Prawie 12 milionów pojazdów w Polsce może nie mieć ważnego OC!

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Szacuje się, że nawet 11,8 mln pojazdów w naszym kraju może nie mieć ważnej polisy OC. A już od lipca kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia będzie wynosić nawet 7,2 tysiąca złotych w przypadku samochodów osobowych!

źródło: pixabay.com

Czy wiecie, że około 9 na 10 kar, które nakłada UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), pochodzi ze skanowania baz danych, a zaledwie 10% z policyjnych kontroli? 

Statystyki są nieubłagane, tak jak i praca UFG, które nakłada kary za brak ciągłości ubezpieczenia. Często powodem jest niewiedza kierowców lub brak świadomości, że polisa nie odnawia się automatycznie, a pojazd musi być ubezpieczony najpóźniej w dniu jego rejestracji.

Zgodnie z danymi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na koniec października 2022 roku, liczba pojazdów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu OC wynosiła 32,9 mln sztuk. Ważną polisę posiadało zaledwie 21,1 mln zarejestrowanych samochodów w Polsce.

Ceny OC komunikacyjnego spadają, a jednak kierowcy wciąż ryzykują karą. Nawet chwilowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia może ich narazić na wysokie kary na rzecz UFG.

Ponadto, brak OC może doprowadzić do jeszcze większych konsekwencji przy spowodowaniu szkody majątkowej lub osobowej. Po wypłaceniu odszkodowania, UFG zwróci się do sprawcy z tzw. regresem, czyli koniecznością zwrócenia pieniędzy wypłaconych przez UFG.

Mało tego, w sytuacji, w której dojdzie do szkód osobowych, czyli np.: śmierci poszkodowanego lub renty, wówczas kwota regresu może wynieść nawet setki tysięcy złotych!

 

Zmieniają się stawki kar za brak OC

W styczniu tego roku stawki OC komunikacyjnego, mimo wysokiej inflacji, spadały. Niemniej, w tym czasie wzrosły również kary i to nie koniec, bo od 1 lipca 2023 roku nastąpią kolejne podwyżki, ze względu na korektę poziomu płacy minimalnej.

W przypadku aut osobowych opłata będzie wynosić maksymalnie 200% minimalnego wynagrodzenia za pracę, zatem w pierwszym półroczu wyniesie 1 400 zł za jednodniowy brak OC, a za brak polisy powyżej 14 dni koszt wzrośnie do 6 980 zł.

W drugiej połowie roku, właściciele samochodów osobowych, którzy nie będą mieli ważnego OC przez jeden dzień zapłacą karę 1 440 zł, a w przypadku braku polisy przez okres powyżej 14 dni już 7 200 zł!

W przypadku pojazdów ciężarowych kary będą jeszcze wyższe – w pierwszym półroczu najwyższa kara za brak OC wyniesie 10 470 zł, a już od 1 lipca 2023 roku 10 800 zł!

Dla pozostałych pojazdów maksymalne kary będą wynosić w pierwszym półroczu 1160 zł, a w drugim 1200 zł.

 

Dlaczego są wprowadzane takie wysokie kary?

Przede wszystkim jest to argumentem, który ma na celu egzekwowanie obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Wysokie opłaty za brak polisy powinny zmobilizować kierowców do zachowywania ciągłości ubezpieczenia, nie unikania wykupienia go czy zapominania o jego przedłużeniu.

Zgodnie z statystykami, tylko 10% wymierzanych przez UFG kar stanowi następstwo policyjnych kontroli. Większość pochodzi z analiz i skanowania baz danych.

 

Pamiętajcie o ciągłości ubezpieczenia!

W naszym kraju rokrocznie identyfikuje się od 250 tysięcy do 300 tysięcy pojazdów, które przez jakiś czas nie miały ważnego ubezpieczenia OC. I sytuacja ta nie jest następstwem celowego uchylania się od wykupienia polisy właścicieli pojazdów, a zwykłego niedopatrzenia czy błędów przy zawieraniu polisy.

Wciąż zdarza się, że kierowcy nie znajdą obowiązujących przepisów i nie wiedzą, że ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie.

Jedną z najczęstszych przyczyn braku OC jest kupno używanego pojazdu, a dalej wygaśnięcie terminu ważności ubezpieczenia, które posiadał poprzedni właściciel. Dlatego zawsze warto sprawdzać daty na poprzedniej polisie. I można to zrobić bardzo wygodnie – wpisując na stronie UFG numer VIN pojazdu lub numer rejestracyjny.

