Tu nie tankuj, jak nie musisz za granicą.

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wysokie ceny na stacjach benzynowych w Polsce przerażają kierowców. Zwłaszcza, że sezon wakacyjny dopiero nabiera rozpędu. Niegdyś wyjazd autem na urlop był doskonałym pomysłem. Obecnie może kosztować więcej niż kilkudniowy pobyt w hotelu, jeśli wybieramy się nim w podróż po Europie. Paliwo na stacjach benzynowych za granicą kosztuje jeszcze więcej.

źródło: pixabay.com

 

Drogie paliwo w sezonie urlopowym

Wielu Polaków zdecyduje się na podróż autem w tegoroczne wakacje. Niektórzy będą jechać nad polskie morze lub w góry, inni do popularnych zagranicznych destynacji. A rosnąca inflacja jest odczuwalna nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Europie. Podróż autem do Grecji może kosztować nawet 3 tysiące złotych!

Astronomiczne ceny paliwa przerażają kierowców, którzy marzą o jakiejkolwiek obniżce. W Polsce jedynym planem jest symboliczna promocja, którą wprowadził Orlen, jednak ta nie jest zbyt satysfakcjonująca, ze względu na to, że nie sprowadzamy ropy naftowej z Rosji, a z innych krajów.

W Polsce drogie paliwo, poza nią jeszcze droższe

W naszym kraju cena za litr benzyny 95-oktanowej sięga już 8 zł, natomiast w Europie jest jeszcze wyższa. Ukochane destynacje Polaków, a więc Grecja, Chorwacja, Węgry czy Bułgaria, przywitają ich w tym roku wysokimi cenami za paliwo.

Jadąc do Złotych Piasków w Bułgarii, trzeba będzie zatankować w Czechach (8,76 zł/l), Serbii (7,07 zł/l) i Bułgarii (7,75 zł/l). Jeśli auto pali 8l/100 km wówczas za samo paliwo można zapłacić około 2700 zł! Z kolei obierając kierunek do Grecji, trzeba będzie zatankować w Czechach, Serbii i dodatkowo w Macedonii (8,39 zł/l). Wybierając chorwacki Zadar, czeka nas tankowanie w Czechach i Chorwacji (8,40 zł/l), a więc za paliwo zapłacimy również powyżej 2 tysięcy złotych.

Do tego należy także doliczyć koszty winiet i przejazdów płatnymi drogami.

Gdzie jest najtańsze paliwo w Europie?

Okazuje się, że najtaniej zatankujemy na Malcie (6,12 zł/l) oraz w Rosji (3,95 zł/l). Z kolei najdrożej wyjdzie nam tankowanie auta w Norwegii (11,86 zł/l), Danii (11,65 zł/l), ale również w Grecji (11 zł/l), Holandii (10,82 zł/l), Hiszpanii (9,68 zł/l).

Optymalnym kierunkiem na wakacyjny urlop w tym roku będą Węgry – koszt paliwa oraz dodatkowych opłat za przejazdy nie przekroczy 1400 zł. Tańsze paliwo mogą tankować jedynie mieszkańcy Węgier, turyści muszą zapłacić w rynkowych kwotach.

Dlatego w tym roku warto rozważyć podróż samolotem, ponieważ bilety lotnicze mogą się okazać znacznie tańsze, niż tankowanie poza granicami Polski. 

źródło; yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezcenna jagodzianka

2022-08-08

Bezcenna jagodzianka

Obydwa sklepy wielkopowierzchniowe mam w zasięgu wzroku. Ten znajdujący się bliżej rzadziej miewa promocje. Jako że trzy kostki masła sprzedawane gdzie indziej w cenie dwóch akurat nie były mi potrzebne, kupiłam jedną obok za niebotyczne – jak mi się wydaje – ponad dziewięć złotych. Zbeształam się zaraz potem za tak jawne marnotrawstwo pieniędzy. Bo fatygując się trochę dalej, miałabym jeszcze na bułkę. Ich ceny też poszybowały. W małej sieci, żeby zapłacić mniej, trzeba kupić pakiet. Jedna – oddzielnie - kosztuje bowiem nawet 3,50 zł. A że takie małe punkty powstają w Starachowicach jak grzyby po deszczu, zachodzę w głowę, czy ktoś tam robi zakupy? Chyba tak, inaczej nie rozpoczynałyby działalności i to niedaleko od siebie. Za potwierdzenie niech posłuży fakt, że znajoma w upalny dzień przyszła tam po lody. 15 zł za pudełko było dla mnie zbyt dużo. Szepnęłam jej nawet, że po drugiej stronie ulicy kupiłaby lepsze lody za dziesięć złotych. – Tak? – spytała i mimo wszystko podeszła do kasy. Skądinąd wiem, że się jej nie przelewa. Widocznie do rosnących cen chce przywyknąć, by inflacja przestała robić na niej wrażenie. Mnie zakłóca sen. Pieniędzy nie przybywa, a wydatków nie ubywa. <czytaj dalej>
Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

