Przez chorobę straciłam wszystko

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wentylacja mechaniczna zastępuje lub wspomaga oddech pacjentom, którzy borykają się z różnymi problemami, uniemożliwiającymi im swobodną egzystencję. W tym gronie są osoby po wypadkach komunikacyjnych, ze stwardnieniem rozsianym, zanikiem mięśni, deformacjami klatki piersiowej oraz chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), a teraz również osoby, które chorowały na COVID-19. Jak wygląda codzienność pacjentów wentylowanych mechanicznie, jaką rolę w procesie leczenia odgrywa zespół opieki medycznej oraz rodzina – na te i inne pytania odpowiada Pani Genowefa Kalisz, 82-letnia pacjentka chorująca od 15 lat na POChP.

źródło: pixabay.com

Jak wyglądały początki Pani choroby?

15 lat temu zaczęłam się źle czuć – czułam duszność, robiło mi się słabo. Lekarz rodzinny zbadał mnie w domu i od razu zostałam skierowana do szpitala na Płocką w Warszawie. Na miejscu czułam się już bardzo źle. Pielęgniarka przyjechała z butlą tlenową, podłączyła mnie i zabrali mnie na oddział. Spędziłam w szpitalu 2 tygodnie – w życiu nie robiono mi tylu badań, bałam się, bo nie wiedziałam, co mi jest. Po długim czasie przyszedł lekarz z diagnozą – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) . Nie wiedziałam nawet, że taka choroba istnieje, nie rozumiałam, z czym to się wiąże i co to dla mnie oznacza. Całe szczęście od razu po wyjściu ze szpitala przydzielono mi specjalistę pulmonologa. Jak usłyszałam, że potrzebuję hospicjum domowego, byłam przerażona. W domu razem lekarz, pielęgniarka i rehabilitant podłączyli mnie pod dedykowaną dla mnie butlę tlenową. Później okazało się, że jest ona niewystarczająca i że na noc muszę mieć podłączoną wentylację mechaniczną. Codziennie o godzinie 22:00 muszę być podłączona do respiratora, bo mój organizm się tego domaga. Maska zakrywa mi całą buzię i nos, nie mogę w niej się przemieszczać. Mogę tylko siedzieć i leżeć, do 8:00 jestem całkowicie uwiązana.

 

Jak wygląda wsparcie lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta w procesie Pani leczenia?

Lekarz głównie zajmuje się aparaturą. Jak mówi, że coś jest nie tak i trzeba nowy, to załatwia to za mnie. Odkąd choruje miałam już 3 respiratory. Maski na wymianę przynosi mi pani pielęgniarka. Wymienia wszystko i wyczyści aparat. To bardzo pomocne, bo ja się na tym nie znam. Zespół wentylacji to praktycznie jedyne wsparcie medyczne jakie uzyskuje w domu, wiec zdarza się, że udzielają też innych porad, wypisują recepty i konsultują w innych sprawach, co jest ułatwieniem, bo wizyty domowe lekarzy innych specjalności są praktycznie niedostępne. Staram się jeszcze sama dawać radę. Dbam o umysł, mam wspaniałą pamięć, naprawdę na szóstkę. Dużo czytam, nie położę się, jak nie przeczytam gazety czy książki. Mimo choroby jestem na bieżąco z polityką i nowymi filmami.

 

Kto na co dzień się Panią opiekuje?

Moja córka i wnuczka, która mieszka ze mną od czasu do czasu. Ja wiem, że ma swoje życie, ale cieszę się, że się o mnie troszczy. Najgorszy moment pojawił się jednak jak miałam koronawirusa. Lekarze kazali przygotować się na najgorsze. To było coś strasznego. Mam wspaniałych sąsiadów. Dbali o mnie, zostawiali mi zupy pod drzwiami. Na co dzień, pytają jak zdrowie, czy czegoś nie potrzebuję. Jestem kontaktowa, ludzie mnie lubią. Jak byłam w pełni sił, to pomagałam ludziom. Odprowadzałam dzieci ze szkoły czy przedszkola. Sąsiedzi to pamiętają i odwdzięczają się za to.

 

Odczuwa pani samotność?

Czasami tak, mój mąż już odszedł, ciężko mi z tym... Tęsknie za nim. Czasami koleżanka moja narzeka na swojego męża, a ja mówię: „Lepiej nic takiego nie mów. Ja bym wolała, żeby mój leżał na kanapie, marudził, ale żeby był. Szczególnie teraz, kiedy jestem chora i potrzebuję wsparcia, obecności drugiej osoby. Wyobraża sobie Pani funkcjonowanie bez zespołu opieki medycznej? Nie daj Boże! Nie wyobrażam sobie tego. Jakbym miała obsługiwać ten respirator? Nie mam takiej wiedzy, ani siły, żeby to naprawiać, konserwować. To są tak wspaniali ludzie, znam ich 15 lat, jak ja miałabym bez ich pomocy funkcjonować? Ich pomoc jest nieoceniona. Gdyby nie wentylacja domowa musiałabym żyć na szpitalnym oddziale – sama. Bez pomocy rodziny i znajomych. Nie chcę tak żyć, chcę być w swoim domu, wśród swoich. W szpitalu nie będę mogła liczyć na fizjoterapię, a korzystając z pomocy zespołu medycznego, mam taką opiekę, która bardzo mi pomaga w procesie leczenia.

 

Co by im Pani chciała przekazać?

To, co zawsze. Za każdym razem, gdy do mnie przychodzą, to mówię im, że są kochani, niezastąpieni. Jestem im bardzo wdzięczna za ich pomoc i dobre serce. Pomogą mi pod kątem medycznym, wysłuchają, wesprą. Tego potrzebuję. Jeśli rządzący sprawią swoimi decyzjami, że oni zrezygnują, to wezmę swój chodzik i pójdę protestować przed Ministerstwo Zdrowia.

 

Co zmieniła choroba w Pani życiu?

Choroba wszystko mi odebrała. Nie mogę normalnie wyjść z domu. Każde wyjście, nawet do apteki jest straszne. Od razu odczuwam duszność. Idąc do apteki musiałam robić sobie przerwy, a po powrocie podłączyć się do tlenu. Wszystko, co potrzeba mam blisko domu, a mimo to nie jestem w stanie wyjść na zwykłe zakupy. Kosztuje mnie to wiele wysiłku. Na początku mojej choroby mój mąż również zachorował. Zabrało go pogotowie. Ja ledwo dojechałam do szpitala. Położyli go na tej izbie przyjęć, na korytarzu, tam było tak strasznie duszno. Ja zmęczona, zadyszana dotarłam na miejsce. Pilnie musiałam się podłączyć pod tlen. Już nie miałam czym oddychać. Bycie podłączonym do respiratora jest strasznie męczące i uciążliwe. Jak rano wstanę, wyłączę się spod tych aparatów, to dopiero po pół godziny jestem zdolna, żeby pójść do kuchni zagotować wodę na herbatę i coś sobie zrobić. Potrzebuje proszków, aby codziennie zasnąć. Ta aparatura wyje, piszczy, trzeszczy, ale wiem, że bez tego się uduszę...

 

Dziękuję Pani za wywiad.

źródło: Stowarzyszenie JEDNYM TCHEM

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.