Wrocław/ Spektakl „Zmierzch - Świtem” w sobotę w Teatrze Polskim

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W spektaklu chciałem ukazać piękny świat Odessy i żydowskiej dzielnicy Mołdawanka, świat romantyczny, rządzący się swoimi prawami - mówił reżyser Jan Szurmiej. W sobotę spektakl „Zmierzch - Świtem”, który w styczniu miał swoją premierę online, zostanie po raz pierwszy zagrany przed publicznością.

Przedstawienie Jana Szurmieja, dyrektora artystycznego Teatru Polskiego, powstało na podstawie wątków z dramatu "Zmierzch" oraz "Opowiadań odeskich" Izaaka Babla.

 

"To opowieść o tym, jak ginie świat Odessy sprzed stu lat. Jak żyli i jak umierali bohaterowie tego czasu. O kipiącym miłością i zbrodnią czasie przełomu, kiedy zmierzch odchodzi i staje się... świtem" – napisano w zapowiedzi spektaklu.

 

Akcja przedstawienia toczy się w zaułkach Mołdawanki, na ulicach, w traktierniach i szalonych kabaretach umierającego miasta. „Bohaterów spektaklu poznajemy przez fabularną opowieść, ale i przez wkomponowane w całość songi. Aktorzy wprowadzają nas w zaskakujący dziś egzotyczny czas, kiedy stary świat ginął pod butem nieubłaganej, czerwonej rewolucji” – czytamy w opisie przedstawienia.

 

Podczas czwartkowej próby medialnej spektaklu Szurmiej przypomniał, że jego realizacja rozpoczęła się już w lutym ubiegłego roku. „Przyszła pandemia, trzeba było wstrzymać spektakl, który był planowany na maj zeszłego roku i w zasadzie powracaliśmy do tego spektaklu wielokrotnie. Bałem się, że zespół nie będzie chciał powracać do tej realizacji, ale dzisiaj wiem, że na zespół aktorski zawsze mogę liczyć” – mówił. „Na pewno ten rok dał nam dużo doświadczenia, pokory, ale też wytężonej ciężkiej pracy, zmienia też oblicze i wizerunek Teatru Polskiego” – dodał dyrektor artystyczny.

 

Przyznał, że spektakl jest dla niego sentymentalną podróżną przez twórczość Babla. „Jako młody aktor zagrałem w Teatrze Żydowskim rolę Beni Krzyka, a mój ojciec Mendla Krzyka, w wybitnej reżyserii Andrzeja Witkowskiego, który wpisał się w historię teatralną Wrocławia jako znakomity reżyser i dyrektor Teatru Współczesnego” – powiedział Szurmiej.

 

Jak wyjaśnił, przygotowując scenariusz do spektaklu chciał ukazać piękny, romantyczny świat Odessy i żydowskiej dzielnicy Mołdawanka. „Świat romantyczny, rządzący się swoimi prawami, w dekalogu może gangsterskim, ale jakże szlachetnym” – mówił.

 

„Ten spektakl jest o ludziach, którzy prawdziwie kochają, o tych, którzy zostali zniewoleni przez nowy system. O tych, którzy uwierzyli w ten nowy system, w nowy świat i ponieśli ofiarę zawierzając. Tą ofiarą był Isaak Babel, który był pisarzem w konnej armii Budionnego i został zamordowany przez Czeka, bo stał się niewygodny. Wielu wybitych twórców, ludzi kultury w okresie NEP-u w latach 20. jeszcze mogło sobie pozwolić na artykułowanie swoich myśli, śmiało podchodzili do krytyki, a potem ten cały system, zaczął zakładać ludziom pętle na szyje, kneblować ich, mordować, zsyłać do obozów karnych. Spektakl przywołuje pamięć ludzi, którzy już odeszli, ale też jest taką przestrogą na przyszłość” – tłumaczył reżyser.

 

Przedstawienie jest objęte patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Premiera z udziałem publiczności odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego. (PAP)

 

Autorka: Agata Tomczyńska

 

ato/ aszw/

„Zmierzch - Świtem”
PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

PAP/Maciej Kulczyński

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.