Świętokrzyskie otwarte na leczenie osób z zaawansowaną chorobą Parkinsona!

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Eksperci szacują, że w Polsce wśród prawie 100 tysięcy osób z chorobą Parkinsona, 20% choruje na jej zaawansowaną postać. To rzesza ludzi, która obecnie może być leczona w 16 ośrodkach medycznych w całej Polsce. Jeden z tych ośrodków zlokalizowany jest w woj. świętokrzyskim [Sandomierz], dzięki czemu chorzy w stosunkowo krótkim czasie mogą trafić do neurologa i rozpocząć leczenie optymalną dla nich metodą.

źródło: FB Fundacja Chorób Mózgu

Ze względu na brak dokładnych danych dot. zachorowalności na chorobę Parkinsona w województwie świętokrzyskim, z estymacji dokonanej w oparciu o liczbę mieszkańców (ok. 1,3 mln) wynika, że około 3,4 tys. osób cierpi na tę jednostkę chorobową, a około 700 osób ma jej zaawansowane stadium. Biorąc pod uwagę, że razem z pacjentem choruje jego najbliższe otoczenia, na te dane należy patrzeć jedynie jako na punkt wyjścia, ponieważ w efekcie ulegają one podwojeniu, a nawet potrojeniu. Jedynie wczesne zakwalifikowanie i wdrożenie chorego do właściwej metody leczenia może przedłużyć sprawność oraz poprawić jakość jego życia oraz jego najbliższych. Obecnie w Polsce dostępne są trzy refundowane [darmowe] opcje terapeutyczne: DBS, apomorfina oraz Duodopa. Dwie ostatnie są terapiami infuzyjnymi, przy czym Duodopa polega na dojelitowym podawaniu lewodopy z karbidopą w sposób ciągły bezpośrednio do jelita, a apomorfina na podawaniu lewodopy podskórnie.

Chorzy z województwa świętokrzyskiego od niedawna mają możliwość korzystania ze wspomnianych terapii infuzyjnych w Klinice Neurologii UJK w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nareszcie chorzy w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona mogą być leczeni w obrębie naszego województwa. Jesteśmy pierwszym, świętokrzyskim ośrodkiem, który w toku kilkumiesięcznego procesu weryfikacyjnego pokazał, że dysponuje zarówno odpowiednim zapleczem medycznym jak i właściwie przeszkolonym zespołem medycznym. Efektem jest kontrakt jaki podpisaliśmy z NFZ na prowadzenie programu lekowego B.90, co dla chorego oznacza dokładnie tyle, że może być leczony dostępnymi i refundowanymi terapiami infuzyjnymi tzn. apomorfiną oraz Duodopą – mówi dr hab. n. med. Piotr Sobolewski prof. UJK, kierownik Kliniki Neurologii w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu

źródło: FB Fundacja Chorób Mózgu

Jak rozpoznać zaawansowanie choroby Parkinsona?

Pomarańczowe światło dające ostrzeżenie, że choroba wchodzi w zaawansowane stadium powinno włączyć się, gdy pacjent przyjmuje lewodopę 5 razy w ciągu dnia, doświadcza stanu OFF przez 2 godziny w ciągu dnia oraz zmaga się z nasilonymi dyskinezami, czyli mimowolnymi ruchami, 1 godzinę dziennie. Taki chory powinien udać się do lekarza prowadzącego [optymalnie do neurologa], który podejmie decyzję o dalszej ścieżce leczenia lub zadzwonić pod numer 500 990 363 i skorzystać ze wsparcia jakie daje Ogólnopolska Infolinia. 500 990 363 - Ogólnopolska Infolinia

 

Ogólnopolska Infolinia dla Osób z Zaawansowaną Chorobą Parkinsona działa od czerwca br. i jest ona pierwszym w Polsce projektem będącym odpowiedzią na potrzeby pacjentów szukających wsparcia w tematach związanych z chorobą, w tym przede wszystkim w tematach dotyczących dostępu do zaawansowanego leczenia oraz ośrodków, w których mogliby zostać włączeni do konkretnego programu, ale również ich opiekunów, szukających informacji na temat choroby. Infolinia jest także narzędziem dla lekarzy prowadzących pacjentów z chorobą Parkinsona niereagujących na dotychczasowe leczenie farmakologiczne.

