Prof. Elżanowski: Nie powinno być prywatnych schronisk dla zwierząt


Warning: mime_content_type(/lokalnainfo/htm/a/26/dog-142668_1920.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /lokalnainfo/htm/sys/class/Fotka.php on line 337

Warning: mime_content_type(/lokalnainfo/htm/a/26/dog-142668_1920.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /lokalnainfo/htm/sys/class/Fotka.php on line 341

Warning: mime_content_type(/lokalnainfo/htm/a/26/dog-142668_1920.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /lokalnainfo/htm/sys/class/Fotka.php on line 337

Warning: mime_content_type(/lokalnainfo/htm/a/26/dog-142668_1920.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /lokalnainfo/htm/sys/class/Fotka.php on line 341

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nadużycia bywają nawet w opiece społecznej, a zwierzęta nie mogą się poskarżyć. Nie powinno być prywatnych schronisk dla zwierząt, bo nadzór nad nimi jest nieskuteczny - powiedział PAP zoolog, bioetyk prof. Andrzej Elżanowski z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego.

 

Obraz katja Pixabay

Profesor Elżanowski angażuje się w pomoc dla zwierząt, m.in. w społeczną zbiórkę na ratunek dla czworonogów z prywatnego schroniska - reklamującego się jako hotel dla zwierząt - w Wojtyszkach, w pobliżu Sieradza (Łódzkie). W miejscu tym obrońcy praw zwierząt doprowadzili do kontroli policji i wydostali stamtąd ponad sto psów. Alarmowali, że zwierzęta żyją tam w skandalicznych warunkach sanitarnych.

 

Prywatny właściciel schroniska w Wojtyszkach napisał w oświadczeniu, że w związku "z nieuzasadnioną nagonką medialną na hotel dla zwierząt", że "postępowanie toczy się jedynie w sprawie i organy ścigania nie postawiły nikomu z kierownictwa i pracowników schroniska zarzutów".

 

Profesor Andrzej Elżanowski podkreślił, że problem tego typu placówek, prowadzonych przez podmioty prywatne, jest dużo szerszy. "Nadużycia zdarzają się nawet w opiece społecznej, a zwierzęta nie mogą się przecież poskarżyć. Prywatnych schronisk dla zwierząt nie powinno być, bo nadzór nad nimi będzie zawsze nieskuteczny, uwzględniając zwłaszcza przeciętny poziom działania Inspekcji Weterynaryjnej i częste lokalne powiązania" - zaznaczył.

 

"Działalność prywatnych, nastawionych na zysk, schronisk dla zwierząt powinna być prawnie zabroniona. Powinny je prowadzić organizacje pożytku publicznego pod nadzorem starostwa lub same starostwa, na poziomie powiatu, w obu przypadkach w sposób umożliwiający kontrolę przez lokalną społeczność" - argumentował naukowiec. "Trzeba zmienić obowiązujące prawo, ponieważ narzuca ono obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami gminom, które w większości nie są w stanie się z tego samodzielnie wywiązać " - tłumaczył Elżanowski. Jego zdaniem większość gmin nie może tego dobrze zrobić.

 

"Nie mogąc same prowadzić schronisk, gminy wiejskie wysyłają zwierzęta do odległych schronisk albo stosują półśrodki zatrudniając weterynarzy, dla których najprostszym rozwiązaniem jest uśpienie, albo przetrzymywanie zwierząt w różnej jakości +przytuliskach+" - wyjaśnił. "Postuluję, aby odpowiedzialność za bezdomne psy i koty została przeniesiona na poziom powiatu. Wtedy starostwo i powiatowy lekarz weterynarii staliby się efektywnie odpowiedzialni za los bezdomnych zwierząt na swoim terenie"- powiedział bioetyk. "Powiatowe schroniska utrzymywane byłyby za duże pieniądze, które gminy obecnie wydają na transport poza gminę i różne półśrodki" - wskazał.

 

"Taka powiatowa placówka powinna nie tylko pełnić funkcję opiekuńczą, ale również być ośrodkiem zapobiegania bezdomności w powiecie, w szczególności dokonując i organizując sterylizację. Dlatego w każdym powiecie potrzebne jest przynajmniej jedno schronisko" - zwrócił uwagę profesor.

 

"O ile w miastach ochrona zwierząt jest na jakimś poziomie, szczególnie na zachodzie i w centrum kraju, to tak zwana Polska powiatowa pod tym względem po prostu leży i nawet nie ma do kogo zwrócić się o pomoc dla bezdomnego czy zbłąkanego psa. Powiatowe schronisko o znanej, zwłaszcza policji, lokalizacji i numerze telefonu, rozwiązałoby ten problem” - ocenił prof. Elżanowski. (PAP)

 

Autor: Hubert Bekrycht

 

hub/ mir/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.