Trend na jogę

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Joga już od kilku lat zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Przybywa sympatyków chętnie uprawiających tę dyscyplinę sportu i samodoskonalenia. Joga zarówno poprawia kondycję, wzmacnia i uelastycznia  ciało, a jednocześnie pozwala zachować wewnętrzny spokój i ćwiczyć umysł.

źródło: Innovation PR

Joga stała się bardzo popularną i chętnie uprawianą dyscypliną sportu także w Polsce ze względu na delikatne ruchy i spokojną praktykę poprawiającą samopoczucie. Łączy ze sobą pozycje fizyczne zwane asanami wraz z ćwiczeniami. Swoje pochodzenie wywodzi z Indii, gdzie praktykowana jest jako dyscyplina samodoskonalenia. Z biegiem czasu i zmian cywilizacyjnych joga uległa ewolucji na przestrzeni wieków i stała się na tyle popularna, że na całym świeci zaczęły powstawać stowarzyszenia zrzeszających miłośników jogi, a kluby fitness zaczęły, również w Polsce, oferować zajęcia z instruktorami jogi.

Pozytywny wpływ jogi na ciało i umysł

Mimo swojej delikatności joga ma duży wpływ na nasze ciało, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i duchowym. Pozycje jogi, tak zwane asany, posiadają różne stopnie trudności. Najczęściej praktykę jogi zaczyna się od najprostszych, sięgając po bardziej wymagające. Istotna jest dokładność i poprawność ruchów, dzięki czemu każdy trening może być efektywny. W miarę rozwoju w ćwiczeniu wzrasta świadomość naszego ciała. Przy regularnej praktyce poprawia się wydolność oraz polepsza kondycja fizyczna i wzmacniają mięśnie, a w efekcie zwiększa się siła. Praktyka jogi dobrze rozciąga ciało wpływając pozytywnie na utrzymanie prawidłowej postawy. Wśród korzyści wynikających z regularnej praktyki jogi można wymienić na przykład: dotlenienie organizmu, poprawę trawienia, odciążenie kręgosłupa czy wyszczuplenie sylwetki. Prawidłowo i systematycznie wykonywane ćwiczenia wpływają także pozytywnie na zwiększenie ruchomości w stawach, pobudzenie krążenia krwi i zmniejszenie nadciśnienia tętniczego.

Ważnym aspektem jest także wpływ jogi na psychikę. Świadomy relaks ciała pomaga praktykować uważność umysłu. Skupiając się na swoich myślach i odczuciach podczas praktykowania jogi uspokajamy i wyciszamy także swoją psychikę. Joga to wyjątkowa dyscyplina wpływająca korzystnie na nasze ciało i psychikę, szczególnie gdy funkcjonujemy w podwyższonym stresie, jak wielu z nas w obecnych czasach. Warto więc, spróbować praktyki jogi, jak również zainteresować bliskie nam osoby tą wyjątkową dyscypliną, poprawiającą nie tylko kondycję, ale także samopoczucie.

Możemy skorzystać z kilku lekcji jogi dla początkujących pod okiem doświadczonego instruktora, który udzieli cennych wskazówek. Szczegóły i dokładność są niezwykle istotne w praktyce jogi, bo dzięki nim trening przyniesie oczekiwane efekty. Trzeba także pamiętać, że joga, tak inne aktywności fizyczne, gdy jest nieodpowiednio wykonywana może przynieść kontuzje czy uczucie zmęczenia. Dlatego, na początek warto skorzystać z jednej lub kilku sesji w studiu pod okiem instruktora, gdzie zostaniemy wprowadzeni w świat  jogi dla początkujących. Możemy również podarować lekcje jogi bliskiej osobie w formie vouchera, pozwalającego na skorzystanie z zorganizowanych zajęć prowadzonych przez profesjonalistę. – podpowiada Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Joga w grupie i w pojedynkę

Jeśli zaczniemy praktykę jogi i przekonamy się, że jest to dla nas dobra i kojąca forma ćwiczeń, możemy ją kontynuować zarówno na zorganizowanych, grupowych zajęciach, jak również w domowym zaciszu. Wygodną opcją są także lekcje jogi online, dzięki którym możemy ćwiczyć z profesjonalistą we własnym domu. Taką formę ćwiczenia jogi, możemy także podarować bliskiej osobie w formie vouchera, pozwala na uzyskanie na przykład miesięcznego dostępu do platformy z nagraniami różnych rodzajów aktywności.

Warto wykonać pierwszy krok i spróbować praktyki jogi, jak również zainspirować bliskie osoby to podjęcia tej przygody. Aby zacząć ćwiczyć jogę nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu ani dużej ilości miejsca. Wystarczy wygodne ubranie i mata antypoślizgowa, a ćwiczyć najlepiej jest bez obuwia. Przed sesją nie należy spożywać zbyt obfitego posiłku, wystarczy mała przekąska na godzinę przed zajęciami. Joga, szczególnie w dzisiejszych czasach, może nam efektywnie pomóc w wyciszeniu, ale także w poprawie kondycji fizycznej. Coraz więcej osób dostrzega korzyści wynikające z praktykowania jogi. Jej rosnąca popularność pokazuje, że staje się ona jedną z coraz chętniej wybieranych form ruchu wśród Polaków. 

 

źródło: Innovation PR

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.