Podpisali umowy stypendialne z przyszłymi lekarzami

Ocena:

0/5 | 0 głosów

70 studentów kształcących się na kierunku lekarskim, którzy w przyszłości podejmą pracę w wojewódzkich placówkach medycznych, otrzymywać będzie stypendium w kwocie dwóch tysięcy złotych miesięcznie. Dziś marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Marek Bogusławski podpisali umowy stypendialne ze 15 przedstawicielami całej grupy stypendystów. W wywarzeniu wzięli udział przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś oraz Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Stypendium będzie wypłacane w okresie od 1 października 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. w kwocie 2 000,00 zł miesięcznie.

- Cieszę się, że samorząd województwa będzie mógł Was wspierać w naukowych wysiłkach. Jak skończycie studia życzylibyśmy sobie żebyście tu zostali i pracowali. Niech te stypendia będą dla Was znacząca pomocą.  Liczę że będziecie dobrymi, pełnymi empatii i zrozumienia medykami - mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

- Celem programu jest zatrzymanie specjalistów w naszym regionie, których brakuje w całej Polsce. Ten program ma zachęcić przyszłych lekarzy aby tu zostali, pracowali i rozwijali swoje umiejętności. Fundusz stypendialny bardzo dobrze zafunkcjonował u nas, nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania - dodał wicemarszałek Marek Bogusławski.

- Program uruchomiliśmy z troski o województwo świętokrzyskie. Aby nam nigdy lekarzy tu nie zabrakło. Jednocześnie myślimy o Waszej przyszłości, ale także o naszej, naszych dzieci i wnuków. Liczymy na to, że zostaniecie w naszym regionie, a drzwi naszych placówek ochrony zdrowia są dla Was otwarte - dodał przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.

Przypomnijmy, że o to wsparcie finansowe mogli ubiegać się studenci kształcący się na uczelni mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z IV, V lub VI roku kierunku lekarskiego, którzy osiągnęli średnią ocen w ostatnim roku akademickim nie niższą niż 3,75, zobowiązali się do zrealizowania stażu podyplomowego na terenie województwa świętokrzyskiego, a następnie osiedlenia się na terenie naszego regionu i podjęcia pracy w placówkach medycznych, podległych samorządowi województwa świętokrzyskiego.

Wnioski można było składać w terminie od 1 września 2022 do 17 października 2022 r. W obecnej edycji złożonych zostało 100 wniosków o przyznanie stypendium, z czego 98 spełniało wymogi określone w ogłoszeniu o naborze. Komisja, która dokonała sprawdzenia wniosków pod względem formalnym, ostatecznie zarekomendowała Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego 70 wniosków do przyznania stypendiów.

Zachęcić przyszłych lekarzy

W związku z tym, że podmioty lecznicze Województwa Świętokrzyskiego zmagają się z brakami kadrowymi lekarzy o specjalizacjach takich jak m.in. patomorfologia, chirurgia onkologiczna, chirurgia dziecięca, anestezjologia, Sejmik Województwa Świętokrzyskiego w dniu 25 marca 2019 r. przyjął uchwałę Nr VII/87/19 w sprawie stypendium przyznawanego przez Województwo Świętokrzyskie studentom kształcącym się na kierunku lekarskim. Program ten ma za zadanie zachęcić przyszłych lekarzy do wyboru specjalizacji deficytowych i kształcenia się na tych kierunkach, tak by w przyszłości podjąć pracę w podmiotach leczniczych, dla których organem tworzącym jest Województwo Świętokrzyskie.

Pierwsza edycja programu stypendialnego ogłoszona została w sierpniu 2019 roku. Zawartych wtedy zostało 27 umów stypendialnych. W kolejnych edycjach było to: 67 umów w 2020 roku i 65 umów 2021 roku. W 2022 roku 25 stypendystów ukończy staż podyplomowy i wybierać będzie specjalizację deficytową.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

2022-12-05

Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

Przed nami mikołajki i pierwsza okazja, aby podarować bliskiej osobie świąteczny upominek. Serwis Prezentmarzeń realizując badanie sprawdził jakie cechy powinien mieć wymarzony upominek? Komu najbardziej chcemy go podarować? Jakie mamy pomysły na prezent marzeń dla bliskiej osoby?
Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

2022-12-05

Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

Amazońska mikstura, której popularność rośnie także na zachodzie, ma leczyć duszę i wspomagać ciało. Czy rzeczywiście tak działa, czy może raczej jest niebezpieczna? Co na to nauka?
Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

