Wizualna i dźwiękowa lekcja o międzywojennej Warszawie

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tętniącą życiem Warszawę sprzed stu lat można obejrzeć i usłyszeć na nowej wystawie w Fabryce Norblina. Wbrew zapowiedziom twórców, którzy określają ją jako multisensoryczną, doświadczenie opiera się jedynie na zmyśle wzroku i słuchu. Nie zapewnia też żadnej interakcji.

Fot. Materiały prasowe ArtBox Experience

Wizualna i dźwiękowa lekcja o międzywojennej Warszawie klaudiag pon., 04/25/2022 - 18:52

Wystawa "Retro Warszawa" oparta jest na zrekonstruowanych cyfrowo materiałach archiwalnych. Odzierając ją nieco z tajemniczej otoczki, można napisać wprost - to dziewięć obszernych, prostopadłościennych sal najeżonych wieloma rzutnikami multimedialnymi i głośnikami. Obsługa rekomenduje poświęcić na zwiedzanie 45 minut, czyli po minimum 5 minut na każde z pomieszczeń. Mamy zatem godzinę lekcyjną z Warszawą okresu międzywojennego.

Zwiedzający może być zwabiony zapowiedzią doświadczenia multisensoryczności. Ta techniczna nowomowa obiecuje wiele. Ale w praktyce otrzymujemy solidny zastrzyk wrażeń wizualnych i dźwiękowych. Multi, czyli… dwusensoryczna?

Tyle krytyki, bo wizualna część wystawy robi olbrzymie wrażenie. Zdjęcia z okresu międzywojennego ożywają wyświetlane w wielkim formacie na ścianach dzięki specjalnym zabiegom graficznym. A na nich widzimy Warszawę tętniącą życiem. Ukazano różne aspekty życia w stolicy: handel, życie codzienne, przemysł, półświatek, czas wolny. Na pierwszym planie zdecydowanie wybijają się mieszkańcy i piękna architektura. Część z pokazywanych budowali już nie istnieje.

Twórcy przyłożyli się do warstwy wizualnej. Z różnych archiwów powyciągano niezwykłe fotografie i filmy. To musiała być olbrzymia praca! Chwilami jednak brakuje wyjaśnienia, na co spoglądamy. Teksty są, ale dość słabo widoczne. Osoby nieznające stolicy, mogą czuć się nieco zagubione, bo co prawda mapka z pokazywanymi budowlami jest wyświetlana równolegle z nimi, to obrazy ciągle są w ruchu i chwilami trudno za nimi nadążyć. Nawet osoby ze zdrowym błędnikiem po kilkudziesięciu minutach przebywania na wystawie mogą czuć lekkie zawirowania.

Dopełnieniem wystawy są dźwięki towarzyszące ruszającym się obrazom. Chwilami są one bardzo głośne. Mankamentem jest to, że w jednym pomieszczeniu słychać treści z kilku innych. W konsekwencji mamy do czynienia z kakofonią, która dla osób wrażliwych może być nieco męcząca. Ale może to był zamysł twórców wystawy, aby pokazać, że Warszawa sprzed 100 lat nie była miejscem spokojnym?

Ciekawostką jest to, że na wystawa nie porusza tematyki wojny. Warszawa tętni tutaj życiem. Ludzie cieszą się, pracują, bawią i przechadzają. Może to i dobrze, bo tematyka drugowojenna często dominuje w narracji o stolicy. W tym przypadku nie ma zatem zniszczeń, bombardowań i cierpienia.

Rozczarowujące jest to, że twórcy nie zadbali o inne zmysły, na przykład węchu. Nie ma też żadnej możliwości interakcji. Nie wykorzystano na przykład żadnych czujników. Tu możliwości ich wykorzystania są nieograniczone i szeroko wykorzystywane na podobnych wystawach. Nie ma też paneli dotykowych. Ale to akurat można uznać za jej zaletę, jeśli bierzemy pod uwagę higienę, zwłaszcza w czasach (kończącej się?) pandemii.

Podsumowując, "Retro Warszawa" to z pewnością inne spojrzenia na historię Warszawy i stanowi dopełnienie stołecznych muzeów wypełnionych zabytkami. Tu mamy do czynienia aż z przesytem pod względem wizualnym. Nawet dzień po wizycie ciągle widzę konkretne twarze i sylwetki warszawiaków sprzed stu lat przechadzających się po ulicach stolicy, które ożywili utalentowani animatorzy i graficy. Tych dziewięć sal pełni zatem rolę wehikułów do przenoszenia w czasie. Z dawkowaniem należy uważać i należy z nich korzystać rozważnie.

A że jest to pewna nowość - należy za to dużo zapłacić. Cena może nieco zniechęcić, ale osoby, które są zafascynowane historią Warszawy nie powinny czuć się zawiedzione wizytą. Coś nowego lub ciekawego znajdą tu dla siebie uczniowie, studenci historii, historycy, pasjonaci i varsavianiści. "Uderzenie" obrazem może też zaintrygować do sięgnięcia po literaturę na temat Warszawy i sprowokować do poszerzania wiedzy na jej temat.

