Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Za lenistwo i nieodśnieżenie samochodu można otrzymać mandat od 50 do nawet 3000 zł! I co ciekawe, nawet podczas samego odśnieżania można zostać ukaranym karą grzywny. Jak to możliwe? Sprawdźcie!

źródło: pixabay.com

Mandat za odśnieżanie samochodu – kiedy?

Chodzi o sytuację, w której kierowca uruchomi silnik w samochodzie i zostawi go na dłużej. Często robi to dlatego, by ciepło silnika rozmroziło auto lub by jego wnętrze się ogrzało podczas odśnieżania.

I policjant może za to ukarać, bo łamane są dwa przepisy: zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym oraz zakaz używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu.

 • Za odpalenie silnika i oddalenie się od samochodu musicie się liczyć z mandatem w wysokości do 100 zł. Co prawda, bardzo rzadko jest on wręczany, ale lepiej być przygotowanym na taką ewentualność.
 • Za odpalenie silnika i rozpoczęcie odśnieżania samochodu możecie zostać ukarani mandatem w wysokości do 300 zł.

 

Mandat za nieodśnieżone auto – ile wynosi?

W Polsce każdy kierowca ma obowiązek odśnieżania samochodu. Reguluje to art. 66 ust. 1 pkt 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy (…).”

Samochód, który będzie miał na sobie śnieg nie zapewnia dostatecznej widoczności kierowcy. Zwłaszcza, gdy znajduje się na przedniej szybie, lusterkach i tylnej szybie.

Dodatkowo, zalegający na dachu pojazdu śnieg może spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, a nawet ograniczyć im pole widzenia.

 • Za nieodśnieżenie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych można zostać ukaranym mandatem w wysokości do 300 zł oraz 8 punktami karnymi.
 • Za nieodśnieżenie tablic rejestracyjnych można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł i 8 punktów karnych.

Rokrocznie w sezonie zimowym policjanci przyglądają się pojazdom i gdy zauważą, że jest nieodśnieżony, jego kierowca może liczyć się z zaproszeniem na pobocze i karą grzywny.

 • Zgodnie z nowym taryfikatorem, mandat nie wynosi już od 20 do 500 zł, a sześć razy więcej – do 3000 zł.

 

Jak przygotować pojazd do drogi zimą?

Zanim wyruszycie w trasę, samochód powinniście dokładnie odśnieżyć. I nie mamy tu na myśli tylko szyb oraz tablic rejestracyjnych. Dotyczy to również dachu, maski, bocznych szyb, itp.

Tak samo, jak i zamarzniętych szyb, które ograniczają pole widzenia kierowcy.

 

Jak odśnieżać samochód?

Sprawdźcie poniżej prostą instrukcję, która ułatwi Wam odśnieżanie samochodu, nawet w bardzo zimny poranek, gdy nie macie ochoty wystawiać nosa z domu. Dzięki tym wskazówką cały proces pójdzie Wam naprawdę gładko i nie dostaniecie mandatu za włączony silnik przy odśnieżaniu.

 1. Idą już chłodne dni, dlatego to idealny moment, aby zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria (jeśli jeszcze ich nie macie): dobrej jakości skrobaczkę, szczotkę przyjazną lakierowi, miotełkę teleskopową, odmrażacz do zamków, szyb oraz dla Was ciepłą czapkę, szalik i rękawiczki.
 2. Zacznijcie od odśnieżania dachu – możecie do tego użyć teleskopowej miotełki, jest bardzo wygodna i ma duży zasięg. 
 3. Następnie zajmijcie się szybami – jeśli jest na nich lód, możecie wykorzystać odmrażacz do szyb. Spryskajcie ich całą powierzchnię i poczekajcie chwilę, aż preparat zacznie działać. Skrobaczką usuńcie roztapiającą się zmarzlinę.

 

Uwaga na niskiej jakości skrobaczki! Mogą porysować lakier a nawet szyby! I o ile zimą nie zauważycie uszkodzeń, o tyle jak wyjdzie słońce wiosenne, to na szybach będą refleksy i zarysowania, które utrudniają obserwację otoczenia.

