Premiera spektakl "Bunbury" Oscara Wildea w Teatrze Wybrzeże - w niedzielę

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Spektakl "Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru" Oscara Wilde'a wystawi w niedzielę na Scenie Kameralnej w Sopocie Teatr Wybrzeże. Zdaniem reżysera Kuby Kowalskiego, to najlepsza komedia w dorobku irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza.

Sopot, 05.01.2022. Aktorzy Magdalena Gorzelańczyk (L) i Robert Ciszewski (P) podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

W środę odbyła się próba medialna przedstawienia.

Sztukę, którą Kowalski inscenizuje w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Wilde napisał w 1895 r.

Na prośbę reżysera i dyrekcji teatru nowego tłumaczenia tekstu irlandzkiego autora podjął się Maciej Stroiński. "Bo rzeczywiście stare tłumaczenia z lat 50. ubiegłego wieku nie nadają się już na scenę, są mocno archaiczne" - uważa reżyser.

"Oryginalny tytuł +The Importance of Being Earnest+ jest właściwie nieprzetłumaczalny, bo stanowi grę słów. Natomiast my wysunęliśmy na pierwszy plan słowo Bunbury, a Maciej Stroiński odmienił ten wyraz na wszystkie możliwe sposoby, więc jest np. +banburzyć, banburaczyć, banburak+. A co to jest banburzyć? Banburzyć to jest to, co moim zdaniem, jest super istotne dla Wilde’a, czyli kreować siebie, rzeczywistość wokół siebie, swobodnie na nielegalu romansować z kim się chce i po prostu żyć po swojemu" - powiedział dziennikarzom Kowalski.

Jego zdaniem, utwór Wilde'a jest wciąż żywy i aktualny dzięki kpinie z różnych świętości, które napotykamy w codzienności.

"Jest też bardzo ciekawie zapisana gra płcią i wyobrażeniami na temat męskości i kobiecości bohaterów. Dandys, którym był Oscar Wilde, taki współczesny hipster, jest mówiąc dzisiejszym językiem dość metroseksualny i tym tropem też poszliśmy w spektaklu" - zdradził reżyser.

Podkreślił, że jego celem jest to, aby widz dobrze bawił się oglądając spektakl.

"Czuję, że jakakolwiek próba +dociążania+ tego tekstu, moralizowania, przekazywania jakiejś ważkiej treści, jest absolutnym zgrzytem wobec tego, co proponuje Wilde. To jest poetycka, zwariowana fantazja, która ma rzeczywiście bawić. Będziemy śmieszni, jeśli będziemy serio. Dziś czujemy się bezradni wobec różnych zjawisk na świecie. I jednym ze sposobów, jak się w tym odnaleźć jest właśnie pośmiać się. Ten świat, w który zabierzemy widza, nie będzie jednak pełnym eskapizmem. Bo, żeby kogoś rozśmieszyć trzeba trafnie zażartować" - mówił reżyser.

"To jest zdecydowanie jego najlepsza komedia i w sumie też najgłębsza, chociaż rzeczywiście bezczelnie lekka, kampowa i frywolna" - dodał Kowalski, uznając za "czystą prowokację" wyznanie Wilde'a, że wreszcie "udało mu się napisać tekst wolny od logiki i sensu, całkowicie błahy i pozbawiony głębi".

Robert Ciszewski, która gra w "Bunburym" Johna Worthinga, zwanego Jasiem, ocenił, że utwór Wilde'a porusza kwestię "bycia sobą i wolności od konwenansów".

"A moja postać i inne są ulokowane w tym sosie komedii absurdu. Zrywamy z tradycyjną, mieszczańską komedią Wilde'a. Robimy adaptację kampową z wolnością, szaleństwem i abstrakcją, z anarchicznym podejściem do tekstu. Całość tej inscenizacji to też poszukiwanie swojej tożsamości i własnego +ja+, rozpychanie form, w których jesteśmy wszyscy ulokowani" - powiedział aktor.

