Niesamowite widoki na stacjach benzynowych - paliwo zaczyna tanieć

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Początek tego roku przyniósł ogromny stres zmotoryzowanym Polakom. Wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów, zmiany w przepisach i ceny paliwa na stacjach nie wprawiały nikogo w dobry nastrój. Już w styczniu 2022 roku kierowcy musieli zapłacić za litr benzyny niecałe 6 zł, a już w czerwcu cena wzrosła powyżej 7 zł. Napięcie rosło z biegiem czasu, zwłaszcza że w wakacje miała się zakończyć tarcza antyinflacyjna, która obniżyła podatek VAT paliwa. Kierowcy spodziewali się widoki 10 zł za litr benzyny na pylonach, a tymczasem… ta zaczęła tanieć. Co się dzieje? Sprawdzamy!

źródło: pixabay.com

Paliwo drożało od początku tego roku

Od stycznia do lipca tego roku najpopularniejsza benzyna 95-oktanowa podrożała na litrze o ponad 2 zł. Jeszcze więcej, bo o ponad 3 zł, zdrożał litr Pb98. Kierowcy za olej napędowy w lipcu 2022 roku płacili o ponad 2 zł więcej niż na początku roku, a za LPG o 30 groszy więcej za litr. Zmotoryzowani Polacy bali się, że koniec lipca przyniesie jeszcze wyższe ceny na stacjach benzynowych, za sprawą zniesienia tarczy antyinflacyjnej, która obniżała podatek VAT. Prognozowano, że ceny benzyny sięgną poziomu 10 zł za litr.

Przyglądaliśmy się cenom paliw już od początku tego roku i tak samo, jak polscy kierowcy, obawialiśmy się ogromnych podwyżek w sierpniu. Obecnie jednak sytuacja ma się znacznie lepiej i już z końcem lipca widoczne były obniżki na stacjach benzynowych. Wzrosty cen paliw znacznie wpłynęły na zachowania kierowców, którzy może i nie jechali oszczędniej w trasie, ale za to rozpędzali się znacznie wolniej przy wyruszeniu w nią, co stanowi jedną z zasad ekonomicznej jazdy. Według naszych danych średnie prędkości jazdy w ciągu 10 sekund od włączenia silnika spadły w tym roku o prawie 1km/h - mówi Andrzej Mejer, Yanosik

 

Paliwo jest tańsze, ale nie tak jak rok temu

W 2021 roku, w sezonie wakacyjnym, ceny paliw nie były tak wysokie jak obecnie. Ci, którzy tankowali LPG płacili o 22% mniej, za diesla od 22 do 39% mniej, Pb95 o 28% mniej, a Pb98 o 36%. Obecnie nie jest najgorzej, ceny paliw spadły od początku wakacji o 0,61 zł za litr benzyny 95-oktanowej, o 0,49 zł za litr Pb98, o 0,36 zł za litr ON i o 0,20 zł za litr LPG. Może i tempo obniżek na stacjach benzynowych nie jest dynamiczne, ale w świetle prognoz z lipca, gdy podejrzewano, że podwyżki mogą sięgnąć nawet 2-3 zł w przypadku benzyny, to dobra wiadomość.

A dodatkowo, w pierwszym tygodniu sierpnia, ceny benzyny mogą jeszcze spaść! W przypadku Pb95 litr ma kosztować 7,17-7,32 zł, Pb98 7,84-8,02 zł/l, ON 7,47-7,59 zł/l, a LPG 3,33-3,42 zł/l.

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kierowców. Systematycznie docierały do nas wiadomości, w jaki sposób można choć trochę zredukować spalanie na trasie, aby koszt wyjazdu autem na wakacje nie przerósł samego kosztu pobytu w hotelu. Odpowiadaliśmy kierowcom, by stosowali zasady ekonomicznej jazdy, a także sprawdzali ceny paliw, które znajdują się na ich trasie. W Yanosiku mamy możliwość podglądu cen na stacjach, rodzajów gniazd ładowania pojazdów elektrycznych oraz jakości paliw, które są potwierdzone przez UOKiK - informuje Andrzej Mejer, Yanosik

Wszystko może się zmienić… przez koronawirusa

Analizując obecną sytuację na stacji paliw nie można zapomnieć o widmie kolejnej fali pandemii, która może być spowodowana nowymi wariantami koronawirusa. Jeśli w tym roku, w sezonie jesienno-zimowym, ponownie wzrośnie liczba zachorowań na COVID-19, to z pewnością odbije się to na sytuacji gospodarczej Polski i nie tylko.

Już w trakcie pierwszej fali epidemii ceny paliw znacznie spadły, co ucieszyło kierowców. Mimo wszystko, w obliczu wprowadzonych ograniczeń względem mobilności, niewielu zmotoryzowanych Polaków miało w ogóle szansę by skorzystać z tej okazji.

W marcu 2020 roku średnia cena za litr Pb95 wynosiła 3,99-4,30 zł, Pb98 4,49-4,70 zł, ON 4,30-4,55 zł, LPG 1,97-2,06 zł. Czy takie ceny mogą się jeszcze pojawić na pylonach?

W tym roku, w czerwcu, w Chinach odnotowano najniższy od czterech lat poziom importu ropy naftowej (8,75 mln baryłek dziennie). Liczba przypadków zakażeń koronawirusem wciąż rośnie w tym obszarze, a do tego pojawiają się nowe odmiany patogenu, które znów mogą się rozprzestrzenić po całym świecie. A to z pewnością zmieni ceny ropy na globalnym rynku.

