Rajd Dakar - Maciej Giemza: święta pozwalają mi "naładować akumulatory"

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Motocyklista Orlen Teamu Maciej Giemza po ciężkim okresie przygotowawczym ostatnie dni przed Rajdem Dakar spędza w domu z najbliższymi. "Święta pozwalają mi odpocząć i +naładować akumulatory+" - powiedział PAP przed startem w najtrudniejszej terenowej imprezie świata.

 

Giemza wystartuje w Dakarze po raz piąty. W poprzedniej edycji spisywał się bardzo dobrze, ale upadek na trasie dziewiątego etapu wyeliminował go z walki o najlepszy wynik w karierze. Zapewnia, że to niepowodzenie go nie załamało.

 

"Psychicznie nie przeżyłem tego bardzo mocno, a to głównie zasługa ludzi, którzy mnie otaczają, czyli rodziny i najbliższych. Chociaż odpadłem na dziewiątym etapie, to wewnętrznie byłem z siebie dosyć zadowolony, bo tempo, jakie momentami udawało mi się utrzymywać, było pozytywnie zaskakujące. Na pewno trudne były pierwsze godziny, ale pewnie nikt w takiej sytuacji nie ma uśmiechu na twarzy. Jak wróciłem do domu, to reakcja rodziny, kibiców i znajomych spowodowała, że to w ogóle na mnie nie ciążyło. To było silne wsparcie psychicznie" - wspomina.

 

W wyniku upadku Giemza naderwał więzadła barkowo-obojczykowe i złamał kość stopy w dwóch miejscach. Szybko jednak doszedł do siebie.

 

"Dwa miesiące byłem wyłączony z jazdy, ale potem od razu wróciłem na motor. Startowałem w cyklu mistrzostw Polski w rajdach baja i oprócz tego regularnie trenowałem. Ostatnie półtora miesiąca spędziłem w Emiratach Arabskich. Spotykałem tam czołowych zawodników świata, pozdrawialiśmy się na środku pustyni" - powiedział.

 

Zawodnik Orlen Teamu w nadchodzącej edycji Dakaru pojedzie takim samym motocyklem Husqvarna, jak przed rokiem.

 

"Motor ten sam, w tej samej specyfikacji, bo ja na nim na ostatnim Dakarze czułem się świetnie. Poza tym KTM i Husqvarna nie wprowadziły na rynek żadnego nowego modelu. Zapowiadany jest na przyszły rok, ale zawodnicy fabryczni oczywiście już będą go mieć teraz. Wiadomo, że są wspierani bezpośrednio przez producentów, więc są krok przed innymi. Z drugiej strony zobaczymy, jak te motocykle będą się sprawować, bo słyszałem plotki, że ta wersja nie jest jeszcze dopracowana" - zaznaczył.

 

Giemza zdaje sobie sprawę, że kierowcy fabryczni są w uprzywilejowanej sytuacji. Nie przejmuje się tym jednak.

 

"Teamy fabryczne wszystko co najlepsze oczywiście zostawiają dla swoich zawodników. W tej sytuacji pozostali mogą się poczuć, jakby grali w niższej lidze, ale ostatni Dakar pokazał, że nawet jadąc w drugiej lidze jestem w stanie walczyć z najlepszymi. Uzyskując na odcinkach 11. czy 12. czas plasowałem się w połowie stawki zawodników fabrycznych, bo jest ich w sumie 25. Nie jest więc tak źle, a w czasie rajdu w ogóle o tym nie myślę" - zauważył.

 

Giemza ma świadomość, że z Rajdem Dakar nieodłącznie związane jest ryzyko. Sam tego doświadczył, dwukrotnie w czterech startach nie dojeżdżając do mety.

 

"Żeby zwiększyć tempo, granicę ryzyka trzeba przesuwać i ja to z roku na rok robię. Ale staram się nie przekraczać progu bezpieczeństwa. Który teraz będę? Nie wiem, najważniejsze, żeby dobrze jechać, a wyniki klarują się dopiero po połowie rajdu i są zależne także od losów innych zawodników. Na pewno będę chciał poprawić 17. pozycję sprzed dwóch lat, ale Rajd Dakar jest nieprzewidywalny" - zauważył.

 

Podkreślił, że na przygotowania do najbliższej edycji poświęcił bardzo dużo czasu, ale ostatnie dni przed rajdem spędzi w domowym zaciszu.

 

"Przez ten rok głównie trenowałem na motocyklu, ale chodziłem też na siłownię i jeździłem rowerem szosowym. To ważne, żeby mieć silne nogi, bo zdarzają się takie etapy, że przez 400 kilometrów jedziemy na stojąco. Zawsze ostatni czas przed Dakarem poświęcam na odpoczynek i regenerację po najcięższym okresie przygotowawczym. Do domu wracam, bo czuję tam największy spokój, mogę odprężyć się psychicznie, zobaczyć najbliższych. Święta pozwalają mi +naładować akumulatory+ i to zawsze działa na mnie bardzo pozytywnie" - zapewnił Giemza.

 

Rajd Dakar rozpocznie się 1 stycznia w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej.

 

Rozmawiał: Kryspin Dworak (PAP)

 

krys/ pp/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.