Toruń/ Blisko 17 tysięcy złotych zebrano podczas kwesty na rzecz cmentarza św. Jerzego

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Blisko 17 tysięcy złotych zebrano podczas poniedziałkowej 19. kwesty na rzecz renowacji kolejnych pomników na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Pieniądze z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację zabytkowej mogiły rodziny Landgraf.

Tradycyjnie już w Dniu Wszystkich Świętych przez wiele godzin na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu trwała kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Od 2003 r. dzięki wydarzeniu organizowanemu przez Urząd Miasta oraz Towarzystwo Miłośników Torunia udało się zebrać 242 tys. zł. Wyremontowano za te pieniądze 30 nagrobków. W ubiegłym roku, z powodu zamknięcia cmentarzy w związku z pandemią, zbiórka pieniędzy na odnowienie nagrobków odbyła się online. W tym roku cmentarze były otwarte w Dniu Wszystkich Świętych, a mieszkańcy Torunia i goście tłumnie odwiedzali groby swoich bliskich, a także ważnych dla miasta osób.

 

"Mamy wyniki tegorocznej kwesty! Torunianie wrzucili do puszek prawie 17 tys. złotych! Wielkie brawa. Fundusze zostaną przekazane na renowację kompleksu nagrobnego rodziny Landgraf" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Dodał, że serdecznie dziękuje ponad 70 wolontariuszom, którzy kwestowali na cmentarzu św. Jerzego, a także każdemu, kto wspomógł sprawę. "Jesteście wspaniali" - ocenił włodarz miasta.

 

W poniedziałek w rozmowie z PAP podczas kwesty prezydent Zaleski mówił, że dobrą polską tradycją jest "znalezienie chwili - w Dniu Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym - aby przyjść na miejsce pochówku naszych bliskich, powspominać, spotkać się w gronie rodzinnym i znajomych".

 

"Wędrując z żoną po uliczkach wielkiej toruńskiej nekropolii - cmentarza św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego - widzimy wielu znajomych, z którymi dzielimy się chwilami refleksji" - mówił Zaleski.

 

Swoimi przemyśleniami o Dniu Wszystkich Świętych chętnie dzielili się także z reporterem PAP tłumnie odwiedzający od samego rana nekropolię mieszkańcy miasta.

 

"Tą tradycją wyróżniamy się wśród narodów Europy. My akurat nie mamy grobów bliskich na tym cmentarzu. Przyszliśmy jednak z dziećmi, aby sprzątnąć niektóre groby, postawić znicze i kwiaty tam, gdzie ich nie ma. Jest to dla nas także rodzaj spaceru i miłego, mądrego spędzania czasu w gronie rodzinnym. To piękny cmentarz i warto o niego zadbać, więc wszystkie pieniądze zebrane podczas kwesty na pewno się przydadzą" - powiedział PAP Radomir Osiński.

 

Małgorzata Lewandowska przyznała, że zawsze będąc na cmentarzu stawia także lampkę tam, gdzie nikt nie może już odwiedzić grobu swojego przodka. "To światełko należy się każdemu" - wskazała.

 

Nagrobek rodziny Landgraf, który zostanie odnowiony ze środków z tegorocznej kwesty, wyróżnia się oryginalną architekturą.

 

"Są tu kolumny doryckie, ozdobniki w postaci aniołków z instrumentami muzycznymi, co mogłoby wskazywać, że rodzina tam pochowana była jakoś związana z życiem muzycznym miasta. O rodzinie wiemy tyle, że pochodziła z okolic Poznania, a do Torunia przybyła w XIX w. Na pewno jej członkowie byli w Toruniu kupcami, zajmowali się handlem, wspierali też zbór ewangelicki, do którego należeli. Nie mamy o nich zbyt wiele wiadomości, natomiast zdecydowaliśmy się odnowić właśnie ten nagrobek, gdyż jest on bardzo ciekawy architektonicznie i nietypowy" – wyjaśniła Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

 

Na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu spoczywają m.in. pionierka pedagogiki specjalnej w Polsce Wanda Szuman, kurierka Komendy Głównej AK gen. Elżbieta Zawacka ps. Zo, rektor UMK Sławomir Kalembka, astronom Wilhelmina Iwanowska, a także sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski. Nekropolia istnieje od 1811 roku. (PAP)

 

Autor: Tomasz Więcławski

 

twi/ robs/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.