Opolskie/ Pierwsza umowa w ramach Programu Inwestycji Strategicznych

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W budynku po byłym kościele ewangelickim w Białej podpisano pierwszą w regionie umowę o dofinansowaniu samorządu w ramach rządowego programu Polski Ład-Program Inwestycji Strategicznych. W ramach dotacji opolska gmina otrzyma 7,3 mln złotych.

 

pixabay

W piątek z udziałem przedstawiciela admnistracji rządowej i opolskiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego w Białej władze tej gminy podpisały pierwszą w województwie umowę w ramach rządowego programu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Jak poinformowały służby wojewody opolskiego, 7,3 mln złotych od państwa zostanie wykorzystane do modernizacji infrastruktury turystycznej gminy Biała.

 

"Postawiliśmy na zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego miasta. W ramach priorytetu drugiego wystąpiliśmy o środki, które będą przeznaczone m.in. na rewitalizację blisko dwustu metrów średniowiecznych murów obronnych Białej wykonanych z cegły. Dodatkowo zamierzamy wyremontować wieżę wodną z początków XVII wieku i wieżę ciśnień z początku XX wieku. Obydwa obiekty oprócz remontu, będą przystosowane do pełenienia funkcji punktów widokowych, co w połączeniu z już wyremontowaną tzw. basztą, pozwoli na podziwianie krajobrazu Białej i okolic z trzech różnych miejsc. Chcemy jak najszybciej ruszyć z pracami, tak by zostały zakończone jeszcze w 2022 roku" - powiedział Plicko.

 

Jak zaznacza samorządowiec, bez wsparcia rządu, gminy nie byłoby stać na tego typu inwestycje.

 

"Jesteśmy małym, zabytkowym miastem, ale dużą gminą z 30 sołectwami. Niestety, na naszym terenie nie ma dużych firm, które mogłyby zasilić budżet dodatkowymi środkami. Dlatego cieszę się, że możemy skorzystać ze wsparcia rządowego programu, który zapewnił 90 proc. środków na realizację zadania. Pozostałe 10 procent to już środki własne gminy" - wyjaśnił burmistrz.

 

Burmistrz gminy Biała Edward Plicko powiedział PAP, że dzięki wsparciu ze strony rządowego programu, Biała nie tylko pozyska dla odwiedzających miasto nowe atrakcje turystyczne, ale i zachowa dla kolejnych pokoleń istniejące jeszcze ślady przeszłości. Jako przykład wykorzystywania obiektów zabytkowych dla lokalnych społeczności podał Centrum Społeczno-Kulturalne, w którym podpisano dzisiejszą umowę. W byłym kościele protestanckim, przy zachowaniu zabytkowej bryły architektonicznej budynku, od 2019 roku działa m.in. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna wraz z czytelnią, Izbą Regionalną, punktem Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Punktem Informacji Turystycznej oraz Klubem Seniora. (PAP)

 

Autor: Marek Szczepanik

 

masz/ mhr/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.