Strona polska nie zwróciła się do tej pory do Frontexu o pomoc na granicy polsko-białoruskiej; SG: na razie nie potrzebujemy takiej pomocy

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Strona polska nie zwróciła się do tej pory do Frontexu o pomoc na granicy polsko-białoruskiej, ale jesteśmy na to przygotowani - powiedział PAP rzecznik Europejskiej Agencji Straży Granicznej (Frontex) Piotr Świtalski. Straż Graniczna informuje, że na razie na tej granicy nie potrzebuje pomocy ze strony Frontexu.

Fot. PAP/Artur Reszko Usnarz Górny, 19.08.2021. Grupa uchodźców i straż graniczna w pobliżu miejscowości Usnarz Górny k. Krynek (pow. sokólski), 19 bm. W lesie przed granicą Białorusi z Polską od 11 dni koczuje 32 obywateli Afganistanu. Nie mogą wejść do Polski ani cofnąć się na Białoruś. (ar/awol) PAP/Artur Reszko

Świtalski zaznaczył w rozmowie z PAP, że - w przeciwieństwie do sytuacji, jaka ma miejsce na granicy polsko-litewskiej - Frontex nie jest zaangażowany w pomoc związaną z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej, ponieważ strona polska nie skierowała dotąd do Frontexu takiej prośby.

"Litwa wystąpiła o pomoc do Frontexu w połowie lipca, gdy sytuacja na ich granicy była kryzysowa" - poinformował Świtalski. Zaznaczył jednocześnie, że pomoc ta opiera się na wielu płaszczyznach. "Przede wszystkim wysłaliśmy ponad 100 oficerów służby granicznej Frontexu, którzy obecnie wspierają Litwinów przy patrolowaniu granicy" - powiedział. "Na miejscu są również oficerowie Frontexu, którzy wspomogą Litwę w przygotowaniach do powrotów migrantów przebywających nielegalne na terytorium UE" - dodał.

Ponadto oficerowie Frontexu zajmują się także rejestracją migrantów, m.in. zbierają informacje na ich temat, sporządzają dokumentacje, w tym także odciski palców. Dodatkowo oficerowie udzielają także pomocy w tłumaczeniu. "Monitorujemy również sytuację przestrzegania praw podstawowych" - dodał Świtalski.

"Jeżeli zostaniemy poproszeni o pomoc w kryzysie, jaki od kilku dni obserwujemy na granicy polsko-białoruskiej, także włączymy się w działania. Jesteśmy przygotowani na udzielenie pomocy wszędzie tam, gdzie państwa członkowskie poproszą nas o pomoc" - zapowiedział Świtalski. "Na chwilę obecną oficerowie łącznikowi oraz pogranicznicy Frontexu są w stałym kontakcie z oficerami polskiej straży granicznej i regularnie wspierają polską straż na przejściach granicznych" - dodał.

W czwartek podpor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej, odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, mówiła, że obecnie polska SG nie potrzebuje pomocy ze strony Frontexu, czy innych państw na wschodniej granicy.

"Wspomaga nas 1000 żołnierzy Wojska Polskiego. Na razie nie jest nam potrzebna żadna pomoc, czy to Frontexu, czy innych państw" - poinformowała rzeczniczka, podkreślając, że jest wręcz przeciwnie. "To my wspomagamy Litwę poprzez operację, którą koordynuje agencja Frontex. Tam nasi funkcjonariusze pełnią służbę" – przekazała.

Jak wyjaśniła, śmigłowiec z Polski patroluje granicę litewsko-białoruską, wyjechały tam też kontrole funkcjonariuszy Straży Granicznej, a we wrześniu pojedzie pojazd obserwacyjny, który jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt do patrolowania granicy. "Na razie my w Polsce radzimy sobie własnymi siłami, wspierani dodatkowo przez inne służby oraz przez wojsko" – wskazała.

Celem utworzonej w 2004 r. Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) jest pomoc państwom członkowskim UE i państwom stowarzyszonym w ramach Schengen w ochronie granic zewnętrznych unijnej przestrzeni swobodnego przepływu osób. W 2016 r. Agencja została przekształcona w Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej, której zadania objęły nie tylko kontrolę migracji, lecz także zarządzanie granicami i większą odpowiedzialność za zwalczanie przestępczości transgranicznej.

