Ocena:
0/5 | 0 głosów
źródło: pixabay.com
Prawo.pl/ koniec równych i równiejszych do specjalistycznych badań
Obecnie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) jest możliwość wyboru lekarza POZ, udostępnienia dokumentacji medycznej, dostępne są e-recepty, e-skierowania, historia wizyt medycznych, informacje o szczepieniu przeciwko Covid-19, unijny certyfikat covidowy – wylicza serwis Prawo.pl.
Natomiast w ramach pilotażu pacjent przez IKP będzie mógł samodzielnie znaleźć dostępne terminy niektórych badań i sam się na nie zarejestrować. W rozpoczynającym się pilotażu będą to badania: z zakresu kardiologii, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Natomiast zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia zakres ten ma być rozszerzany, a docelowo objąć nie tylko specjalistyczną opiekę ambulatoryjną, ale także świadczenia szpitalne – podaje Prawo.pl.
Co więcej, jeżeli pacjentowi nie uda się zarejestrować na badanie, to system wpisze go na centralną listę oczekujących. Będzie na niej do czasu, gdy otrzyma propozycję terminu badania i tę propozycję zaakceptuje.
Według cytowanego przez Prawo.pl, Artura Prusaczyka, wiceprezesa spółki Centrum Medyczne, członka zarządu Stowarzyszenia Opieki Integrowanej Opartej na Wartości oraz członka stowarzyszenia IFIC Polska: „Centralna rejestracja wyeliminuje część patologii na styku sektora publicznego i prywatnego w ochronie zdrowia. Centralna rejestracja wymusi na placówkach ochrony zdrowia ujawnienie terminarzy. Eksperci podkreślają co prawda, że szpital powinien mieć zarezerwowane terminy, aby przyjmować nagłe przypadki, ale ich liczba powinna być określona i wynikać ze statystyk”.
Obecnie – jak zaznacza Artur Prusaczyk – brak jawności wspiera brak solidarności społecznej. Zdesperowany, ciężko chory pacjent jest gotowy zapłacić za wizytę w prywatnym gabinecie u lekarza, jeśli dzięki temu szybciej trafi na oddział w publicznej placówce, mimo, że oznacza to, że przez to inny pacjent poczeka w kolejce dłużej – czytamy w serwisie Prawo.pl.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/nierownosci-w-dostepie-do-swiadczen-pacjentow-wyrowna-pilotaz,515891.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło informacji: PAP MediaRoom

2022-08-08
edukację STEM zwiększa możliwości rozwoju młodych kobiet, uchodźczyń i uchodźców na całym świecie
NOWY JORK, 5 sierpnia 2022 r. /PRNewswire/ -- Kobiety i dziewczęta, które chcą rozwijać swoją wiedzę w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki, od dawna muszą stawiać czoło ogromnym wyzwaniom w obszarze, który tradycyjnie jest zdominowany przez mężczyzn. Jednocześnie ostatnie wydarzenia uwypukliły globalny problem rosnącej w ogromnym tempie populacji 89,3 milionów uchodźców, bezpaństwowców zmuszonych do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania, z których prawie 27% to kobiety i dziewczęta poniżej 18 roku życia. Edukacja o międzynarodowym zasięgu, w szczególności wirtualna wymiana, jest rzadko wykorzystywana do rozwiązania takich problemów, chociaż może stanowić potężne narzędzie do rozszerzenia wachlarza możliwości dla marginalizowanych grup.