Celem uruchomienia Infolinii było stworzenie narzędzia, które przyniesie wymierne korzyści chorym, opiekunom i lekarzom. W związku z tym, że jest ona obsługiwana przez osoby pracujące na co dzień w ośrodkach medycznych i mające bezpośredni kontakt ze wszystkimi wspomnianymi grupami, mamy gwarancję jakości udzielanych informacji, ale również realnego wpływu na ścieżkę leczenia pacjenta – mówi Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu organizatora i koordynatora Infolinii – To bezprecedensowy projekt, do którego słuszności nikt nie miał wątpliwości – ani pacjenci, opiekunowie, lekarze, jak i również sponsorzy. Mam nadzieję, że z każdym miesiącem Infolinia będzie miała coraz większy wkład w polepszanie jakości życia chorych, bo na tym - na koniec każdego dnia - zależy nam najbardziej – dodaje Machajek.

Infolinia działa w dni robocze od godz. 10:00 do 14:00 i obsługiwana jest przez wykwalifikowane osoby, na co dzień pracujące w ośrodkach medycznych. Koszt połączenia z Infolinią jest zgodny z cennikiem operatora telekomunikacyjnego, który świadczy usługę osobie dzwoniącej.

źródło: Fundacja Chorób Mózgu

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Jedna ludzkość, jedna planeta – w pokoju

2022-05-26

Jedna ludzkość, jedna planeta – w pokoju

PGE publikuje Raport Sponsoringowy za 2021 rok

2022-05-26

PGE publikuje Raport Sponsoringowy za 2021 rok

CBA/ ZatrzymanI w związku z „produkcją” faktur. Śledztwo dotyczy wystawienia faktur na ponad 80 mln zł

2022-05-26

CBA/ ZatrzymanI w związku z „produkcją” faktur. Śledztwo dotyczy wystawienia faktur na ponad 80 mln zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne cztery osoby, którym ogłoszono zarzuty dotyczące używania fikcyjnych faktur VAT na kwotę ponad 12 mln zł.
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki.
Rzeszów/ Magazyn broni zlikwidowany

2022-05-25

Rzeszów/ Magazyn broni zlikwidowany

Rzeszowscy policjanci CBŚP przejęli 7 karabinów maszynowych, blisko tysiąc sztuk amunicji oraz kilka istotnych elementów broni. To już drugie uderzenie w międzynarodową grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, której członkowie zajmowali się przemytem broni do Szwecji. Łącznie w śledztwie nadzorowanym przez podkarpacki pion PZ PK występuje 4 podejrzanych, a po stronie szwedzkiej 3 podejrzanych.
UCIEKŁA PRZED WOJNĄ. PADŁA OFIARĄ SPOOFINGU

2022-05-25

UCIEKŁA PRZED WOJNĄ. PADŁA OFIARĄ SPOOFINGU

33-letnia obywatelka Ukrainy została oszukana metodą na tzw. spoofing telefoniczny. Sprawcy mówiący po rosyjsku wykorzystali numer telefonu infolinii banku, aby przekonać ją do wypłaty środków z konta. W konsekwencji kobieta straciła 1 tysiąc złotych. Wyszkowscy policjanci apelują do uchodźców o ostrożność podczas rozmów telefonicznych z rzekomymi konsultantami. Nie dajcie się zaskoczyć przestępcom - przeczytajcie, na czym polega spoofing.
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów. 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów. 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski.
UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

2022-05-25

UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

Na 39 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 27. miejsce w rankingu dotyczącym zapewnienia dzieciom zdrowego środowiska do życia, podaje UNICEF w najnowszym raporcie. Raport został opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF - Innocenti we Florencji.
Paliwo będzie jeszcze droższe w wakacje? Eksperci z Yanosika komentują

2022-05-25

Paliwo będzie jeszcze droższe w wakacje? Eksperci z Yanosika komentują

Obecne ceny na stacjach paliw porażają. Litr paliwa przekroczył próg 7 zł, w niektórych miejscach kosztuje nawet 7,50 zł. Mimo wprowadzenia ochronnych tarcz antyinflacyjnych, takie ceny paliw widzą kierowcy na stacjach. Ci, którzy planują wakacje w naszym kraju, już drżą na myśl o kolejnych podwyżkach, które będą wynikiem zakończenia okresu drugiej tarczy antyinflacyjnej. Jakie są prognozy? Eksperci z Yanosika komentują.
Prof. Jerzy Hausner i dr Vydas Dolinskas laureatami XXII I XXIII edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

2022-05-25

Prof. Jerzy Hausner i dr Vydas Dolinskas laureatami XXII I XXIII edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora