program WorldSkills pomaga młodym ludziom zdobyć kompetencje

Ocena:

0/5 | 0 głosów

SkillsPoland Gdańsk 2022 to miejsce, gdzie edukacja spotyka się z biznesem, aby rozmawiać o tym, jak kształcić młodych ludzi pod kątem nowych kompetencji, których wymaga współczesny rynek pracy – mówił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) podczas otwarcia Mistrzostw Polski Umiejętności Branżowych SkillsPoland Gdańsk 2022.

Źródło: PAP MediaRoom

SkillsPoland Gdańsk 2022, najważniejsze krajowe zawody umiejętności branżowych, w których 180 młodych zawodników z całej Polski przez 3 dni walczy o tytuł mistrza Polski w 22 konkurencjach, a wyselekcjonowana drużyna będzie reprezentować nasz kraj na EuroSkills we wrześniu 2023 r. w Gdańsku.

Zawody organizowane są w ramach inicjatywy WorldSkills, której operatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

„Dzisiejszy dzień to zwieńczenie wysiłków, które toczyły się już od wielu miesięcy, nie tylko naszej Fundacji, ale przede wszystkim wysiłków zawodników, trenerów, ekspertów, odpowiedzialnych za poszczególne konkurencje, coachów biznesu – wszystkich, którzy przygotowują młodych ludzi do startu w tych zawodach” – zaznaczył Paweł Poszytek.

Marzena Machałek, wiceminister Edukacji i Nauki, podkreśliła, że tegoroczna edycja SkillsPoland ma wymiar szczególny, ponieważ przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz FRSE podpisali umowę na realizację projektu EuroSkills Gdańsk 2023, współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wartość przedsięwzięcia, które odpowiada na potrzeby rynku pracy oraz wspiera rozwój innowacyjnej gospodarki - to prawie 33 mln zł.

„Organizacja zawodów EuroSkills 2023 to nie tylko wielkie wyróżnienie, ale też niepowtarzalna okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń, nawiązywania kontaktów, a także promocji młodych talentów” – uważa Marzena Machałek.

Laurence Gates, dyrektor generalna WorldSkills Europe, przybyła do Gdańska, aby m.in. przyjrzeć się, jak hala Amber Expo, obiekt, w którym rozgrywane są zawody SkillsPoland, jest przystosowana do organizacji EuroSkills 2023, gdzie ponad 600 zawodników z całego kontynentu będzie rywalizowało w niemal 50 konkurencjach.

„To jest wyzwanie, bo Polska długo nie była członkiem WorldSkills, ale, jak na razie, Polska staje na wysokości zadania, a współpraca układa się nam bardzo dobrze” – podkreśliła Laurence Gates.

Marek Lewiński, dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Edukacji i Nauki wskazał, że szkolnictwo zawodowe jest niezwykle ważne, a resort edukacji realizuje w tym zakresie wiele projektów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, gdzie kwota przeznaczona na kształcenie branżowe w perspektywie finansowej 2021-2027 to ok. 400 mln zł.

„Zmieniliśmy podstawy programowe tak, aby doszło do większej współpracy pomiędzy edukacją a biznesem, objęliśmy wsparciem doradztwo edukacyjno-zawodowe i prowadzimy szkolenia dla doradców. Zostały również opracowane materiały elektroniczne i multimedialne do kształcenia zawodowego, aby uczniowie mogli korzystać z nich również interaktywnie na zintegrowanej platformie edukacyjnej” – wymieniał Marek Lewiński.

Paweł Poszytek podkreślał, że rewolucja technologiczna związana z przemysłem 4.0 oznacza, że każdy zawód będzie w rożnym stopniu stechnologizowany. Podał przykład frezowania, które dotąd kojarzyło się z osobą w fartuchu stojącą za tokarką.

„W tej chwili już nikt tak nie pracuje - obecnie to są bardzo skomplikowane maszyny, które wykonują pracę sterowaną cyfrowo, a operatorem jest osoba, która de facto programuje komputer zarządzający całym procesem” – zaznaczył dyrektor generalny FRSE.

Z jego opinią zgodził się Andrzej Szulik, menedżer działu produktów w firmie Hager i główny ekspert SkillsPoland 2022 w konkurencji Instalacje elektryczne, który jest odpowiedzialny za przygotowanie całości tej konkurencji, włącznie z napisaniem zadań konkursowych, ich oceną i zaprojektowaniem layoutu stanowisk.

„Nie mówimy dzisiaj o typowym elektryku czy typowym instalatorze elektrycznym, powinniśmy mówić raczej o integratorze systemów, gdzie oprócz prostych czynności montażowych mamy systemy, które wymagają użycia specjalistycznego oprogramowania, a sama konkurencja, która rozwija się w kierunku automatyki przemysłowej, wymaga również kreatywności” - wyjaśnił. 

„Dlatego trzeba młodych ludzi kształcić pod kątem tego, jak wykorzystywać technologię, jak się z nią komunikować, jak sprawnie funkcjonować w tym nowym świecie. Temu m. in. służy program WorldSkills” – podsumował Paweł Poszytek.

Zawody SkillsPoland Gdańsk 2022 odbywają się w dniach 23-25 listopada w hali Amber Expo w Gdańsku.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.