Reżyser Kuba Kowalski (ur. 17 lutego 1981 r.) studiował sinologię na Uniwersytecie Warszawskim i w National Taiwan Normal University w Tajpej oraz reżyserię teatralną w PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Był asystentem Krystiana Lupy przy spektaklu "Zaratustra" według Fryderyka Nietzschego w Starym Teatrze w Krakowie. W 2005 r. w ramach projektu K.O. 3 wyreżyserował krótką operę współczesną "Ich bin Rita" Detleva Glanerta w Hebbel-Theater w Berlinie. W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował "Życie jest snem" Pedro Calderona de la Barca oraz "Intymne życie Jarosława", spektakl o późnej miłości Iwaszkiewicza do ostatniego, przedwcześnie zmarłego kochanka, Jurka Błeszyńskiego.

 

(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/

TAGI: Sopot
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wrocław/ 48-letni mężczyzna zmarł z powodu wychłodzenia

2022-01-17

Wrocław/ 48-letni mężczyzna zmarł z powodu wychłodzenia

48-letni mężczyzna zmarł w niedzielę we Wrocławiu z powodu wychłodzenia organizmu. Policjanci odnaleźli jego ciało w dzielnicy Krzyki.  
IMGW: burza śnieżna nad Polską – rzadkie i niebezpieczne zjawisko

2022-01-17

IMGW: burza śnieżna nad Polską – rzadkie i niebezpieczne zjawisko

W poniedziałek nad Polską z północy na południe przechodzi burza śnieżna. Są wyładowania atmosferyczne i pada grad. To rzadkie i niebezpieczne zjawisko – powiedział synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.  
Kraków/ Prawie 50 budynków bez dostaw ciepła

2022-01-17

Kraków/ Prawie 50 budynków bez dostaw ciepła

Prawie 50 budynków w Krakowie pozbawionych jest w poniedziałek ogrzewania z powodu awarii rurociągu ciepłowniczego – podało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Termin wznowienia dostaw energii cieplnej przewidziano na godzinę 19.45.  
ME piłkarzy ręcznych - awans Polski do drugiej rundy po wygranej z Białorusią 29:20

2022-01-16

ME piłkarzy ręcznych - awans Polski do drugiej rundy po wygranej z Białorusią 29:20

Polska wygrała w Bratysławie z Białorusią 29:20 (14:11) w mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych, których organizatorami są Słowacja i Węgry, dzięki czemu zapewniła sobie awans do drugiej rundy. W pierwszym niedzielnym meczu grupy D Niemcy pokonały Austrię 34:29 (15:16).  
Podkarpackie/ 19-letni mężczyzna w ciągu jednego dnia chciał okraść drugi raz ten sam sklep

2022-01-16

Podkarpackie/ 19-letni mężczyzna w ciągu jednego dnia chciał okraść drugi raz ten sam sklep

19-letni złodziej wpadł, gdy po raz drugi w ciągu jednego dnia próbował okraść tę samą drogerię w centrum Rzeszowa. Mężczyźnie grozi teraz do 5 lat więzienia.  
IMGW: poniedziałek z silnym wiatrem w całym kraju

2022-01-16

IMGW: poniedziałek z silnym wiatrem w całym kraju

W poniedziałek od północy kraju w kierunku południa będzie przemieszczała się strefa silnych wiatrów, które miejscami mogą osiągać 115 km/h - powiedziala PAP Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB.  
Zachodniopomorskie/ Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

2022-01-16

Zachodniopomorskie/ Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie na podstawie ostrzeżenia wydanego przez IMGW poinformowało o prognozowanym sztormie w środkowej strefie brzegowej Bałtyku. Wieczorem i do północy wiatr może osiągnąć siłę do 9 w skali Beauforta.  
Osoby podtrute czadem trafiły do szpitala

2022-01-16

Osoby podtrute czadem trafiły do szpitala

Trzy osoby trafiły w niedzielę do szpitala w wyniku podtrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Bulowicach; były przytomne, gdy zabierało je pogotowie – poinformowała rzeczniczka oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.  
Puchar Świata - Żyła 17. w Zakopanem, zwycięstwo Lindvika (krótka)

2022-01-16

Puchar Świata - Żyła 17. w Zakopanem, zwycięstwo Lindvika (krótka)

Piotr Żyła zajął 17. miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Wygrał Norweg Marius Lindvik, a kolejne miejsca zajęli Niemiec Karl Geiger i Słoweniec Anze Lanisek.