Polscy drwale wytną rywali w pień? Nasi reprezentanci jadą do Francji po medale

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Po piorunującym początku sezonu, w którym nasi najlepsi zawodnicy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna bili rekordy, walczyli jak równi z równymi ze światową czołówką zza oceanu oraz zgarniali medale, czas na kolejne prestiżowe zawody. Już 3 lipca we francuskim Schirrhein dwaj reprezentanci Polski wystartują w zawodach Stihl TIMBERSPORTS ® European Trophy. Michał Dubicki z Konar k. Rawicza będzie chciał potwierdzić swoją dominację na Starym Kontynencie, a Jacek Groenwald z Połczyna k. Pucka z pewnością udowodni, że to nie jest jego „last dance” w dużych międzynarodowych zawodach.

Dubicki_4.JPG

  • Mam oczywiście ogromny szacunek do rywali z kontynentu, ale trzeba powiedzieć sobie jasno, że w moim wypadku powrót z Francji bez tytułu mistrza Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna będzie rozczarowaniem. Jadę tam po to, żeby potwierdzić, że w tym gronie jestem najlepszy i cały czas utrzymuję wysoką formę – jasno stawia sprawę Michał Dubicki, który w 2019 i 2021 roku wygrywał Stihl TIMBERSPORTS ® European Trophy, a w 2020 roku wygrał wirtualne (w związku z pandemią przeprowadzone zdalnie) mistrzostwa Europy. Drwal z Konar ma za sobą piorunujący początek sezonu. Najpierw w efektownym stylu wygrał w Sycowie zawody Polish Trophy, które dały mu przepustkę do reprezentowania po raz kolejny naszego kraju w zawodach European Trophy, a następnie pod koniec maja po raz kolejny okazał się najlepszym Europejczykiem w zawodach World Trophy. W Wiedniu zajął ostatecznie czwartą lokatę, ulegając jedynie wielkim mistrzom z USA, Nowej Zelandii i Australii. To kraje, w których tradycje timbersportowe sięgają XIX wieku, które od lat dominują na globalnej scenie. – Ale jestem coraz bliżej. Oni są do ruszenia, w końcu się uda przełamać monopol drwali spoza Europy – uśmiecha się Dubicki, który w Schirrhein będzie murowanym faworytem do zwycięstwa. Jednak nawet, jeżeli przez pechowy splot okoliczności zawodnikowi z Konar miałoby nie pójść w zawodach, nasi kibice będą mieli inne powody do śledzenia European Trophy i trzymania kciuków.

  • Last Dance czy Groenwald jak wino?

41-letni Michał Dubicki nie będzie naszą jedyną nadzieją na podium w Schirrhein. Do Francji pojedzie również drugi zawodnik Polish Trophy, czyli jeden z naszych najbardziej doświadczonych drwali, Jacek Groenwald. Jego droga do startu w tych zawodach była niezwykła – o miejsce w kadrze, zarezerwowane dla dwóch finalistów krajowych zawodów, musiał zmierzyć się... ze swoim synem. W półfinale naprzeciwko siebie stanęli 16-letni Szymon i 48-letni Jacek Groenwald. Senior rodu, który zaraził swoich synów pasją do timbersportu, pokonał w efektownym stylu swoją pociechę, ustanawiając przy okazji rekord życiowy w czasie wykonania wszystkich czterech konkurencji. – Jedno jest pewne, nasze nazwisko będzie na ustach kibiców sportowego cięcia i rąbania drewna nie tylko w Polsce, ale również na świecie, przez kolejne lata. Głównie za sprawą Szymona, który ma olbrzymi talent. Z niedawnych mistrzostw świata juniorów w Wiedniu przywiózł brązowy medal, a był o krok od złota, miał troszkę pecha. A rywalizował z zawodnikami nawet o 9 lat starszymi, był zdecydowanie najmłodszy w stawce – podkreśla Jacek Groenwald, który na pewno nie przestraszy się stawki zawodów. W 2016 roku był mistrzem Polski, a rok później został drużynowym wicemistrzem świata. W European Trophy startował w 2018 roku i zajął 11. lokatę, ale teraz liczy na więcej. O jego świetnej formie świadczy drugie miejsce w tegorocznych zawodach Polish Trophy. – Fizycznie czuje się bardzo dobrze, dużo pracujemy z synami nad techniką. Liczę na dobry występ i miejsce w czołówce – podkreśla jeden z najbardziej doświadczonych polskich drwali, który udanym występem na francuskiej ziemi będzie chciał udowodnić wszystkim, że mimo upływających lat, jest jak wino – im starszy, tym lepszy.