 1. W przypadku przedniej i tylnej szyby, wpierw zgarnijcie śnieg i lód, a dalej zajmijcie się wycieraczkami. Oczyśćcie gumowe elementy, które bezpośrednio przylegają do szyby i pozbądźcie się śniegu znad piór.

 

Ważne: jeśli temperatura otoczenia przekracza 0 stopni Celsjusza, to śnieg staje się ciężki i może doprowadzić do uszkodzenia silnika wycieraczek. Naprawa mechanizmu to jakieś kilkaset złotych!

 1. Po oczyszczeniu wycieraczek, czas na reflektory – śnieg zwęża snop światła lub całkowicie je zasłania. Pamiętajcie o tym również jadąc w śnieżycy – róbcie cykliczne postoje, aby oczyścić reflektory.
 2. Pamiętajcie o odśnieżeniu tablic rejestracyjnych - muszą być widoczne! 

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Ptaki poprawią ci nastrój

2023-02-03

Ptaki poprawią ci nastrój

Istnieją badania dowodzące korzystnego wpływu obserwacji ptaków i aktywności z nimi związanych na poprawę samopoczucia, nastroju i ustępowanie lęku. Jeśli masz gorszy dzień może warto wyjść na spacer i poszukać ptaków? Interwencje oparte na kontakcie z naturą są jedną z nowatorskich metod oddziaływania na zdrowie psychiczne. Ukazuje się coraz więcej badań na temat pozytywnego wpływu natury na odbudowę psychiczną i samopoczucie, które z kolei wiążą się z satysfakcją z życia.
Problemy mieszkaniowe jedną z największych bolączek Polaków

2023-02-01

Problemy mieszkaniowe jedną z największych bolączek Polaków

Kwestię braku mieszkań miały rozwiązać mieszkania komunalne i należące do towarzystw budownictwa społecznego (TBS-ów), ale ich udział w ogólnej liczbie nowo oddawanych lokali jest wręcz marginalny. Do tej pory nie powstała też ani jedna społeczna agencja najmu odpowiadająca na potrzeby osób z tzw. luki czynszowej. – Rozwój budownictwa społecznego hamuje m.in. ciągłe obniżanie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego. To one są w Polsce konstytucyjnie odpowiedzialne za tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. W sytuacji, kiedy ich wpływy własne są coraz niższe ze względu na zmiany podatkowe, gminy tracą swoją autonomię w wyborze celów inwestycyjnych i niestety mieszkalnictwo społeczne na tym traci – mówi Alina Muzioł-Węcławowicz z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Wady postawy i efekt domina

2023-02-01

Wady postawy i efekt domina

Z wadami postawy jest tak, że jak pojawia się jeden problem, to pociąga za sobą kolejny. Paradoksalny efekt? Często to... ortodonci kierują dzieci do fizjoterapeutów, bo podejrzewają, że wada zgryzu bierze się z jakiegoś problemu niżej w sylwetce ciała. Wady postawy może mieć ma aż 90 proc. dzieci. Ministerstwo Zdrowia chce pilotażu badań stóp. Tylko czy to wystarczy?
Ferie zimowe 2023: wzmożony ruch na drogach i więcej patroli policji

2023-01-31

Ferie zimowe 2023: wzmożony ruch na drogach i więcej patroli policji

Tegoroczne ferie już się rozpoczęły, a niektórzy rodzice z dziećmi wyjechali wypocząć, inni czekają na termin dla swojego województwa. Okres od 16 stycznia do 26 lutego w tym roku będzie szczególny dla polskich kierowców, głównie za sprawą wzmożonego ruchu na drogach oraz liczniejszych kontroli policji i na płatnych odcinkach autostrad.  Nie martwcie się, Yanosik będzie Was wspierał i tym razem! Sprawdźcie, co możemy dla Was zrobić!
„Jazz po polsku – Warsaw live sessions”

2023-01-31

„Jazz po polsku – Warsaw live sessions”

W ramach „Jazz po polsku – Warsaw Live Sessions” odbędzie się 50 autorskich występów czołówki polskiej sceny jazzowej. W ramach projektu zagrają m.in. Dominik Wania Quartet, Paweł Kaczmarzyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, Mateusz Gawęda Trio. Gościem specjalnym będzie legendarny amerykański gitarzysta, Mike Stern. Koncerty odbędą się w warszawskim klubie Jassmine.
Brexit zmienił polsko-brytyjski handel