Niektórym również zdarza się opłacić niepełną kwotę za składkę ubezpieczeniową lub nie wykupienie polisy dla niesprawnego pojazdu. Często również osoby sprowadzające pojazdy z zagranicy zapominają, że auto musi być ubezpieczone najpóźniej w dniu rejestracji.

 

Kara za brak OC to nie koniec problemów

Nie tylko wysoka opłata za brak OC stanowi problem. Trzeba mieć na uwadze również dodatkowe konsekwencje, które płyną z braku obowiązkowego ubezpieczenia, zwłaszcza w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku.

UFG rocznie wypłaca około 100 mln zł odszkodowań z tytułu braku ubezpieczenia, a następnie szuka sprawców i kieruje do nich roszczenie o zwrot wypłaconych środków, które nazywane jest regresem.

I mało tego, bo właściciel pojazdu, który nawet nie jest sprawcą zdarzenia, będzie zobowiązany do zwrócenia należności funduszowi na rzecz poszkodowanych wspólnie z kierującym, który spowodował kolizję lub wypadek, o czym informują również przepisy:

 

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, art. 110 Obowiązek zwrotu Funduszowi spełnionego świadczenia i kosztów:

1. Z chwilą wypłaty przez Fundusz odszkodowania, w przypadkach określonych w art. 98 zadania Funduszu, ust. 1 pkt 3 i ust. 1a, sprawca szkody i osoba, która nie dopełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych, pkt 1 i 2, są obowiązani do zwrotu Funduszowi spełnionego świadczenia i poniesionych kosztów.

2. W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Fundusz może odstąpić od dochodzenia zwrotu części lub całości świadczenia albo udzielić ulgi w jego spłacie.

3. Tryb postępowania przy rozpatrywaniu spraw, o których mowa w ust. 2, określa statut Funduszu.

4. Roszczenia Funduszu wynikające z ust. 1 ulegają przedawnieniu na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym, nie wcześniej jednak niż z upływem 3 lat od dnia spełnienia przez Fundusz świadczenia.

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Rozrywkowe wydatki i nawyki Polaków

2023-03-27

Rozrywkowe wydatki i nawyki Polaków

Dla 39% zapytanych Polaków 100 zł miesięcznie to kwota, jaką mogą przeznaczyć na aktywności w czasie wolnym. Budżet miesięczny  na rozrywkę na poziomie od 100 do 300 zł wskazało także 39% respondentów. Z kolei 14% ankietowanych zadeklarowało, że dysponuje budżetem od 300 do 500 zł miesięcznie na przyjemności i rozwój hobby. To wnioski pochodzące z badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Jest kolejny powód, by żyć zdrowo

2023-03-26

Jest kolejny powód, by żyć zdrowo

Lekarze często mówią, że rokowanie w danej chorobie w dużej mierze zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent w momencie podejmowania terapii. I zwykle im lepszym, tym lepsze rokowanie. A - jak donoszą naukowcy - jakość życia przed leczeniem onkologicznym wpływa też na tolerancję chemioterapii. Nie zapominajmy też, że takie elementy życia, o których decydujemy, jak dieta oraz ruch, obniżają ryzyko samej choroby.
U połowy ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do problemów z nerkami

2023-03-25

U połowy ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do problemów z nerkami

Kawa od kilku lat jest w Polsce elementem oficjalnych zaleceń dietetycznych, a zdecydowana większość Polaków pije ją codziennie. Przypisuje się jej szereg prozdrowotnych właściwości, w tym m.in. wspomaganie profilaktyki Alzheimera, chorób układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycy. Jednak najnowsze badania naukowców z Kanady i Włoch wykazały, że u części ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do dysfunkcji nerek, za co odpowiada obecność określonego wariantu genu CYP1A2. Ma go połowa populacji, która w efekcie metabolizuje kofeinę czterokrotnie wolniej. Zdaniem badaczy nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z kawy, a jedynie ograniczenie jest spożycia.
Jak sprawdzić liczbę swoich punktów karnych?

2023-03-24

Jak sprawdzić liczbę swoich punktów karnych?