Od kilku dni media donoszą o grupie osób koczujących przy granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem przedstawicieli rządu, zwiększenie liczby cudzoziemców na granicy jest konsekwencją celowych działań prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

W środowym komunikacie MSWiA poinformowało, że ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 138 osób, które próbowały nielegalnie dostać się do Polski. Udaremniono przekroczenie granicy 130 osobom, a 8 cudzoziemców zostało zatrzymanych. Do ochrony granicy polsko-białoruskiej skierowano dodatkowych funkcjonariuszy SG i tysiąc żołnierzy. Według wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika - granica została zabezpieczona drutem kolczastym na odcinku 100 km, a planowana jest rozbudowa o 50 km.(PAP)

Autorki: Daria Kania, Natalia Kamińska

dka/ nmk/ mrr/ jann/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świętokrzyskie/ Uroczystości upamiętniające 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

2022-01-23

Świętokrzyskie/ Uroczystości upamiętniające 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Kiedy Rzeczpospolita traciła niepodległość, świat milczał, ale nie zamilkli Polacy, którzy walczyli o rzecz najcenniejszą o wolność - mówił w niedzielę w Wąchocku (Świętokrzyskie) szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, podczas obchodów 159. rocznicy powstania styczniowego.  
Sejm: komisje za projektem o budowie zabezpieczenia na granicy

2021-10-15

Sejm: komisje za projektem o budowie zabezpieczenia na granicy

Sejmowe komisje w środę wieczorem poparły projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej dotyczący budowy zapory na granicy z Białorusią. Drugie czytanie projektu w harmonogramie Sejmu wyznaczone jest jeszcze w środę około godz. 23.
Kard. Nycz: nauczanie Jana Pawła II było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia

2021-10-13

Kard. Nycz: nauczanie Jana Pawła II było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia

Przepowiadanie Słowa Bożego Jana Pawła II było takie klarowne, jasne, żywe i skuteczne jak Słowo Boga. Było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia. Trzeba, żeby to pozostał w nas i dla nas po pontyfikacie Jana Pawła II - powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. podczas XXI Dnia Papieskiego.
Nowa Lewica ma wśród priorytetów m.in. likwidację tzw. umów śmieciowych i zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia

2021-10-09

Nowa Lewica ma wśród priorytetów m.in. likwidację tzw. umów śmieciowych i zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia

Nowa Lewica zaprezentowała w sobotę priorytety programowe - to m.in. likwidacja tzw. umów śmieciowych, wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 7,2 proc. PKB, odejście od węgla do 2035 r., przywrócenie europejskich standardów w sądownictwie, edukacja praktyczna a nie ideologiczna, zagwarantowanie równości małżeńskiej.
Rzecznik rządu: jeśli będą zmiany w rządzie, to kosmetyczne; przedstawienie ich prezydentowi to kwestia przyszłego tygodnia

2021-10-08

Rzecznik rządu: jeśli będą zmiany w rządzie, to kosmetyczne; przedstawienie ich prezydentowi to kwestia przyszłego tygodnia

Jeśli będą zmiany w rządzie, to kosmetyczne; najpierw zostaną one przedstawione prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jest to kwestia przyszłego tygodnia - poinformował w piątek w Polskim Radiu rzecznik rządu Piotr Müller.
Fogiel o zmianach w rządzie: wszystko będzie wiadomo za parę dni

2021-10-07

Fogiel o zmianach w rządzie: wszystko będzie wiadomo za parę dni

Spotkanie Andrzeja Dudy z Kamilem Bortniczukiem należy czytać tak, że jest silne wsparcie prezydenta dla kandydatury Bortniczuka na ministra sportu - ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak zaznaczył, wszystko będzie wiadomo za parę dni. W poniedziałek zaplanowano posiedzenie kierownictwa PiS.
Jest porozumienie między resortem sprawiedliwości i pracownikami sądownictwa

2021-10-07

Jest porozumienie między resortem sprawiedliwości i pracownikami sądownictwa

Protestujące od kilku miesięcy związki zawodowe pracowników sądownictwa i prokuratury zawarły porozumienie z Ministerstwem Sprawiedliwości - dowiedziała się PAP w tym resorcie. Ustalono m.in., że jeszcze w tym roku na nagrody motywacyjne trafią środki w wysokości 6 proc. funduszu wynagrodzeń na 2021 r.
Błaszczak: pierwsze czołgi Abrams trafią do Polski na początku przyszłego roku

2021-10-07

Błaszczak: pierwsze czołgi Abrams trafią do Polski na początku przyszłego roku

Mogę powiedzieć, że prawdopodobnie już w przyszłym roku czołgi Abrams trafią na wyposażenie wojska polskiego - powiedział w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Dodał, że wnioski z dokonywanej przez amerykański resort obrony rewizji obecności wojsk USA w Europie będą "bardzo ciekawe".
Prezydent: jeżeli ktokolwiek narusza prawo europejskie to są to instytucje europejskie

2021-10-07

Prezydent: jeżeli ktokolwiek narusza prawo europejskie to są to instytucje europejskie

W moim przekonaniu Polska nie narusza zasad praworządności; jeżeli ktokolwiek narusza prawo europejskie to naruszają je instytucje europejskie, atakując demokratycznie wybrany polski rząd - ocenił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

2021-10-07

Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Sejm zgodził się w czwartek wieczorem na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na części obszaru województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią.