Owoce i warzywa też wspomagają proces nawadniania organizmu.

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dbanie o nawodnienie organizmu to ważny, zdrowy nawyk. Latem powinniśmy przykładać do niego szczególną uwagą ze względu na wyższą temperaturę powietrza. Prawidłowe nawodnienie jest istotne dla naszego zdrowia, gdyż m.in. wspiera procesy metaboliczne, trawienie i ułatwia koncentrację. Pamiętajmy jednak, że nawadniać organizm możemy nie tylko wodą i napojami, ale także dietą bogatą w owoce i warzywa. Po które z nich warto sięgać, gdy chcemy nawodnić organizm podpowiada dietetyk.

źródło: pixabay.com

 

Picie wody umożliwia przeprowadzenie wielu niezbędnych procesów w organizmie człowieka i wspiera prawidłowe funkcjonowanie ludzkich narządów. Lista korzyści wynikających z regularnego nawadniania organizmu jest długa. O tym jednak ile wody powinniśmy pić dziennie decyduje sporo czynników, jak na przykład płeć, wiek, masa ciała, aktywność fizyczna, ale też skład naszej diety, czy również klimat, w którym żyjemy. 

Uśredniając zalecenia podawane przez różne źródła można przyjąć, że powinniśmy wypijać około 8 szklanek (250 ml) dziennie. Aby obliczyć indywidualne dzienne zapotrzebowanie na wodę można skorzystać z prostego wzoru uwzględniającego masę ciała. Zakłada on, że na 1 kg przypada ok. 30 cm3 (lub ml) wody na dobę na co dzień, a w upalne dni można zakładać nawet 40-45 cm3. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg potrzebuje 1800 ml, lub bazując na cm3: 60 kg x 30 cm3 = 1,8 l wody każdego dnia (2,4 l – 2,7 l w upalny dzień). Można również skorzystać z innego sposobu obliczania zapotrzebowania na wodę, gdzie na pierwsze 10 kg naszej masy powinno przypaść po 100 ml wody, na kolejne 10 kg po 50 ml, zaś na każde kolejne 10 kg po20 ml. Dobrym rozwiązaniem zamiast realizacji własnych obliczeń jest także skorzystanie ze sprawdzonych źródeł na przykład Instytutu Żywności i Żywienia, który szczegółowo podaje zalecenia na temat tego, ile dziennie pić wody, w oparciu o płeć i wiek oraz inne czynniki. 

Podawane wskazania dotyczą zarówno spożycia wody pochodzącej z napojów zakładając, że będziemy spożywać odpowiednią ilość warzyw i owoców w ciągu dnia. Spożywając regularnie odpowiednie ich ilości, dbamy nie tylko o dostarczenie do naszego organizmu cennych substancji odżywczych, ale umożliwiamy także dostarczenie odpowiedniej ilości wody. – wyjaśnia Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Jak wynika z danych Instytutu Żywności i Żywienia, spośród produktów stałych najwięcej wody zawierają właśnie warzywa (do 95%) i owoce (do 87%).

Jeśli chcemy nawodnić organizm, szczególnie warto sięgać na przykład po arbuzy i truskawki, gdyż zawierają nawet 92% wody, grejpfruty – 91% zawartości wody, melony – 90% zawartości wody, brzoskwinie i nektarynki – 88% wody. Wśród obfitych w witaminy owoców znajdziemy zarówno te sezonowe, jak również egzotyczne, dostępne przez cały rok. Dzięki czemu możemy komponować bez problemów swoją dietę tak, aby efektywnie dostarczać organizmowi wody spożywając również ulubione owoce. Czasami pomagają nam w tym też pracodawcy, zamawiając na przykład do biur czy zakładów pracy dostawy owoców dla pracowników. Zdrowe nawodnienie organizmu to podstawa, aby dobrze funkcjonować. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny

 

źródło: pixabay.com

Warto mieć zawsze pod ręką czy w domu czy w pracy ulubione warzywa i owoce. Sięgając po nie regularnie dbamy o zdrowie, urozmaiconą dietę, ale również nawadniamy organizm i dostarczamy mu odpowiedniej ilości energii. Numerem jeden na liście produktów nawadniających jest oczywiście woda, ale do diety warto także włączyć owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody. Gdy mówimy o warzywach w kontekście nawadniania organizmu, naszym pierwszym wyborem powinien być ogórek zawierający 96% wody, cukinia - 96% wody i rzodkiewka - 95% wody. Uwzględniając w naszej diecie owoce i warzywa ustrzeżemy się przed przykrymi konsekwencjami odwodnienia, które może skutkować na przykład spadkiem koncentracji, bólami głowy czy spadkiem energii.

Polecane
Jaką wodę wybrać na upalne dni?

2022-06-29

Jaką wodę wybrać na upalne dni?

Raport: Polacy są przekonani, że jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne są lepsze niż żadne. To duży błąd

2022-06-29

Raport: Polacy są przekonani, że jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne są lepsze niż żadne. To duży błąd

DLACZEGO NALEŻY JEŹDZIĆ W KASKU

2022-06-16

DLACZEGO NALEŻY JEŹDZIĆ W KASKU

Czym kierować się wybierając fotelik samochodowy dla 4 latka?

2022-06-06

Czym kierować się wybierając fotelik samochodowy dla 4 latka?

American Express Travel: Raport o światowych trendach w podróżach w 2022 r. wskazuje, że ludzie są gotowi i chętni do podróżowania oraz rezerwowania wyjazdów w sposób bardziej celowy niż kiedykolwiek wcześniej

2022-03-22

American Express Travel: Raport o światowych trendach w podróżach w 2022 r. wskazuje, że ludzie są gotowi i chętni do podróżowania oraz rezerwowania wyjazdów w sposób bardziej celowy niż kiedykolwiek wcześniej

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.