Dubicki_3.JPG

Ekstremalna rywalizacja

Zawody rozgrywane w formule Trophy to najbardziej ekstremalna rywalizacja w i tak ekstremalnej dyscyplinie sportu, jaką jest sportowe cięcie i rąbanie drewna. Zawodnicy startują systemem pucharowym w parach, z której szybszy awansuje a słabszy żegna się z zawodami. Każdy bieg wymaga wykonania w błyskawicznym tempie czterech konkurencji z rzędu, dwóch z użyciem siekier, jednej z pilarką i jednej z użyciem gigantycznej piły ręcznej. – Uwielbiam ten rodzaj rywalizacji. Kluczowa jest kondycja i to nad nią najwięcej pracuję w ostatnim czasie, chociażby biegając po lesie. Bez niej nie ma szans na sukces, bo do zwycięstwa trzeba wykonać pięć szybkich biegów, począwszy od próby czasowej, od której zależą rozstawienia, aż do wielkiego finału – tłumaczy Michał Dubicki. Z kolei Jacek Groenwald większy nacisk kładzie na technikę. – Każdy błąd kosztuje czas i siły. A w formule Trophy nie ma na to miejsca. Każde uderzenie siekierą czy cięcie piłą musi być precyzyjne, żeby nie zużywać energii na próżno – opowiada.

Dubicki_2.JPG

Największymi rywalami Polaków będą: drobny jak na drwala ale szalenie szybki Szwed Ferry Svan, reprezentant gospodarzy Pierre Puybaret czy niedawny mistrz świata juniorów, Szwajcar Oliver Reinhard. Za kulisami można jednak usłyszeć, że dla naszych kadrowiczów nierzadko większym wyzwaniem jest wywalczenie sobie w krajowych zawodach startu na międzynarodowej arenie, niż późniejsza rywalizacja z drwalami z innych europejskich krajów. Wszystko dzięki silnej i wyrównanej stawce w Polsce, która wyrosła na niekwestionowanego lidera Starego Kontynentu w zawodach Stihl TIMBERSPORTS ®

Jacek Groenwald.jpg

.Transmisja z zawodów na YouTube Stihl Polska oraz na Facebooku w niedzielę 3 lipca od godziny 15!

------

O zawodach Stihl TIMBERSPORTS ® Stihl TIMBERSPORTS ® to międzynarodowe ekstremalne zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii,chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP. Dzisiaj najlepsi zawodnicy mierzą się ze sobą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować piłę ręczną oraz pilarki. Springboard, Underhand

Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią ręczną piłą), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca nawet do 80 KM mocy) sprawdzają umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z zegarem. Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl

“Fot.: Stihl TIMBERSPORTS “Fot.: Stihl TIMBERSPORTS

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
edukację STEM zwiększa możliwości rozwoju młodych kobiet, uchodźczyń i uchodźców na całym świecie

2022-08-08

edukację STEM zwiększa możliwości rozwoju młodych kobiet, uchodźczyń i uchodźców na całym świecie

NOWY JORK, 5 sierpnia 2022 r. /PRNewswire/ -- Kobiety i dziewczęta, które chcą rozwijać swoją wiedzę w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki, od dawna muszą stawiać czoło ogromnym wyzwaniom w obszarze, który tradycyjnie jest zdominowany przez mężczyzn. Jednocześnie ostatnie wydarzenia uwypukliły globalny problem rosnącej w ogromnym tempie populacji 89,3 milionów uchodźców, bezpaństwowców zmuszonych do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania, z których prawie 27% to kobiety i dziewczęta poniżej 18 roku życia. Edukacja o międzynarodowym zasięgu, w szczególności wirtualna wymiana, jest rzadko wykorzystywana do rozwiązania takich problemów, chociaż może stanowić potężne narzędzie do rozszerzenia wachlarza możliwości dla marginalizowanych grup.
Bezcenna jagodzianka