Szymon Zdziebłowski

źródło:  Ministerstwo Edukacji i Nauki

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

2022-12-05

Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

Przed nami mikołajki i pierwsza okazja, aby podarować bliskiej osobie świąteczny upominek. Serwis Prezentmarzeń realizując badanie sprawdził jakie cechy powinien mieć wymarzony upominek? Komu najbardziej chcemy go podarować? Jakie mamy pomysły na prezent marzeń dla bliskiej osoby?
Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

2022-12-05

Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

Amazońska mikstura, której popularność rośnie także na zachodzie, ma leczyć duszę i wspomagać ciało. Czy rzeczywiście tak działa, czy może raczej jest niebezpieczna? Co na to nauka?
Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

2022-12-05

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

Zmienne otoczenie gospodarcze powoduje, że polskie firmy szukają możliwości optymalizowania kosztów. Część z nich upatruje takiej szansy w automatyzacji procesów, która pozwala odciążyć pracowników i poprawić ich wydajność, a przy tym zaoszczędzić czas i pieniądze. Wdrożenie robota jest możliwe już w ciągu kilkunastu dni i od razu przekłada się na pracę firmy. – U jednego z klientów po wprowadzeniu i uruchomieniu robota czynności, które wcześniej wykonywał codziennie przez 2,5 godziny, zostały skrócone do zaledwie 15 minut – mówi Joanna Porębska-Matysiak z SAIO, spółki z Grupy ING, która udostępnia swoim klientom platformę do automatyzacji procesów biznesowych.
Męska „menopauza” - fakt czy mit?

2022-12-05

Męska „menopauza” - fakt czy mit?

O menopauzie słyszała z pewnością większość dorosłego społeczeństwa. Z mężczyznami jest trochę inaczej, choć w mediach nie tak rzadko można natknąć się na słowo "andropauza", które ma odnosić się do problemów dojrzałych panów - na wzór tych, których doświadczają panie. Co ciekawe, w świecie medycznym nie ma konsensusu, że istnieje męską menopauza...
Policjanci pracują nie tylko na służbie

2022-12-04

Policjanci pracują nie tylko na służbie

Służba w Policji, to coś więcej niż tylko praca w wyznaczonych godzinach. Po raz kolejny dowiódł tego mł. asp. Rafał Maziejuk z Oddziału Prewencji Policji w Kielcach. Będą po służbie w sklepie spożywczym obezwładnił mężczyznę, który ukradł butelkę alkoholu i groził ekspedientce młotkiem oraz nożem. Za kradzież rozbójniczą, może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

2022-12-04

Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

– Aby mieć więcej pracowników, więcej osób wykwalifikowanych w różnych zawodach, potrzebujemy ścisłej współpracy z przemysłem i sektorem gospodarczym. I to właśnie robimy podczas WorldSkills – to jest ścisła kooperacja między szkołami i uczelniami a światem biznesu i przemysłu – mówi dr hab. Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland. W minionym tygodniu w Gdańsku odbył się krajowy etap kwalifikacji do tych międzynarodowych zawodów, w którym prawie 200 zawodników rywalizowało ze sobą w 22 takich konkurencjach jak architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe, chmura obliczeniowa, cukiernictwo, cyberbezpieczeństwo, florystyka, fryzjerstwo czy gotowanie. Zwycięzcy wywalczyli sobie bilety na przyszłoroczne EuroSkills 2023 – czyli europejskie kwalifikacje do etapu światowego.
Polskie produkty mleczne dla wszystkich

2022-12-04

Polskie produkty mleczne dla wszystkich

Dieta powinna być różnorodna - to nasz sposób odżywiania, w którym wszystkie dostępne składniki odżywcze odgrywają bardzo ważną rolę. Patrząc na talerz zdrowego żywienia, proponowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, widać wyraźnie mleko i jego przetwory odgrywające istotną rolę w naszej diecie.
3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

2022-12-03

3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

Jeśli nasze włosy są pozbawione witalności, oklapnięte i słabe, często winimy za to naturę. Jednak w wielu przypadkach zły wygląd naszych włosów może być efektem niewłaściwej pielęgnacji i przede wszystkim złych nawyków. Oto 3 istotne błędy wpływające na kondycję kosmyków, których należy unikać, aby nie niszczyć włosów.
Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

2022-12-03

Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

Za lenistwo i nieodśnieżenie samochodu można otrzymać mandat od 50 do nawet 3000 zł! I co ciekawe, nawet podczas samego odśnieżania można zostać ukaranym karą grzywny. Jak to możliwe? Sprawdźcie!
Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

2022-12-03

Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który przeszło dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Kara dotyczyła stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego. SOKiK w uzasadnieniu ustnym wskazał m.in., że mechanizm ustalania kursów przez bank jest obiektywny, a stosowanie spreadów jest normalną praktyką rynkową. Nieprawomocne na razie rozstrzygnięcie może mieć duży wpływ na sprawy frankowe, które toczą się przed polskimi sądami. Te będą bowiem brać go pod uwagę w swoim orzecznictwie.