Premier: zleciłem przegląd wszystkich procedur górniczych

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Zleciłem skrupulatny przegląd wszystkich procedur górniczych związanych z ratownictwem i wydobyciem – poinformował w poniedziałek w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego premier RP Mateusz Morawiecki. Przekazał też informację o potwierdzeniu zgonu kolejnych 2 górników w kopalni Zofiówka.

 

Bytom, 25.04.2022. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, 25 bm. Rozpoczęła się wizyta szefa rządu w województwie śląskim. (mr) PAP/Łukasz Gągulski

Tym samym liczba ofiar sobotniego wstrząsu i wypływu metanu w tej kopalni w Jastrzębiu Zdroju wzrosła do 6. Nadal trwa tam akcja ratownicza w celu dotarcia do 4 wciąż zaginionych górników. Trwa także akcja w kopalni Pniówek w Pawłowicach, gdzie z kolei w wyniku środowych wybuchów metanu zginęło już również 6 osób, 7 jest nadal zaginionych, a 20 przebywa w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

 

"To był czarny tydzień dla polskiego górnictwa, dla Śląska i dla Polski" – oświadczył podczas poniedziałkowej wizyty w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że obie katastrofy w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej były "szczególnie tragiczne", bo kosztowały ludzkie życie. "To pokazuje, jak ten trud górniczy łączy się z niebezpieczeństwem, jak ich praca, która jest tak potrzebna dla całej Polski, dla zasilania całej Polski w energię elektryczną, jak obarczona jest wielkim ryzykiem" – podkreślił.

 

"Wiemy też, że dzisiaj bardzo ważny jest sprzęt i procedury, dlatego zleciłem bardzo dokładny, skrupulatny przegląd wszystkich procedur górniczych związanych z ratownictwem górniczym, związanych przede wszystkim z wydobyciem, które wiążą się z warunkami dopuszczalnymi do prowadzenia prac dla górników" – poinformował szef rządu.

 

"Te prace będą niezwłocznie wykonane i one też pokażą, czy wszystko to było wyłącznie zbiegiem bardzo nieszczęśliwych przypadków i okoliczności, czy też doszło do jakichkolwiek zaniedbań – i wtedy trzeba będzie wyciągnąć z tego odpowiednie konsekwencje" – dodał.

 

Premier Morawiecki złożył też kondolencje rodzinom i bliskim wszystkich ofiar ubiegłotygodniowych wypadków. "Nikomu nie przywrócimy życia, ale chcę też zapewnić, że państwo nikogo nie zostawi samemu sobie. Dzieci, rodziny, żony górników, którzy zginęli na Zofiówce i w Pniówku, zostaną otoczone opieką państwa polskiego" – zapewnił.

 

Podziękował także za wysiłek ratownikom górniczym, którzy – jak mówił – "idą zawsze bez wahania za swoimi przyjaciółmi z braci górniczej, idą ratować życie". "Dziękuję za ich ofiarność, za ich odwagę" – powiedział.

 

Dyrektor Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego Piotr Buchwald przyznał, że to dla ratowników bardzo smutny czas, bo zginęli również ich koledzy. "Co już wiemy, to kopalnia Pniówek - wybuch metanu i kopalnia Zofiówka – tąpnięcie z dużym wydzieleniem się do przestrzeni roboczej również metanu, to spowodowało wypchnięcie tlenu i po prostu uduszenie" – powiedział.

 

Poinformował także o nocnym pożarze w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Mysłowice-Wesoła. "Kolejna okręgowa stacja z Jaworzna uczestniczy w tej akcji gaszenia, tam jest sytuacja, gdzie nie są zagrożeni ludzie, tylko dosyć intensywny rozwój pożaru" – przekazał.

 

Prezes CSRG zapewnił też, że mimo obecnego ogromnego obciążenia ta instytucja musi mu sprostać. "Zawsze idziemy po żywego, tworzymy jedną wielką rodzinę ratowniczą z ratownikami, którzy pracują na kopalniach" – dodał. "Przywiązujemy też ogromną wagę do prewencyjnych profilaktycznych, pomagając odpowiednim służbom kopalnianym w eliminacji zagrożeń i to jest czynione na bieżąco" – zapewnił prezes Piotr Buchwald. (PAP)

 

autorka: Anna Gumułka

 

lun/ ann/

PAP

Polecane
 Czarny tydzień dla polskiego górnictwa;  sześciu górników z kopalni Zofiówka nie żyje;

2022-04-25

Czarny tydzień dla polskiego górnictwa; sześciu górników z kopalni Zofiówka nie żyje;

Śląskie/  Wstrząs w kopalni Zofiówka, 10 górników poszukiwanych

2022-04-23

Śląskie/ Wstrząs w kopalni Zofiówka, 10 górników poszukiwanych

JSW: Zaniechano akcji ratowniczej w kopalni Pniówek, zagrożony rejon będzie odizolowany

2022-04-22

JSW: Zaniechano akcji ratowniczej w kopalni Pniówek, zagrożony rejon będzie odizolowany

dziesięciu ratowników poszkodowanych w kolejnym wybuchu w Pniówku

2022-04-22

dziesięciu ratowników poszkodowanych w kolejnym wybuchu w Pniówku

Kopalnia Pniówek/ Kolejny wybuch, poszkodowani ratownicy.

2022-04-21

Kopalnia Pniówek/ Kolejny wybuch, poszkodowani ratownicy.

Wiceszef MAP: problemem akcji w Pniówku jest skład atmosfery po wybuchach metanu

2022-04-21

Wiceszef MAP: problemem akcji w Pniówku jest skład atmosfery po wybuchach metanu

Choroba oparzeniowa obejmuje nie tylko skórę, ale też inne kluczowe narządy

2022-04-21

Choroba oparzeniowa obejmuje nie tylko skórę, ale też inne kluczowe narządy

Pniówek /  Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy w kopalni

2022-04-21

Pniówek / Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy w kopalni

Premier: najlepsze metody dla ratowania życia górników i ratowników

2022-04-20

Premier: najlepsze metody dla ratowania życia górników i ratowników

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.