Opole/ Obywatele Ukrainy i Mołdawii staną przed sądem za podwójne morderstwo

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którym zarzuca się dokonanie podwójnego morderstwa i podpalenia mieszkania. Oskarżeni to obywatele Ukrainy i Mołdawii: Roman V., Artiom R. i Ion C.

 

Do zdarzenia objętego aktem oskarżenia doszło w nocy 20 marca 2021 roku. Mieszkający w kamienicy przy ulicy Dubois w Opolu Ireneusz M. w drodze do sklepu spotkał nieznanego mu wcześniej Romana V. i Artioma R. Polak po krótkiej rozmowie zaprosił obydwu cudzoziemców do siebie, gdzie poczęstował ich alkoholem. Do biesiadujących dołączył Ion C.

 

Jak informuje rzecznik opolskiej prokuratury Stanisław Bar, w trakcie imprezy doszło do sprzeczki między gospodarzem i Romanem V., który uderzył Ireneusza M. pięścią w twarz. Wówczas do bicia Polaka przyłączyli się dwaj pozostali goście, używając do tego m.in. drewniane nogi do taboretu i deskę do prasowania.

 

Według ustaleń prokuratury, hałas towarzyszący biciu Ireneusza M. spowodował, że przebywający w innym pokoju tego mieszkania lokator Zygmunt M., wyszedł do przedpokoju. Wtedy podbiegł do niego jeden z napastników zadając ciosy w głowę najprawdopodobniej drewnianą nogą od taboretu. "Pokrzywdzony wycofał się wtedy do swojego pokoju zatrzaskując zamek w drzwiach. Wówczas napastnicy wyważyli drzwi, a po krótkiej szamotaninie i wymianie ciosów Ion C. wielokrotnie ugodził nożem kuchennym Zygmunta M." - relacjonuje prokurator.

 

Obrażenia głowy, których doznał Ireneusz M. były śmiertelne. Natomiast śmierć Zygmunta M. spowodowały rany powstałe na skutek ugodzenia nożem.

 

Po popełnionych zbrodniach sprawcy postanowili zatrzeć pozostawione ślady wzniecając w trzech pomieszczenia mieszkania pożar. W tym celu podpalili zgromadzone na stosach ubrania i kawałki papieru. Przed opuszczeniem mieszkania Ion C. ułożył szalik przy drzwiach wejściowych, aby dym z pożaru został jak najpóźniej wykryty przez mieszkańców budynku.

 

Przed podpaleniem i opuszczeniem mieszkania napastnicy przeszukali je zabierając pieniądze w kwocie co najmniej 6 tys. zł oraz telefon Ireneusza M. Jak ustalono, Ion C. zabrał ze sobą także nóż, którym ugodził Zygmunta M. Następnie napastnicy wrócili do swoich mieszkań wynajmowanych na terenie Opola.

 

Dzięki wykorzystaniu zapisów monitoringu całą trójkę zatrzymano następnego dnia. Policja odnalazła nóż będący narzędziem zbrodni i zrabowane 3 tysiące złotych. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, w związku z rozbojem i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Nadto wzniecenie pożaru mieszkania przy ul. Dubios zostało zakwalifikowane jako występek sprowadzenia pożaru, zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

 

"Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych przestępstw. W złożonych wyjaśnieniach wzajemnie obciążali się odpowiedzialnością za popełnione zbrodnie przyznając się wyłącznie do zadania pojedynczych ciosów pokrzywdzonym, bądź, jak Artiom R., zaprzeczając jakiemukolwiek udziałowi w ich dokonaniu. Mimo takiej postawy oskarżonych poprzez analizę usytuowania ujawnionych na miejscu przestępstw śladów krwi ofiar, zabezpieczone narzędzia zbrodni, opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej oraz w oparciu o fragmenty depozycji oskarżonych możliwym było zrekonstruowanie przebiegu zbrodni" - informuje prokuratura.

 

Za kwalifikowaną, z uwagi m. in. na szczególnie drastyczny sposób działania sprawców, postać zabrodni zabójstwa oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nie krótszym od lat 12 albo kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności. Z kolei za występek sprowadzenia pożaru może zostać wymierzona kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.(PAP)

 

autor: Marek Szczepanik

 

masz/ jann/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.