Pacyfikacja Boru Kunowskiego

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Malowniczo położona wioseczka, bór szumiący cichuteńko swą pieśń bez słów, czterystu mieszkańców i sześćdziesiąt gospodarstw. Miejscowa ludność pracuje przy wyrębie okolicznych lasów i prowadzi spokojne życie rolników, tę sielską atmosferę przerywa bezlitośnie II wojna światowa.

Aneta Marciniak

Datę 4 – go lipca i Bór Kunowski łączy wspólny mianownik, to pacyfikacja tej niewielkiej śródleśnej osady. Minęło 78 lat od wydarzeń, które zmiotły czterdzieści trzy istnienia, w tym 7 kobiet i 9 dzieci. A zaczęło się to tak... Wszyscy mieszkańcy tej wsi aktywnie wspierali polski ruch oporu i partyzantkę, w samym Borze Kunowskim stacjonowała dwu ... czytaj więcej
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wzgórze Św. Anny

2022-07-22

Wzgórze Św. Anny

Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie przygody ze zwiedzaniem Pińczowa niż spacer na Wzgórze św. Anny.
Rezerwat Góra Perzowa

2022-07-20

Rezerwat Góra Perzowa

Zachodnią część Pasma Oblęgorskiego stanowią dwa zalesione wzniesienia, wyrastające między Kuźniakami a Huciskiem. Wyższe z nich to Perzowa Góra (395 m n.p.m.), na której rozciąga się rezerwat o tej samej nazwie.
„Pilnujcie mi tych szlaków”

2022-07-13

„Pilnujcie mi tych szlaków”

Z Ziemią Świętokrzyską Jana Pawła II łączy Krzyż i tytuł Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego. W czerwcu 1991 roku, podczas pamiętnej pielgrzymki Kielce - Masłów mówił, że świętokrzyskie jest mu szczególnie drogie, a tytuł przewodnika bliski, bo przecież jako papież jest również Przewodnikiem po Wielkiej Tajemnicy Krzyża.
Wojenne ścieżki Papiego

2022-07-13

Wojenne ścieżki Papiego

Tak się złożyło, że najbliższa data wydania "Zielonej" zbiegnie się z wyjątkową rocznicą. 77 lat temu w czwartek, 25 maja 1944 roku, doszło do zamachu na wierzbnickim rynku. Ale po kolei.
Wierzbnik w klimacie jidysz

2022-07-13

Wierzbnik w klimacie jidysz

To był piękny, słoneczny dzień. W taki dzień mogą zdarzyć się tylko najpiękniejsze rzeczy, niestety nie tym razem. 27 października 1942 roku na wierzbnickim rynku dokonano selekcji, ktoś uznał, że ma prawo szafowania życiem i śmiercią. Wtedy też zapadał decyzja, kto przeżyje, a kto nie.
Wielcy świętokrzyskiej ziemi

2022-07-13

Wielcy świętokrzyskiej ziemi

Bogata historia, patriotyczne tradycje, oszałamiająca przyroda - taka jest właśnie świętokrzyska ziemia, która rodzi poetów i pisarzy. Poznajcie ich. Oto uwiedziony przez komunizm Jasieński, kochliwy Żeromski i Gombrowicz, który przyprawiał mnie o łzy rozpaczy.
Wędrują szlakiem Massalskiego

2022-07-13

Wędrują szlakiem Massalskiego

Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego to trasa wprost idealna, by zacząć przygodę z długodystansowymi górskimi wędrówkami. Wiedzie przez najpiękniejsze miejsca najstarszych gór, a żeby go pokonać należy przejść ok 108 km.
Wąchockie ciekawostki 

2022-07-13

Wąchockie ciekawostki 

Wąchocki piaskowiec w Warszawie

2022-07-13

Wąchocki piaskowiec w Warszawie

Przynajmniej w części i dodajmy, że rzecz w kamieniołomach i piaskowcach tu wydobywanych.
W poszukiwaniu wiosny

2022-07-13

W poszukiwaniu wiosny

Chodzą słuchy, że niektórzy mieszkańcy naszego miasta dostali takiej energii, że usiedzieć w domu nie mogą. Ten i ów szepnął mi na ucho, że wyruszyli na jej poszukiwania. Przy okazji zamierzali zamierzali pogonić kota zimie, i dobrze, bo nawet ja mam jej już dość. Chcę słońca.