Nie daj się cyberprzestępcom na TikToku

Ocena:

0/5 | 0 głosów

TikTok nadal szokuje, bijąc kolejne rekordy popularności. Serwis w czerwcu 2022 roku osiągnął w Polsce poziom ponad 12,5 miliona użytkowników. W zaledwie sześć lat aplikacja stała się dominującą platformą wśród mediów społecznościowych dedykowanych do udostępniania i oglądania krótkich filmów, deklasując pod tym względem Twitter, Pinterest czy Snapchat.

Niestety tak szeroki krąg odbiorców nie mógł umknąć uwadze oszustów, którzy uważnie śledzą trendy nawiązując w swoich działaniach do popularnych zjawisk. Jednocześnie są bardzo kreatywni w poszukiwaniu technik pozwalających maksymalizować wyniki swoich działań. Ekspert cyberbezpieczeństwa ESET radzi, na co zwrócić uwagę i jak zachować bezpieczeństwo korzystając z TikToka

źródło: pixaby.com

Oszuści stale monitorują rozwój mediów społecznościowych, aby móc wykorzystać różne platformy do wszelkiego rodzaju oszustw. Każdego dnia z TikToka korzysta ponad miliard użytkowników na całym świecie. Nie powinien więc dziwić fakt, że oszuści zainteresowali się również tą platformą. Co więcej, w tej aplikacji, w której użytkownicy spędzają wiele godzin, oszustom znacznie łatwiej zaskoczyć potencjalne ofiary i wykorzystać ich nieuwagę. Środowisko TikToka to nie tylko influencerzy, ale również celebryci czy też znane firmy cieszące się dużą popularnością. Taka mieszkanka powoduje, że oszuści dysponują szerokim wachlarzem działań, pozwalających zdobyć zaufanie potencjalnej ofiary. Efekty mogą być dla poszkodowanych kosztowne – z utratą tożsamości lub pieniędzy włącznie.

 

Boty, wszędzie boty

TikTok wciąż jest niestety pełen fikcyjnych kont (tzw. botów), czyli programów wykonujących czynności za użytkownika. Obecnie stopień zaawansowania tych programów jest na tak wysokim poziomie, że przeciętny użytkownik może nie być w stanie rozróżnić, czy ma do czynienia z „robotem” czy żywym człowiekiem. Boty są wszechobecne na tej platformie, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie mają złe zamiary. Niektóre z nich pozwalają Tiktokerom czy zwykłym użytkownikom na automatyzowanie pewnych procesów, które mają miejsce w aplikacji. Może to być automatyczne komentowanie czy też dawanie lajków, co ma docelowo zwiększyć popularność danego profilu. Jednak część z nich stworzono z myślą o prowadzeniu szkodliwych działań.

- W przypadku oszustów mówimy o botach, które są nastawione na wyłudzenie istotnych informacji lub nawet na nakłonienie użytkowników do pobrania złośliwego oprogramowania. Dzięki nim oszuści mogą maksymalizować efekty swoich działań poprzez jednoczesne atakowanie wielu celów – ostrzega Beniamin Szczepankiewicz, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

 

Fałszywe konta gwiazd wabią nieostrożnych użytkowników

Niektóre konta mogą próbować podszywać się pod ludzi ze świata showbiznesu i celebrytów. Oszuści wykorzystując popularność osoby pod którą się podszywają, chcą zgromadzić jak największą liczbę obserwujących, aby wykorzystać ich do promowania dalszych oszustw, takich jak te związane z inwestycjami w kryptowaluty. Jednak przez tworzone w ten sposób konta mogą być również rozsyłane wiadomości phishingowe. W takich przypadkach motywem jest skala działania – duża liczba odbiorców tworzy szanse na uzyskanie proporcjonalnie większych efektów. Dzięki temu w ich ręce wpadnie więcej danych, które będą mogli wykorzystać do dalszych przestępstw lub sprzedać w darknecie.

- Oszuści nierzadko posługują się fałszywymi kontami znanych i lubianych osób, aby skuteczniej wyłudzić dane od ofiary lub aby przekonać je do konkretnych zachowań. W takich wiadomościach mogą próbować zaoferować rzekomo zweryfikowaną odznakę, zwiększenie liczby obserwujących, a nawet sponsoring. Wszystko po to, aby ofiara kliknęła w załączony do wiadomości link, poprzez który zostanie przekierowana na stronę żądającą podania danych logowania do konta TikTok – mówi Beniamin Szczepankiewicz. Jeśli użytkownik nie ma włączonego uwierzytelniania dwuskładnikowego (które konta TikTok domyślnie nie mają) po przekazaniu danych hakerzy będą mieli kontrolę nad kontem, a nawet mogą zablokować prawdziwego użytkownika – dodaje.

 

Fałszywe aplikacje

Fałszywe konta w aplikacji TikTok czasami promują aplikacje dostępne do pobrania. Problem polega na tym, że aplikacje te są w rzeczywistości fałszywe i często niebezpieczne. Motywem, na który mają dać się złapać użytkownicy TikToka, są oszczędności. Wykorzystujący tę metodę przestępcy nęcą informacją, że określone płatne aplikacje można ze wskazanych sklepów z aplikacjami pobrać bezpłatnie. Faktycznie w ten sposób mogą oni instalować na urządzeniu ofiary złośliwe oprogramowanie.

- Należy pamiętać, żeby pobierać aplikacje i programy wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych sklepów lub stron producentów danego oprogramowania. Zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Blokada urządzenia, danych lub dostępu do konta – to kilka zaledwie kilka przykładów – ostrzega ekspert z ESET.

 

Korzystaj bezpiecznie z TikToka

Zdaniem ekspertów aktywacja dwuskładnikowego uwierzytelniania w serwisach, z których korzystamy powinna być standardową czynnością, którą należy wykonać. Pomaga to powstrzymać cyberprzestępców przed przejęciem konta jak również da użytkownikowi informację o próbach włamania na konto. Często podczas próby przejęcia konta użytkownik otrzyma kod autoryzacyjny, pomimo tego, że aktualnie nie loguje się lub nie resetuje hasła do konta.

- Podobnie jak inne platformy, TikTok nie skontaktuje się z Tobą, prosząc o dane konta, hasło lub jednorazowy kod dostępu. Ze względu na skalę problemu ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na niezweryfikowane konta, które będą próbować nakłonić Cię do udostępnienia Twoich danych osobowych, zwykle za pośrednictwem poczty e-mail lub wiadomości w aplikacji – ostrzega ekspert z ESET. - Wreszcie, jeśli kiedykolwiek zobaczysz filmy w TikTok, które Twoim zdaniem mogą być spamem lub mogą próbować wyłudzać informacje od użytkowników, natychmiast zgłoś je do TikTok i unikaj wszelkich powiązanych linków – podsumowuje Beniamin Szczepankiewicz.

 

źródło: Imago PR

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.