2022-12-05

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

Zmienne otoczenie gospodarcze powoduje, że polskie firmy szukają możliwości optymalizowania kosztów. Część z nich upatruje takiej szansy w automatyzacji procesów, która pozwala odciążyć pracowników i poprawić ich wydajność, a przy tym zaoszczędzić czas i pieniądze. Wdrożenie robota jest możliwe już w ciągu kilkunastu dni i od razu przekłada się na pracę firmy. – U jednego z klientów po wprowadzeniu i uruchomieniu robota czynności, które wcześniej wykonywał codziennie przez 2,5 godziny, zostały skrócone do zaledwie 15 minut – mówi Joanna Porębska-Matysiak z SAIO, spółki z Grupy ING, która udostępnia swoim klientom platformę do automatyzacji procesów biznesowych.
Męska „menopauza” - fakt czy mit?

2022-12-05

Męska „menopauza” - fakt czy mit?

O menopauzie słyszała z pewnością większość dorosłego społeczeństwa. Z mężczyznami jest trochę inaczej, choć w mediach nie tak rzadko można natknąć się na słowo "andropauza", które ma odnosić się do problemów dojrzałych panów - na wzór tych, których doświadczają panie. Co ciekawe, w świecie medycznym nie ma konsensusu, że istnieje męską menopauza...
Policjanci pracują nie tylko na służbie

2022-12-04

Policjanci pracują nie tylko na służbie

Służba w Policji, to coś więcej niż tylko praca w wyznaczonych godzinach. Po raz kolejny dowiódł tego mł. asp. Rafał Maziejuk z Oddziału Prewencji Policji w Kielcach. Będą po służbie w sklepie spożywczym obezwładnił mężczyznę, który ukradł butelkę alkoholu i groził ekspedientce młotkiem oraz nożem. Za kradzież rozbójniczą, może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

2022-12-04

Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

– Aby mieć więcej pracowników, więcej osób wykwalifikowanych w różnych zawodach, potrzebujemy ścisłej współpracy z przemysłem i sektorem gospodarczym. I to właśnie robimy podczas WorldSkills – to jest ścisła kooperacja między szkołami i uczelniami a światem biznesu i przemysłu – mówi dr hab. Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland. W minionym tygodniu w Gdańsku odbył się krajowy etap kwalifikacji do tych międzynarodowych zawodów, w którym prawie 200 zawodników rywalizowało ze sobą w 22 takich konkurencjach jak architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe, chmura obliczeniowa, cukiernictwo, cyberbezpieczeństwo, florystyka, fryzjerstwo czy gotowanie. Zwycięzcy wywalczyli sobie bilety na przyszłoroczne EuroSkills 2023 – czyli europejskie kwalifikacje do etapu światowego.
Polskie produkty mleczne dla wszystkich

2022-12-04

Polskie produkty mleczne dla wszystkich

Dieta powinna być różnorodna - to nasz sposób odżywiania, w którym wszystkie dostępne składniki odżywcze odgrywają bardzo ważną rolę. Patrząc na talerz zdrowego żywienia, proponowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, widać wyraźnie mleko i jego przetwory odgrywające istotną rolę w naszej diecie.
3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

2022-12-03

3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

Jeśli nasze włosy są pozbawione witalności, oklapnięte i słabe, często winimy za to naturę. Jednak w wielu przypadkach zły wygląd naszych włosów może być efektem niewłaściwej pielęgnacji i przede wszystkim złych nawyków. Oto 3 istotne błędy wpływające na kondycję kosmyków, których należy unikać, aby nie niszczyć włosów.
Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

2022-12-03

Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

Za lenistwo i nieodśnieżenie samochodu można otrzymać mandat od 50 do nawet 3000 zł! I co ciekawe, nawet podczas samego odśnieżania można zostać ukaranym karą grzywny. Jak to możliwe? Sprawdźcie!
Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

2022-12-03

Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który przeszło dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Kara dotyczyła stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego. SOKiK w uzasadnieniu ustnym wskazał m.in., że mechanizm ustalania kursów przez bank jest obiektywny, a stosowanie spreadów jest normalną praktyką rynkową. Nieprawomocne na razie rozstrzygnięcie może mieć duży wpływ na sprawy frankowe, które toczą się przed polskimi sądami. Te będą bowiem brać go pod uwagę w swoim orzecznictwie.