MŚ w szachach szybkich i błyskawicznych - gwiazdy królewskiej gry w Warszawie

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Najlepsi arcymistrzowie, na czele z aktualnym czempionem Norwegiem Magnusem Carlsenem i zdobywcą Pucharu Świata Janem-Krzysztofem Dudą, wystartują w mistrzostwach globu w szachach szybkich i błyskawicznych, które w dniach 26-30 grudnia odbędą się w Warszawie na PGE Narodowym.

 

Początkowo gospodarzem imprezy miał być Nur-Sułtan w Kazachstanie, ale tamtejsi organizatorzy w ostatniej chwili zrezygnowali. Międzynarodowa Federacja Szachowa zadecydowała o przeprowadzeniu imprezy w Warszawie.

 

"Dla nas to wielkie wyzwanie, ale przede wszystkim wielka radość, bo po wielu latach FIDE wraca do współpracy z Polskim Związkiem Szachowym przy organizacji imprezy tak dużej rangi. Dziękuję bardzo za pomoc ministrowi Łukaszowi Schreiberowi, który ma wielkie zasługi w tym, że mistrzostwa świata odbędą się w Warszawie" – powiedział prezes PZSzach Radosław Jedynak.

 

Turniej odbędzie się pod patronatem honorowym premiera Mateusza Morawieckiego, a jego organizację wsparły firmy PGNiG Termika, Lotto, Mokate i Chessable.

 

Taki zjazd światowych gwiazd królewskiej gry miał miejsce w Warszawie, zachowując wszelkie proporcje, chyba tylko w 1935 roku, gdy stolica Polski gościła Olimpiadę Szachową. Teraz listę startową turnieju na stadionie PGE Narodowy otwiera ośmiokrotny mistrz świata Magnus Carlsen. Norweg, który niedawno po raz czwarty przedłużył w Dubaju panowanie w szachach klasycznych po pewnej wygranej z Rosjaninem Janem Niepomniaszczim, w stolicy będzie bronił tytułów w pozostałych dwóch odmianach.

 

Tegorocznego pretendenta także nie zabraknie w Warszawie, podobnie jak jego poprzedników w meczach z norweskim fenomenem - Amerykanina Fabiano Caruany (2018) i Rosjanina Siergieja Karjakina (2016). Inni faworyci to kolejny Amerykanin Hikaru Nakamura, który przed dwoma laty w Moskwie wywalczył brązowy (szachy szybkie) i srebrny medal (blitz), 18-letni reprezentant Francji Alireza Firouzja, który niedawno awansował na drugie miejsce światowej listy FIDE, stając się najmłodszym w historii szachistą z rankingiem powyżej 2800, czy Aleksander Griszczuk z Rosji, trzykrotny mistrz świata w grze błyskawicznej.

 

Oczy nie tylko miejscowych kibiców zwrócone będą na Jana-Krzysztofa Dudę, który latem w Soczi zwyciężył w Pucharze Świata (pokonał m.in. Carlsena i Karjakina), awansując jako pierwszy Polak do turnieju kandydatów, a przed kilkoma dniami w Katowicach triumfował w mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych.

 

Zdaniem norweskiego czempiona, właśnie arcymistrz z Wieliczki jest jednym z faworytów warszawskiego turnieju.

 

"Jan-Krzysztof Duda już w 2018 roku pokazał na co go stać, gdy został wicemistrzem świata w blitzu. Także 2021 rok jest dla niego bardzo udany, bo wygrał przecież Puchar Świata. To zawodnik, który ma duże doświadczenie w tego typu turniejach. Myślę, że ma szansę na triumf zarówno w szachach błyskawicznych, jak i szybkich" – ocenił Carlsen, który nie po raz pierwszy wystartuje w Polsce.

 

"Gdy byłem nastolatkiem, grałem tu w mistrzostwach Europy. Mam dobre wspomnienia z tego okresu. Bardzo doceniam, że Warszawa i Polska były gotowe przejąć tę świetną imprezę w tak krótkim czasie. Nie mogę się doczekać, by zagrać w Warszawie i mam nadzieję, że będę się tam dobrze bawił" – dodał arcymistrz, którego występy w turnieju na PGE Narodowym relacjonować będzie specjalna ekipa telewizji norweskiej.

 

Najlepszy polski szachista zdaje sobie sprawę z rangi imprezy i ciążącej na nim presji.

 

"To wielkie wydarzenie - mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych po raz pierwszy w historii odbędą się w Polsce. Czuję dodatkowe emocje związane z tym faktem. Oczywiście, osiągałem sukcesy w poprzednich latach poza granicami kraju, ale wiadomo, że granie u siebie jest wyjątkowe. Z jednej strony będzie dodatkowa presja, a z drugiej mówi się przecież, że gospodarzom ściany pomagają. Dobrze, że wystartowałem w mistrzostwach Europy, bo było to dobre przetarcie przed światowym czempionatem" - przyznał Duda.

 

Na liście zgłoszeń do turnieju kobiet są m.in. broniąca tytułu w blitzu Kateryna Łachno, Aleksandra Goriaczkina, Aleksandra Kosteniuk, Walentina Gunina (wszystkie Rosja), Anna i Maria Muzyczuk (Ukraina), Gruzinka Nana Dzagnidze, aktualna mistrzyni w szachach szybkich Humpy Koneru z Indii i jej rodaczka Harika Dronavalli oraz Bułgarka Antoaneta Stefanowa.

 

W mistrzostwach wystartuje ponad 260 zawodniczek i zawodników, w tym gronie 22 Polki, na czele z Jolantą Zawadzką, Moniką Soćko i Klaudią Kulon oraz 30 Polaków, m.in. Radosław Wojtaszek, Bartosz Soćko, Kacper Piorun, Mateusz Bartel. Wszyscy uczestnicy mistrzostw zamieszkają w hotelu Marriott.

 

Począwszy od 26 grudnia przez trzy dni zawodnicy rywalizować będą w szachach szybkich na dystansie 13 rund – początek zmagań o godz. 15. Z kolei 29 (godz. 15) i 30 grudnia (od 14) odbędzie się 21-rundowcy turniej w szachach błyskawicznych.

 

Pula nagród warszawskich mistrzostw to milion dolarów - 700 tysięcy w turnieju open i 300 tys. w rywalizacji kobiet.

 

Przed dwoma laty w Moskwie w obu kategoriach open triumfował Carlsen. Duda był siódmy w szachach szybkich i dziesiąty w błyskawicznych. Dwa lata wcześniej w Sankt Petersburgu Polak zdobył srebrny medal w blitzu, ustępując tylko Norwegowi, a wyprzedzając Nakamurę. (PAP)

 

cegl/ krys/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.