2022-08-08

Bezcenna jagodzianka

Obydwa sklepy wielkopowierzchniowe mam w zasięgu wzroku. Ten znajdujący się bliżej rzadziej miewa promocje. Jako że trzy kostki masła sprzedawane gdzie indziej w cenie dwóch akurat nie były mi potrzebne, kupiłam jedną obok za niebotyczne – jak mi się wydaje – ponad dziewięć złotych. Zbeształam się zaraz potem za tak jawne marnotrawstwo pieniędzy. Bo fatygując się trochę dalej, miałabym jeszcze na bułkę. Ich ceny też poszybowały. W małej sieci, żeby zapłacić mniej, trzeba kupić pakiet. Jedna – oddzielnie - kosztuje bowiem nawet 3,50 zł. A że takie małe punkty powstają w Starachowicach jak grzyby po deszczu, zachodzę w głowę, czy ktoś tam robi zakupy? Chyba tak, inaczej nie rozpoczynałyby działalności i to niedaleko od siebie. Za potwierdzenie niech posłuży fakt, że znajoma w upalny dzień przyszła tam po lody. 15 zł za pudełko było dla mnie zbyt dużo. Szepnęłam jej nawet, że po drugiej stronie ulicy kupiłaby lepsze lody za dziesięć złotych. – Tak? – spytała i mimo wszystko podeszła do kasy. Skądinąd wiem, że się jej nie przelewa. Widocznie do rosnących cen chce przywyknąć, by inflacja przestała robić na niej wrażenie. Mnie zakłóca sen. Pieniędzy nie przybywa, a wydatków nie ubywa. <czytaj dalej>
Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

2022-08-08

Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

Ołów może zabijać, i nie chodzi tu o kule, a jego mikroskopijne ilości w skażonym otoczeniu. Nie ulega rozpadowi i kumuluje się w organizmie, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Za zatrucie tym pierwiastkiem odpowiada zanieczyszczenie środowiska i żywność. Zbliża się sezon grzybobrania, pamiętajmy, że grzyby zawierają duże ilości ołowiu, nie podawajmy ich maluchom.
Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

2022-08-07

Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

Notowania ropy naftowej w ostatnich miesiącach pociągnęły za sobą wzrost cen paliwa lotniczego, a to z kolei przełożyło się na ceny biletów. – Nie oznacza to jednak, że bilety staną się niedostępne cenowo dla pasażerów. W takiej sytuacji staramy się kontrolować to, na co mamy wpływ, czyli wszystkie inne pozycje kosztów – mówi Evelin Jeckel z Wizz Air. To, na czym linie lotnicze nie mogą teraz oszczędzać, to koszty pracownicze i zatrudnianie nowego personelu. Węgierski przewoźnik w tym roku przyjął do pracy ponad 1,4 tys. osób i stale rekrutuje.
EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

2022-08-07

EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

Grupa Arche podpisała 3.07 br. ostateczną umowę zakupu zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. „Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji”. - mówi Władysław Grochowski, prezes Arche SA.
Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

2022-08-06

Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

W czerwcu br. rozpoczęła się w Wiedniu faza pilotażowa nowego projektu, w ramach której stopniowo przebudowywane są ulice i zwalniana jest przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi, to idea tworzenia „Supergrätzl”, tzw. superdzielnic. Model ten ma przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście.
Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

2022-08-07

Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

Serce jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała, można je wspomagać na wiele sposobów. Na jego zły stan wpływa głównie zła dieta, brak ruchu i używki. Osoby aktywne fizycznie są dwa razy mniej narażone na choroby układu krążenia. Dietetyk podpowiada jakie zmiany należy wprowadzić w diecie, aby cieszyć się dobrą kondycją przez  długie lata.
Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

2022-08-06

Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

Wakacje w Polsce to bardzo dobry pomysł! Co roku potwierdza to liczba odwiedzin Polaków w różnych regionach naszego kraju. Nie ma się co dziwić, w końcu mamy blisko nad morze, w góry oraz na Mazury. Dokąd w tym roku najchętniej wyjeżdżają Polacy? Yanosik sprawdził najbardziej popularne gminy w różnych obszarach naszego kraju!
W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

2022-08-05

W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. W Funzeum, które wykorzystuje sztukę cyfrową, dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych doświadczeń i eksperymentować.   
Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

2022-08-05

Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków drogowych. Niektóre zdarzenia skutkują uszczerbkiem na zdrowiu inne nawet śmiercią. Jednak najczęściej wspólnym mianownikiem najpoważniejszych zdarzeń jest brak wyobraźni, brawura czy ignorancja sprawców. Takim zachowaniem wykazał się 27 - latek, którego nieodpowiedzialne zachowanie zarejestrował i przesłał na skrzynkę „STOP agresji drogowej” inny kierujący. Kielczaninowi już zostało zatrzymane prawo jazdy, a sprawa będzie miała swój finał w sądzie.