2023-01-30

Brexit zmienił polsko-brytyjski handel

Kontrole celne, procedury na granicach, nowe obowiązki związane z dokumentacją przewozową i deklaracjami pochodzenia produktów – to rzeczywistość, w której polscy eksporterzy i przewoźnicy funkcjonują od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Widać to w wynikach dwustronnej wymiany handlowej, chociaż wciąż producenci z niektórych branż, np. z sektora spożywczego, umacniają swoją pozycję na brytyjskim rynku. W kolejnych latach będą wprowadzane jednak dalsze obostrzenia, które mogą wpływać na eksport i import.
Mandaty z fotoradarów – będą zmiany?

2023-01-30

Mandaty z fotoradarów – będą zmiany?

Wszyscy kierowcy drżą na widok fotoradaru lub odcinkowego pomiaru prędkości na trasie. Każdy, w obawie przed mandatem za przekroczenie prędkości, zwalnia. Niekiedy nawet o 10-15 km/h poniżej limitu na kontrolowanym odcinku. Dlaczego kierowcy tak robią? Czy będą zmiany w karaniu mandatami przez fotoradary? Sprawdźcie!
Miasta, które dbają o zdrowie mieszkańców

2023-01-29

Miasta, które dbają o zdrowie mieszkańców

Władze Opola wydały najwięcej na zdrowie w przeliczeniu na mieszkańca, za nim uplasował się Chorzów. Białystok najlepiej dba o edukację mieszkańców, Sopot o środowisko naturalne, a w Warszawie żyje się ogólnie najzdrowiej, mimo że nie stanęło na podium w żadnej z badanych kategorii. Jest nowy Indeks Miast Zdrowia, w którym porównano ich 66 – tych na prawach powiatu. "Sprawdziliśmy, które z 66 miast na prawach powiatu zapewniają najlepsze warunki do życia. Obszar programów zdrowotnych był jednym z ośmiu, które braliśmy pod uwagę. Łącznie przeanalizowaliśmy ponad 60 wskaźników na 8 różnych obszarach: zdrowie, ludność - pokolenia, tu widać ryzyka zgonu z rożnych przyczyn, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń – tłumaczy Agnieszka Chłoń Dominczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – Tworząc Indeks Zdrowych Miast, zadaliśmy sobie pytania: co oznacza termin zdrowe miasto, jakie są główne obszary, w których miasta mogą i podejmują działania, aby poprawić jakość życia, a zarazem zdrowia mieszkańców. Te analizy pozwoliły nam ocenić, które miasta w Polsce oferują mieszkańcom najszerszy dostęp do programów zdrowotnych" – dodaje ekspertka.
Ferie w mieście. Niestandardowe pomysły na uatrakcyjnienie dzieciom czasu

2023-01-28

Ferie w mieście. Niestandardowe pomysły na uatrakcyjnienie dzieciom czasu

W pierwszych województwach w Polsce rozpoczęły się już zimowe ferie. Niestety wiele dzieci nie będzie miało szansy, aby wyjechać na wypoczynek w tym czasie, dlatego rodzice szukają pomysłów jak zorganizować pociechom ciekawie czas. Oto kilka inspiracji, którymi możemy miło zaskoczyć dzieci przygotowując dla nich dodatkowe atrakcje podczas ferii w mieście.
Problem mobbingu w Polsce wciąż narasta

2023-01-27

Problem mobbingu w Polsce wciąż narasta

Z ubiegłorocznych badań UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl wynika, że 40 proc. pracowników zetknęło się z sytuacją o charakterze mobbingowym w poprzedzającym badanie półroczu. Choć to mniej niż odsetek osób wskazujących na brak takich form przemocy w miejscu pracy, to jednak wielu pracowników nie potrafi odróżnić, co można określić jako mobbing, a co nie. Problem w polskich firmach wciąż narasta i może mieć poważne konsekwencje. Tym bardziej że osoby mobbingujące często pozostają bezkarne.