Obligacje krótkoterminowe najpewniejsze dla inwestorów.

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)

TFI: najpewniejsze dla inwestorów są obligacje krótkoterminowe mzugaj

Geopolityka ma bardzo duże znaczenie na rynkach finansowych, ponieważ wpływa na ceny surowców, wysokość inflacji oraz stóp procentowych - przekonywali eksperci podczas XXVII debaty PAP Biznes „Strategie rynkowe TFI”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Eques Investment TFI, NN Investment Partners TFI, Opoka TFI, Pekao TFI i Skarbiec TFI.

Poprzednia debata cyklu „Strategie rynkowe TFI” odbyła się w marcu. Eksperci zwracali wtedy uwagę na wiele nowych czynników istotnych dla rynku finansowego, które pojawiły się za sprawą wojny na Ukrainie. Po trzech miesiącach wojna ciągle ma przemożny wpływa na inwestycje.

„Główne trendy są niezmienne - inflacja i stopy procentowe. Utrzymuje się dychotomia. Wskaźniki nastrojów przedsiębiorców oraz konsumentów są pesymistyczne, co nie znajduje odzwierciedlenia w wynikach gospodarki” - stwierdził Radosław Cholewiński, członek zarządu Skarbiec TFI.

Jak zauważył Dariusz Kędziora, dyrektor Zespołu Zarządzania Instrumentami Dłużnymi Pekao TFI, oczekiwania, że Fed odpuści podwyższanie stóp procentowych, bo mamy do czynienia ze słabnącą gospodarką, okazały się nieuzasadnione.

„Modele statystyczne banków centralnych, pokazujące, że inflacja wraca w ciągu roku do zakładanego celu, nie sprawdzają się od dłuższego czasu. Dlatego decydenci podejmują bardziej agresywne działania, zaostrzają kurs podnosząc stopy” - przekonywał Dariusz Kędziora.

Tomasz Korab, prezes zarządu Eques Investment TFI, był zdania, że stagflacja jest prawie pewna, ale pojawiło się nowe pytanie - czy będzie recesja? Jak zauważył, centralne banki Wielkiej Brytanii i Czech już wpisały ją w rynkowe prognozy. W co zatem inwestować?

„Obligacje krótkoterminowe zapewniają wysoki poziom rentowności. Pytania o obligacje długoterminowe są trudniejsze. Choć waluacje są atrakcyjne, to każdy z inwestorów ma indywidulane oczekiwania” - przekonywał Radosław Cholewiński. Według niego choć atrakcyjność obligacji długoterminowych wzrosła, można się zastanawiać, czy w ciągu 2-3 miesięcy nie będą one jeszcze atrakcyjniejsze dla inwestorów.

„Warszawska giełda jest w fazie bessy, która może skończyć się w przyszłym roku. Nie jest więc atrakcyjna do inwestowania. Obecnie warto kupować aktywa deflacyjne, czyli na przykład mocno przecenione akcje amerykańskich spółek biotechnologicznych” - twierdził Tomasz Tarczyński, prezes zarządu Opoka TFI.

Bartłomiej Chyłek, dyrektor Zespołu Analiz, NN Investment Partners TFI, zauważył, że atrakcyjny jest rynek krajowy, bo WIG sporo stracił w ostatnim czasie, choć oczywiście stale istnieje ryzyko dalszej utraty wartości. Jednak według niego prawdopodobieństwo, że zatrzymamy się na obecnych poziomach, jest znaczne.

„W portfelu inwestycyjnym 60-70 proc. przeznaczyłbym na fundusze stabilnego wzrostu, 10 proc. na surowce, a resztę zainwestował w obligacje krótkoterminowe” - wyliczał Bartłomiej Chyłek.

„Wydaje się, że surowce nie mogą więcej urosnąć, bo ich ceny już tyle urosły. Niestety, nie wiemy tego na pewno. Czy długoterminowe obligacje to dobra inwestycja, tego nie wiem, na pewno atrakcyjne są obligacje krótkoterminowe” - dodał Dariusz Kędziora.

Jakie efekty na świecie i w Polsce przyniesie walka z inflacją? Jakie będą jej konsekwencje dla gospodarki i rynków? Radosław Cholewiński stwierdził, że za rok możliwy jest spadek inflacji, ale niezbyt znaczny.

„Nie dopuszczam do siebie myśli, że ta inflacja mogłaby się utrzymywać się na tym poziomie za 5 lat. Inflacja doprowadzi do stłumienia gospodarki, ale jaka to będzie skala, tego nie wiemy, bo modele nie istnieją. Nigdy tak szybko nie podnoszono stóp” - przekonywał członek zarządu Skarbiec TFI.

Tomasz Korab zauważył, że być może z modeli statystycznych wykorzystywanych przez banki centralne wyszło, że inflację na tym poziomie można zwalczyć jedynie recesją.

„Decydenci stanęli przed wyborem, czy pocierpieć intensywnie a krótko, czy dopuścić do długotrwałej, łagodniejszej recesji” - mówił Tomasz Korab.

Oczywiście wpływ na rynki finansowe mają także czynniki geopolityczne. Np. konflikt Rosji z Ukrainą i związany z nim głód w północnej Afryce, sytuacja w Chinach, możliwy konflikt Izraela z Iranem.

„Najbardziej szkodliwa dla rynków finansowych jest obecnie sytuacja związana z wojną na Ukrainie, ale w każdej chwili mogą pojawić się nowe, nieprzewidywalne czynniki, coś, o czym nie wiemy” - podsumował Radosław Cholewiński.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.