Punkty karne są obecnie ważne przez dwa lata od dnia uiszczenia kary grzywny. Nie wiecie, ile macie punktów na swoim koncie? Możecie to bardzo łatwo sprawdzić – przez Internet lub w komisariacie policji. Sprawdźcie instrukcję, jak to zrobić!
Nutri – trychologia jako nowy trend, czyli naukowy wpływ naturalnych ekstraktów roślinnych na włosy

2023-03-24

Nutri – trychologia jako nowy trend, czyli naukowy wpływ naturalnych ekstraktów roślinnych na włosy

Nowym trendem w trychologii jest wykorzystanie ekstraktów roślinnych, które wykazują właściwości wspierające  w hamowanie wypadania włosów i stymulowanie ich do wzrostu. Uzupełnienie diety o te składniki może wspierać wzrostu włosów, wsparać mikrokrążenia w skórze, poprawiać pigmentację włosów czy wykazywać działanie antyoksydacyjne.
Rząd wciąż będzie wspierał samorządy w zapewnieniu wkładu własnego przy funduszach UE

2023-03-23

Rząd wciąż będzie wspierał samorządy w zapewnieniu wkładu własnego przy funduszach UE

Beneficjenci programów regionalnych wciąż mogą liczyć na wsparcie rządu przy zapewnieniu części wkładu własnego - zapewniła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. W najbliższym czasie MFiPR ma przystąpić do aktualizacji kontraktów programowych w zakresie takiego wsparcia.
Aktywne uczenie i elastyczność będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości

2023-03-23

Aktywne uczenie i elastyczność będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości

– Szybka cyfryzacja i rozwój koncepcji przemysłu 4.0 wymuszają nabywanie nowych umiejętności w obszarach takich jak nowe technologie, cyberbezpieczeństwo, robotyzacja czy analiza danych. Jednocześnie, wraz z postępującą automatyzacją, na znaczeniu zyskują kompetencje miękkie, w których maszyny nie będą w stanie zastąpić ludzi. W tych szybko zmieniających się realiach rynku pracy jedną z kluczowych kompetencji przyszłości jest więc dążenie do samorozwoju, aktywne uczenie się i stałe podnoszenie swoich umiejętności – wskazuje Aleksandra Kowalik z PKO BP.
Czy w Polsce zabraknie wody?

2023-03-22

Czy w Polsce zabraknie wody?

Wiele krajów zmaga się z postępującą suszą. Ten problem nie jest obcy również Polsce. Na tle Europy mamy jedne z najmniejszych odnawialnych zasobów wody pitnej na mieszkańca. Czy grożą nam całkowite wyschnięcia rzek i brak wody w kranach?
Ponad milion Polaków gra online u nielegalnych bukmacherów

2023-03-16

Ponad milion Polaków gra online u nielegalnych bukmacherów

Mimo podjętych w ostatnich latach działań zmierzających do uszczelnienia branży hazardowej szara strefa w tym obszarze wciąż ma się dobrze. Według wyliczeń EY stanowi ona ponad połowę całego rynku kasyn i zakładów bukmacherskich online, a według danych H2 Gambling ze stron nielegalnych operatorów korzysta w Polsce nawet 1,2 mln klientów. Jak wskazuje prezes Superbet Polska Adam Lamentowicz, powodem jest przede wszystkim nadmierne obciążenie fiskalne legalnie działającej części branży. Dlatego jej przedstawiciele apelują o lepszą współpracę z organami państwa w celu wypracowania lepszych rozwiązań. – Mamy ten sam problem i tego samego przeciwnika, więc powinniśmy łączyć siły z regulatorem i całym rynkiem – mówi Adam Lamentowicz.
Kobieca piłka nożna wreszcie ruszyła z miejsca

2023-03-16

Kobieca piłka nożna wreszcie ruszyła z miejsca

– Kobiecy futbol znajduje się w punkcie zwrotnym, dlatego konieczne jest strategiczne podejście do tematu, żeby wykorzystać tę dynamikę – wskazał PZPN w opublikowanej na początku lutego „Strategii piłki nożnej kobiet w Polsce na lata 2022–2026”. Wśród jej założeń jest m.in. podwojenie w ciągu trzech lat liczby zawodniczek, trenerek i sędzi zaangażowanych w piłkę nożną. – Kobieca piłka nożna w Europie i na świecie stale się rozwija – zauważa Grzegorz Stefanowicz, dyrektor Departamentu Piłkarstwa Kobiecego w PZPN. Związek stara się o organizację mistrzostw Europy w kobiecej piłce w 2025 roku. Decyzja UEFA w tej sprawie powinna zapaść już w kwietniu.