Zwłaszcza, że uprzednio wprowadzenie ograniczeń w Chinach znacznie zaszkodziło popytowi na ropę naftową, tym samym obniżając jej ceny.

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezcenna jagodzianka

2022-08-08

Bezcenna jagodzianka

Obydwa sklepy wielkopowierzchniowe mam w zasięgu wzroku. Ten znajdujący się bliżej rzadziej miewa promocje. Jako że trzy kostki masła sprzedawane gdzie indziej w cenie dwóch akurat nie były mi potrzebne, kupiłam jedną obok za niebotyczne – jak mi się wydaje – ponad dziewięć złotych. Zbeształam się zaraz potem za tak jawne marnotrawstwo pieniędzy. Bo fatygując się trochę dalej, miałabym jeszcze na bułkę. Ich ceny też poszybowały. W małej sieci, żeby zapłacić mniej, trzeba kupić pakiet. Jedna – oddzielnie - kosztuje bowiem nawet 3,50 zł. A że takie małe punkty powstają w Starachowicach jak grzyby po deszczu, zachodzę w głowę, czy ktoś tam robi zakupy? Chyba tak, inaczej nie rozpoczynałyby działalności i to niedaleko od siebie. Za potwierdzenie niech posłuży fakt, że znajoma w upalny dzień przyszła tam po lody. 15 zł za pudełko było dla mnie zbyt dużo. Szepnęłam jej nawet, że po drugiej stronie ulicy kupiłaby lepsze lody za dziesięć złotych. – Tak? – spytała i mimo wszystko podeszła do kasy. Skądinąd wiem, że się jej nie przelewa. Widocznie do rosnących cen chce przywyknąć, by inflacja przestała robić na niej wrażenie. Mnie zakłóca sen. Pieniędzy nie przybywa, a wydatków nie ubywa. <czytaj dalej>
Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

2022-08-08

Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

Ołów może zabijać, i nie chodzi tu o kule, a jego mikroskopijne ilości w skażonym otoczeniu. Nie ulega rozpadowi i kumuluje się w organizmie, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Za zatrucie tym pierwiastkiem odpowiada zanieczyszczenie środowiska i żywność. Zbliża się sezon grzybobrania, pamiętajmy, że grzyby zawierają duże ilości ołowiu, nie podawajmy ich maluchom.
Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

2022-08-07

Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

Notowania ropy naftowej w ostatnich miesiącach pociągnęły za sobą wzrost cen paliwa lotniczego, a to z kolei przełożyło się na ceny biletów. – Nie oznacza to jednak, że bilety staną się niedostępne cenowo dla pasażerów. W takiej sytuacji staramy się kontrolować to, na co mamy wpływ, czyli wszystkie inne pozycje kosztów – mówi Evelin Jeckel z Wizz Air. To, na czym linie lotnicze nie mogą teraz oszczędzać, to koszty pracownicze i zatrudnianie nowego personelu. Węgierski przewoźnik w tym roku przyjął do pracy ponad 1,4 tys. osób i stale rekrutuje.
EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

2022-08-07

EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

Grupa Arche podpisała 3.07 br. ostateczną umowę zakupu zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. „Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji”. - mówi Władysław Grochowski, prezes Arche SA.
Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

2022-08-06

Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

W czerwcu br. rozpoczęła się w Wiedniu faza pilotażowa nowego projektu, w ramach której stopniowo przebudowywane są ulice i zwalniana jest przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi, to idea tworzenia „Supergrätzl”, tzw. superdzielnic. Model ten ma przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście.
Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

2022-08-07

Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

Serce jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała, można je wspomagać na wiele sposobów. Na jego zły stan wpływa głównie zła dieta, brak ruchu i używki. Osoby aktywne fizycznie są dwa razy mniej narażone na choroby układu krążenia. Dietetyk podpowiada jakie zmiany należy wprowadzić w diecie, aby cieszyć się dobrą kondycją przez  długie lata.
Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

2022-08-06

Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

Wakacje w Polsce to bardzo dobry pomysł! Co roku potwierdza to liczba odwiedzin Polaków w różnych regionach naszego kraju. Nie ma się co dziwić, w końcu mamy blisko nad morze, w góry oraz na Mazury. Dokąd w tym roku najchętniej wyjeżdżają Polacy? Yanosik sprawdził najbardziej popularne gminy w różnych obszarach naszego kraju!
W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

2022-08-05

W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. W Funzeum, które wykorzystuje sztukę cyfrową, dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych doświadczeń i eksperymentować.   
Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

2022-08-05

Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków drogowych. Niektóre zdarzenia skutkują uszczerbkiem na zdrowiu inne nawet śmiercią. Jednak najczęściej wspólnym mianownikiem najpoważniejszych zdarzeń jest brak wyobraźni, brawura czy ignorancja sprawców. Takim zachowaniem wykazał się 27 - latek, którego nieodpowiedzialne zachowanie zarejestrował i przesłał na skrzynkę „STOP agresji drogowej” inny kierujący. Kielczaninowi już zostało zatrzymane prawo jazdy, a sprawa będzie miała swój finał w sądzie.
Bezpieczny trening dla osób nieaktywnych i przewlekle chorych

2022-08-05

Bezpieczny trening dla osób nieaktywnych i przewlekle chorych

W Internetowym Koncie Pacjenta działa nowa, bezpłatna aplikacja. To program  "8 tygodni do zdrowia" - bezpłatny plan bezpiecznych treningów opracowany z myślą o osobach nieaktywnych i chorych przewlekle, w tym cierpiących na choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, astmę, choroby reumatyczne.