2022-08-08

Ołów - cichy zabójca wśród najmłodszych

Ołów może zabijać, i nie chodzi tu o kule, a jego mikroskopijne ilości w skażonym otoczeniu. Nie ulega rozpadowi i kumuluje się w organizmie, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Za zatrucie tym pierwiastkiem odpowiada zanieczyszczenie środowiska i żywność. Zbliża się sezon grzybobrania, pamiętajmy, że grzyby zawierają duże ilości ołowiu, nie podawajmy ich maluchom.
Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

2022-08-07

Pomimo wysokich cen paliwa bilety lotnicze mają pozostać dostępne cenowo dla pasażerów

Notowania ropy naftowej w ostatnich miesiącach pociągnęły za sobą wzrost cen paliwa lotniczego, a to z kolei przełożyło się na ceny biletów. – Nie oznacza to jednak, że bilety staną się niedostępne cenowo dla pasażerów. W takiej sytuacji staramy się kontrolować to, na co mamy wpływ, czyli wszystkie inne pozycje kosztów – mówi Evelin Jeckel z Wizz Air. To, na czym linie lotnicze nie mogą teraz oszczędzać, to koszty pracownicze i zatrudnianie nowego personelu. Węgierski przewoźnik w tym roku przyjął do pracy ponad 1,4 tys. osób i stale rekrutuje.
EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

2022-08-07

EC Szombierki w Bytomiu kupiony przez Arche SA

Grupa Arche podpisała 3.07 br. ostateczną umowę zakupu zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. „Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji”. - mówi Władysław Grochowski, prezes Arche SA.
Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

2022-08-06

Pierwsza superdzielnica w Wiedniu już została ukończona

W czerwcu br. rozpoczęła się w Wiedniu faza pilotażowa nowego projektu, w ramach której stopniowo przebudowywane są ulice i zwalniana jest przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi, to idea tworzenia „Supergrätzl”, tzw. superdzielnic. Model ten ma przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście.
Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

2022-08-07

Jaka dieta najlepsza, żeby dbać o zdrowe serce?

Serce jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała, można je wspomagać na wiele sposobów. Na jego zły stan wpływa głównie zła dieta, brak ruchu i używki. Osoby aktywne fizycznie są dwa razy mniej narażone na choroby układu krążenia. Dietetyk podpowiada jakie zmiany należy wprowadzić w diecie, aby cieszyć się dobrą kondycją przez  długie lata.
Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

2022-08-06

Gdzie możemy spodziewać się tłumów w wakacje?

Wakacje w Polsce to bardzo dobry pomysł! Co roku potwierdza to liczba odwiedzin Polaków w różnych regionach naszego kraju. Nie ma się co dziwić, w końcu mamy blisko nad morze, w góry oraz na Mazury. Dokąd w tym roku najchętniej wyjeżdżają Polacy? Yanosik sprawdził najbardziej popularne gminy w różnych obszarach naszego kraju!
W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

2022-08-05

W Funzeum nauka współgra z dobrą zabawą [galeria zdjęć]

Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. W Funzeum, które wykorzystuje sztukę cyfrową, dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych doświadczeń i eksperymentować.   
Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

2022-08-05

Widzisz niebezpieczne zachowania na drodze? Reaguj!

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków drogowych. Niektóre zdarzenia skutkują uszczerbkiem na zdrowiu inne nawet śmiercią. Jednak najczęściej wspólnym mianownikiem najpoważniejszych zdarzeń jest brak wyobraźni, brawura czy ignorancja sprawców. Takim zachowaniem wykazał się 27 - latek, którego nieodpowiedzialne zachowanie zarejestrował i przesłał na skrzynkę „STOP agresji drogowej” inny kierujący. Kielczaninowi już zostało zatrzymane prawo jazdy, a sprawa będzie miała swój finał w sądzie.
Bezpieczny trening dla osób nieaktywnych i przewlekle chorych

2022-08-05

Bezpieczny trening dla osób nieaktywnych i przewlekle chorych

W Internetowym Koncie Pacjenta działa nowa, bezpłatna aplikacja. To program  "8 tygodni do zdrowia" - bezpłatny plan bezpiecznych treningów opracowany z myślą o osobach nieaktywnych i chorych przewlekle, w tym cierpiących na choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, astmę, choroby reumatyczne.