Sezon na korki rozpoczęty. Jak wyglądały pierwsze tygodnie września?

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rozpoczęcie roku szkolnego zwykle przebiega dość intensywnie w polskich miastach. Dzieci wracają do szkół, a kierowcy do stania w korkach. Ruch na drogach zmienia swoje natężenie, a kierowcy zwalniają. Jak przebiegały pierwsze dwa tygodnie września? Sprawdziliśmy!

źródło: pixabay.com

Powrót do szkół i… korków w mieście

Kierowcy zwykle z ogromną obawą oczekują nadejścia dziewiątego miesiąca roku. Wrzesień zwykle oznacza większe korki w mieście, zwłaszcza w godzinach porannych, gdy nikomu nie jest to na rękę. W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego przypadło na czwartek, co oznaczało że tego dnia można się było spodziewać zagęszczonego ruchu na ulicach miasta.

O ile w okresie wakacyjnym korki były ostatnim zmartwieniem kierowców, o tyle z początkiem września przypomnieli sobie o potrzebie wcześniejszego wyjścia z domu.

Wrzesień to zawsze intensywny czas, zarówno dla dzieci wracających do szkół, ich rodziców, jak i dla kierowców. Zwykle sytuacja na drogach normuje się już po pierwszych dwóch tygodniach od rozpoczęcia roku szkolnego, ale zanim do tego dojdzie, najlepiej trzymać nerwy na wodzy i skorzystać w miarę możliwości z opcji ominięcia korków. Taką funkcję oferuje Yanosik kierowcom. Zmotoryzowani mogą również sprawdzić, gdzie w danym mieście trwają jeszcze wakacyjne remonty, które także potrafią skutecznie zepsuć humor kierowcy i opóźnić jego dojazd do pracy – komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Z zasady na początku września czas podróży z domu do pracy jest wydłużony nawet o 1/3 w porównaniu z jazdą do tych samych miejsc w okresie  wakacyjnym. Czy w tym roku również można mówić o takim zjawisku? Sprawdziliśmy średnie prędkości jazdy w pierwszych dwóch tygodniach września w wybranych miastach w Polsce.

 

Największy spadek prędkości jazdy

Zebraliśmy dane podsumowujące średnie prędkości jazdy w 24 wybranych miastach w Polsce, w okresie pierwszych dwóch tygodni września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 9 rano i porównaliśmy je z sierpniem.

Sprawdziliśmy zarówno średnie prędkości jazdy w całym mieście, jak i stricte w centrum, w którym znajduje się wiele szkół. Okazuje się, że największy spadek prędkości dotknął kierowców Rzeszowa, którzy w sierpniu jechali 38,8 km/h, a we wrześniu musieli już zwolnić do 33,8 km/h. Z kolei najmniejszą zmianę odnotowaliśmy w Opolu, w którym średnia prędkość jazdy w sierpniu wynosiła 45,2 km/h, a we wrześniu spadła zaledwie o 1,6 km/h, pozwalając kierowcom na jazdę z prędkością 43,6 km/h – komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Zgodnie z naszymi danymi, największy problem spadku średniej prędkości jazdy we wrześniu, odnotowali kierowcy w Warszawie, w której jeszcze w sierpniu jechano 40,8 km/h, a w dziewiątym miesiącu tego roku już 36 km/h.

Kierowcy z Gdyni również byli niepocieszeni rozpoczęciem roku szkolnego, tu prędkość spadła z 38,6 km/h w sierpniu do 33,9 km/h we wrześniu.

W Gdańsku zmotoryzowani musieli zwolnić we wrześniu do 35,5 km/h, gdzie w sierpniu jechali średnio z prędkością 39,9 km/h.

W Gorzowie Wielkopolskim średnia prędkość również spadła. We wrześniu kierowcy średnio jechali 35,3 km/h, w sierpniu natomiast 39,7 km/h.

Co ciekawe, rozkopany Poznań, którego mieszkańcy narzekają na liczne remonty, w pierwszych dwóch tygodniach września odnotował spadek średniej prędkości jazdy zaledwie o 3,2 km/h względem sierpnia. Kierowcy mogli jechać z prędkością 37,5 km/h, gdzie w sierpniu średnia prędkość jazdy wynosiła 40,7 km/h.

Najmniejszy spadek prędkości jazdy odnotowali kierowcy z Zabrza – w sierpniu średnia prędkość wynosiła 54,1 km/h, z kolei we wrześniu 52,4 km/h.

Również w Gliwicach zarejestrowaliśmy dość niski spadek średniej prędkości jazdy – we wrześniu wyniosła 50,3 km/h, w sierpniu 52,3 km/h.

 

W centrach miast niewiele lepiej

Wiele szkół znajduje się w okolicy centrum polskiego miasta, a co za tym idzie – kierowcy muszą je przeciąć dojeżdżając do szkoły swojego dziecka lub do pracy.

We wrześniu tego roku największy spadek średniej prędkości zaliczyli kierowcy z Kielc. W sierpniu poruszali się ze średnią prędkością 25,9 km/h, natomiast miesiąc później już 21,5 km/h.

Dużą zmianę odczuli zmotoryzowani gdańszczanie, którzy we wrześniu zwolnili z 32,6 km/h (sierpień) do 28,6 km/h.

Krakowscy kierowcy również nie mieli powodów do radości. Pierwsze dwa tygodnie września wymusiły zmianę średniej prędkości w centrum miasta z 26,7 km/h do 23,4 km/h.

Z kolei w Częstochowie i Lublinie na początku września kierowcy musieli zwolnić o 3 km/h przejeżdżając przez centrum miasta.

Najmniejszy spadek średniej prędkości jazdy odnotowaliśmy w centrum Gliwic oraz Łodzi. Różnica we wrześniu wyniosła zaledwie 0,9 km/h. W centrum Wrocławia średnia prędkość jazdy spadła o 1,3 km/h – to nienajgorszy wynik, mając na uwadze że to duże miasto. Z niewiele większym spadkiem (1,5 km/h) musieli zmierzyć się kierowcy w centrum Opola i Szczecina. Z kolei w centrum Katowic i Zielonej Góry prędkość we wrześniu spadła o 1,6 km/h – mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Początek szkoły zwykle przynosi spadek średnich prędkości jazdy polskich kierowców. Powodem jest większe natężenie ruchu na drogach, a także korki. W tym roku nie było inaczej. Kierowcy większych polskich miast musieli pogodzić się z wolniejszą jazdą i dłuższym czasem dojazdu. 

Na szczęście sytuacja zwykle uspokaja się po upływie dwóch tygodni września, więc bądźcie dobrej myśli – już wkrótce korki będą znacznie mniejsze.

 

źródło: yanosik.pl

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.