Premiera spektakl "Bunbury" Oscara Wildea w Teatrze Wybrzeże - w niedzielę

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Spektakl "Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru" Oscara Wilde'a wystawi w niedzielę na Scenie Kameralnej w Sopocie Teatr Wybrzeże. Zdaniem reżysera Kuby Kowalskiego, to najlepsza komedia w dorobku irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza.

Sopot, 05.01.2022. Aktorzy Magdalena Gorzelańczyk (L) i Robert Ciszewski (P) podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

W środę odbyła się próba medialna przedstawienia.

Sztukę, którą Kowalski inscenizuje w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Wilde napisał w 1895 r.

Na prośbę reżysera i dyrekcji teatru nowego tłumaczenia tekstu irlandzkiego autora podjął się Maciej Stroiński. "Bo rzeczywiście stare tłumaczenia z lat 50. ubiegłego wieku nie nadają się już na scenę, są mocno archaiczne" - uważa reżyser.

"Oryginalny tytuł +The Importance of Being Earnest+ jest właściwie nieprzetłumaczalny, bo stanowi grę słów. Natomiast my wysunęliśmy na pierwszy plan słowo Bunbury, a Maciej Stroiński odmienił ten wyraz na wszystkie możliwe sposoby, więc jest np. +banburzyć, banburaczyć, banburak+. A co to jest banburzyć? Banburzyć to jest to, co moim zdaniem, jest super istotne dla Wilde’a, czyli kreować siebie, rzeczywistość wokół siebie, swobodnie na nielegalu romansować z kim się chce i po prostu żyć po swojemu" - powiedział dziennikarzom Kowalski.

Jego zdaniem, utwór Wilde'a jest wciąż żywy i aktualny dzięki kpinie z różnych świętości, które napotykamy w codzienności.

"Jest też bardzo ciekawie zapisana gra płcią i wyobrażeniami na temat męskości i kobiecości bohaterów. Dandys, którym był Oscar Wilde, taki współczesny hipster, jest mówiąc dzisiejszym językiem dość metroseksualny i tym tropem też poszliśmy w spektaklu" - zdradził reżyser.

Podkreślił, że jego celem jest to, aby widz dobrze bawił się oglądając spektakl.

"Czuję, że jakakolwiek próba +dociążania+ tego tekstu, moralizowania, przekazywania jakiejś ważkiej treści, jest absolutnym zgrzytem wobec tego, co proponuje Wilde. To jest poetycka, zwariowana fantazja, która ma rzeczywiście bawić. Będziemy śmieszni, jeśli będziemy serio. Dziś czujemy się bezradni wobec różnych zjawisk na świecie. I jednym ze sposobów, jak się w tym odnaleźć jest właśnie pośmiać się. Ten świat, w który zabierzemy widza, nie będzie jednak pełnym eskapizmem. Bo, żeby kogoś rozśmieszyć trzeba trafnie zażartować" - mówił reżyser.

"To jest zdecydowanie jego najlepsza komedia i w sumie też najgłębsza, chociaż rzeczywiście bezczelnie lekka, kampowa i frywolna" - dodał Kowalski, uznając za "czystą prowokację" wyznanie Wilde'a, że wreszcie "udało mu się napisać tekst wolny od logiki i sensu, całkowicie błahy i pozbawiony głębi".

Robert Ciszewski, która gra w "Bunburym" Johna Worthinga, zwanego Jasiem, ocenił, że utwór Wilde'a porusza kwestię "bycia sobą i wolności od konwenansów".

"A moja postać i inne są ulokowane w tym sosie komedii absurdu. Zrywamy z tradycyjną, mieszczańską komedią Wilde'a. Robimy adaptację kampową z wolnością, szaleństwem i abstrakcją, z anarchicznym podejściem do tekstu. Całość tej inscenizacji to też poszukiwanie swojej tożsamości i własnego +ja+, rozpychanie form, w których jesteśmy wszyscy ulokowani" - powiedział aktor.

Reżyser Kuba Kowalski (ur. 17 lutego 1981 r.) studiował sinologię na Uniwersytecie Warszawskim i w National Taiwan Normal University w Tajpej oraz reżyserię teatralną w PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Był asystentem Krystiana Lupy przy spektaklu "Zaratustra" według Fryderyka Nietzschego w Starym Teatrze w Krakowie. W 2005 r. w ramach projektu K.O. 3 wyreżyserował krótką operę współczesną "Ich bin Rita" Detleva Glanerta w Hebbel-Theater w Berlinie. W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował "Życie jest snem" Pedro Calderona de la Barca oraz "Intymne życie Jarosława", spektakl o późnej miłości Iwaszkiewicza do ostatniego, przedwcześnie zmarłego kochanka, Jurka Błeszyńskiego.

 

(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/

Galeria
Sopot, 05.01.2022. Aktorka Magdalena Gorzelańczyk (C) podczas próby medialnej spektaklu

Sopot, 05.01.2022. Aktorka Magdalena Gorzelańczyk (C) podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

Sopot, 05.01.2022. Aktor Robert Ninkiewicz podczas próby medialnej spektaklu

Sopot, 05.01.2022. Aktor Robert Ninkiewicz podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

Sopot, 05.01.2022. Aktorzy Magdalena Gorzelańczyk (L) i Robert Ciszewski (2L) oraz kontrabasista Filip Arasimowicz (P) podczas próby medialnej spektaklu

Sopot, 05.01.2022. Aktorzy Magdalena Gorzelańczyk (L) i Robert Ciszewski (2L) oraz kontrabasista Filip Arasimowicz (P) podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

Sopot, 05.01.2022. Aktorzy Magdalena Gorzelańczyk (C) i Robert Ciszewski (L) podczas próby medialnej spektaklu

Sopot, 05.01.2022. Aktorzy Magdalena Gorzelańczyk (C) i Robert Ciszewski (L) podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

Sopot, 05.01.2022. Aktor Robert Ninkiewicz (P) i kontrabasista Filip Arasimowicz (L) podczas próby medialnej spektaklu

Sopot, 05.01.2022. Aktor Robert Ninkiewicz (P) i kontrabasista Filip Arasimowicz (L) podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

Sopot, 05.01.2022. Aktorka Magdalena Gorzelańczyk (C) podczas próby medialnej spektaklu

Sopot, 05.01.2022. Aktorka Magdalena Gorzelańczyk (C) podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

Sopot, 05.01.2022. Reżyser Kuba Kowalski podczas próby medialnej spektaklu

Sopot, 05.01.2022. Reżyser Kuba Kowalski podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

Sopot, 05.01.2022. Reżyser Kuba Kowalski podczas próby medialnej spektaklu

Sopot, 05.01.2022. Reżyser Kuba Kowalski podczas próby medialnej spektaklu "Bunbury" w Teatrze Wybrzeże w Sopocie, 5 bm. (amb) PAP/Adam Warżawa

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.