Jędrusie wciąż żywi

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Im dłużej będzie żyła pamięć o partyzantach, tym dłużej oni sami będą żyli. Nawet, jeśli żadnego już z nami, tu  na ziemi nie będzie. W tym roku, 5 września, odszedł ostatni żyjący partyzant oddziału "Jędrusiów", Mieczysław Korczak.

fot. Aneta Marciniak

Co roku odbywa się Rajd Jędrusiów, tegoroczny ma być poświęcony  przede wszystkim pamięci tych, których imieniem nazwany jest rajd. To szczególny czas, czas pamięci i podziękowań za ich służbę.  Jędrusie byli na ziemi kieleckiej pierwszymi partyzantami po "Hubalczykach", działalność zbrojną podjęli wiosną 1941 roku. Legendy o ich wyc ... czytaj więcej
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wzgórze Św. Anny

2022-07-22

Wzgórze Św. Anny

Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie przygody ze zwiedzaniem Pińczowa niż spacer na Wzgórze św. Anny.
Rezerwat Góra Perzowa

2022-07-20

Rezerwat Góra Perzowa

Zachodnią część Pasma Oblęgorskiego stanowią dwa zalesione wzniesienia, wyrastające między Kuźniakami a Huciskiem. Wyższe z nich to Perzowa Góra (395 m n.p.m.), na której rozciąga się rezerwat o tej samej nazwie.
„Pilnujcie mi tych szlaków”

2022-07-13

„Pilnujcie mi tych szlaków”

Z Ziemią Świętokrzyską Jana Pawła II łączy Krzyż i tytuł Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego. W czerwcu 1991 roku, podczas pamiętnej pielgrzymki Kielce - Masłów mówił, że świętokrzyskie jest mu szczególnie drogie, a tytuł przewodnika bliski, bo przecież jako papież jest również Przewodnikiem po Wielkiej Tajemnicy Krzyża.
Wojenne ścieżki Papiego

2022-07-13

Wojenne ścieżki Papiego

Tak się złożyło, że najbliższa data wydania "Zielonej" zbiegnie się z wyjątkową rocznicą. 77 lat temu w czwartek, 25 maja 1944 roku, doszło do zamachu na wierzbnickim rynku. Ale po kolei.
Wierzbnik w klimacie jidysz

2022-07-13

Wierzbnik w klimacie jidysz

To był piękny, słoneczny dzień. W taki dzień mogą zdarzyć się tylko najpiękniejsze rzeczy, niestety nie tym razem. 27 października 1942 roku na wierzbnickim rynku dokonano selekcji, ktoś uznał, że ma prawo szafowania życiem i śmiercią. Wtedy też zapadał decyzja, kto przeżyje, a kto nie.
Wielcy świętokrzyskiej ziemi

2022-07-13

Wielcy świętokrzyskiej ziemi

Bogata historia, patriotyczne tradycje, oszałamiająca przyroda - taka jest właśnie świętokrzyska ziemia, która rodzi poetów i pisarzy. Poznajcie ich. Oto uwiedziony przez komunizm Jasieński, kochliwy Żeromski i Gombrowicz, który przyprawiał mnie o łzy rozpaczy.
Wędrują szlakiem Massalskiego

2022-07-13

Wędrują szlakiem Massalskiego

Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego to trasa wprost idealna, by zacząć przygodę z długodystansowymi górskimi wędrówkami. Wiedzie przez najpiękniejsze miejsca najstarszych gór, a żeby go pokonać należy przejść ok 108 km.
Wąchockie ciekawostki 

2022-07-13

Wąchockie ciekawostki 

Wąchocki piaskowiec w Warszawie

2022-07-13

Wąchocki piaskowiec w Warszawie

Przynajmniej w części i dodajmy, że rzecz w kamieniołomach i piaskowcach tu wydobywanych.
W poszukiwaniu wiosny

2022-07-13

W poszukiwaniu wiosny

Chodzą słuchy, że niektórzy mieszkańcy naszego miasta dostali takiej energii, że usiedzieć w domu nie mogą. Ten i ów szepnął mi na ucho, że wyruszyli na jej poszukiwania. Przy okazji zamierzali zamierzali pogonić kota zimie, i dobrze, bo nawet ja mam jej już dość. Chcę słońca.