2022-08-08
Bezcenna jagodzianka
Obydwa sklepy wielkopowierzchniowe mam w zasięgu wzroku. Ten znajdujący się bliżej rzadziej miewa promocje. Jako że trzy kostki masła sprzedawane gdzie indziej w cenie dwóch akurat nie były mi potrzebne, kupiłam jedną obok za niebotyczne – jak mi się wydaje – ponad dziewięć złotych. Zbeształam się zaraz potem za tak jawne marnotrawstwo pieniędzy. Bo fatygując się trochę dalej, miałabym jeszcze na bułkę. Ich ceny też poszybowały. W małej sieci, żeby zapłacić mniej, trzeba kupić pakiet. Jedna – oddzielnie - kosztuje bowiem nawet 3,50 zł. A że takie małe punkty powstają w Starachowicach jak grzyby po deszczu, zachodzę w głowę, czy ktoś tam robi zakupy? Chyba tak, inaczej nie rozpoczynałyby działalności i to niedaleko od siebie. Za potwierdzenie niech posłuży fakt, że znajoma w upalny dzień przyszła tam po lody. 15 zł za pudełko było dla mnie zbyt dużo. Szepnęłam jej nawet, że po drugiej stronie ulicy kupiłaby lepsze lody za dziesięć złotych. – Tak? – spytała i mimo wszystko podeszła do kasy. Skądinąd wiem, że się jej nie przelewa. Widocznie do rosnących cen chce przywyknąć, by inflacja przestała robić na niej wrażenie. Mnie zakłóca sen. Pieniędzy nie przybywa, a wydatków nie ubywa. <czytaj dalej>
2022-08-08
Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych
Ołów może zabijać, i nie chodzi tu o kule, a jego mikroskopijne ilości w skażonym otoczeniu. Nie ulega rozpadowi i kumuluje się w organizmie, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Za zatrucie tym pierwiastkiem odpowiada zanieczyszczenie środowiska i żywność. Zbliża się sezon grzybobrania, pamiętajmy, że grzyby zawierają duże ilości ołowiu, nie podawajmy ich maluchom.
2022-08-07
Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów
Notowania ropy naftowej w ostatnich miesiącach pociągnęły za sobą wzrost cen paliwa lotniczego, a to z kolei przełożyło się na ceny biletów. – Nie oznacza to jednak, że bilety staną się niedostępne cenowo dla pasażerów. W takiej sytuacji staramy się kontrolować to, na co mamy wpływ, czyli wszystkie inne pozycje kosztów – mówi Evelin Jeckel z Wizz Air. To, na czym linie lotnicze nie mogą teraz oszczędzać, to koszty pracownicze i zatrudnianie nowego personelu. Węgierski przewoźnik w tym roku przyjął do pracy ponad 1,4 tys. osób i stale rekrutuje.
2022-08-07
EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA
Grupa Arche podpisała 3.07 br. ostateczną umowę zakupu zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. „Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji”. - mówi Władysław Grochowski, prezes Arche SA.
2022-08-06
Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona
W czerwcu br. rozpoczęła się w Wiedniu faza pilotażowa nowego projektu, w ramach której stopniowo przebudowywane są ulice i zwalniana jest przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi, to idea tworzenia „Supergrätzl”, tzw. superdzielnic. Model ten ma przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście.
2022-08-07
Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?
Serce jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała, można je wspomagać na wiele sposobów. Na jego zły stan wpływa głównie zła dieta, brak ruchu i używki. Osoby aktywne fizycznie są dwa razy mniej narażone na choroby układu krążenia. Dietetyk podpowiada jakie zmiany należy wprowadzić w diecie, aby cieszyć się dobrą kondycją przez długie lata.
2022-08-06
Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?
Wakacje w Polsce to bardzo dobry pomysł! Co roku potwierdza to liczba odwiedzin Polaków w różnych regionach naszego kraju. Nie ma się co dziwić, w końcu mamy blisko nad morze, w góry oraz na Mazury. Dokąd w tym roku najchętniej wyjeżdżają Polacy? Yanosik sprawdził najbardziej popularne gminy w różnych obszarach naszego kraju!![W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]](https://www.lokalnainfo.pl/htm/a/nieznanapolska/lokalnainfo/funmuzeum7.webp)
2022-08-05
W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]
Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. W Funzeum, które wykorzystuje sztukę cyfrową, dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych doświadczeń i eksperymentować.
2022-08-05