem miejscem otwartym na każdego, tolerancyjnym i rozwijającym" – zaznaczyła dyrektor łódzkiego Teatru Muzycznego Grażyna Posmykiewicz. (PAP)

 

autor: Bartłomiej Pawlak

 

bap/ pat/

pap

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.