Tusk: wyjście z UE tylko za zgodą Polaków w referendum lub dwóch 2/3 Sejmu i Senatu

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Klub KO złożył w Sejmie projekt zmian w konstytucji, który - jak mówił lider PO Donald Tusk - ma dać "żelazną gwarancję, że Polska pozostanie w UE tak długo, jak będą chcieli tego Polacy". Zgodnie z projektem, o ewentualnym wyjściu z Unii miałoby zdecydować referendum lub Sejm i Senat 2/3 głosów.

Projekt zmian w ustawie zasadniczej zaprezentowali w piątek wspólnie: szef Platformy, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przygotowanie propozycji Tusk zapowiedział podczas konwencji PO 18 września w Płońsku (woj. mazowieckie).

 

Projekt KO zakłada dodanie do konstytucji jednego artykułu o treści: "Wypowiedzenie umowy międzynarodowej wymaga zgody wyrażanej w ustawie, uchwalanej przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy liczby senatorów albo w referendum ogólnokrajowym".

 

"Celem tego wniosku jest taka żelazna gwarancja, że Polska pozostanie w Unii Europejskiej tak długo, jak długo Polacy będą tego chcieli, że nikomu do głowy nie przyjdzie, aby w głosowaniu w Sejmie nocnym, zwykłą większością, na polecenie eurosceptycznej partii, wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej" - powiedział Tusk.

 

W jego ocenie, zarówno działania rządu PiS, jak i wiele wypowiedzi przedstawicieli tej partii wskazuje jednoznacznie, że obecność Polski w UE jest zagrożona. "Naszą intencją, tak jak intencją większości Polaków jest, aby nikt nas z Unii nie wyprowadził wbrew woli narodu albo przez pomyłkę. Dzisiaj żyjemy pod rządami ludzi, którzy mogą to zrobić intencjonalnie, albo przez nieudolność i temu chcemy zapobiec" - zaznaczył szef Platformy.

 

Wykluczył przy tym negocjacje z innymi siłami parlamentarnymi na temat kształtu zmian w ustawie zasadniczej. "Naszą intencją nie jest negocjowanie zmian w konstytucji w jakiś bardziej skomplikowany sposób. Nie chcemy z nikim negocjować co jeszcze zmienić, albo co dodać, albo jak zmienić ten zapis, ponieważ ta propozycja nie ma na celu wprowadzenia jakiś projektów, pomysłów związanych z polityką tej czy innej partii" - powiedział Tusk.

 

Zapewnił, że propozycja KO nie jest wyrazem jakiejś "sprytnej gry" politycznej. "To bardzo prosty, logiczny wniosek, który ma i zabezpieczyć Polaków, i dać sygnał UE, że nasze członkostwo nie jest na krawędzi. Tu nie ma przestrzeni ani do intrygi, ani do kombinowania. Nie ma żadnego powodu do obaw. Jesteś za - przegłosuj tę poprawkę, jesteś przeciw - powiedz to uczciwie, patrząc Polakom prosto w twarz" - powiedział lider PO, pytany o ewentualne rozmowy np. z PiS w sprawie zmian w konstytucji.

 

Tusk nie widzi też potrzeby rozmów z PiS na temat ich propozycji zmian w konstytucji, co mogłoby być warunkiem do poparcia przez partię rządzącą projektu KO. "Jeśli którakolwiek z partii politycznych, albo jeśli to by dotyczyło jakiejś posłanki czy posła także z mojego klubu - jeśli zacznie się majstrowanie, dodawanie warunków, to będzie znaczyło, że celem jest utopienie tego wniosku" - ocenił polityk.

 

Lider PO przyznał, że zmian w konstytucji można dokonać ewentualnie dopiero po zakończeniu stanu wyjątkowego, który wprowadzono na pograniczu z Białorusią, ale - jak zaznaczył - nic nie stoi na przeszkodzie, by Sejm już teraz rozpoczął prace nad projektem Koalicji Obywatelskiej.

 

Małgorzata Kidawa-Błońska zadeklarowała, że będzie czuwać nad tym, żeby projekt zmian w konstytucji został jak najszybciej poddany pod obrady. "Wszystkie badania pokazują, że większość Polaków chce żyć we wspólnocie. Jest ich nawet więcej niż wtedy, kiedy w 2004 roku przystępowaliśmy do Unii. Polacy znają dobrodziejstwo bycia w Unii, znają swe prawa, przywileje i czują się współuczestnikami tego i mimo wielkiej kampanii PiS obrzydzającej Unię, nie chcą się z tym pogodzić" - podkreśliła wicemarszałek Sejmu.

 

Marszałek Grodzki wyraził przekonanie, że inicjatywa KO zakończy się pomyślnie w Senacie, dzięki czemu powstanie rozwiązanie, które "zwiększy bezpieczeństwo naszej bytności w Unii Europejskiej".

 

Zgodnie z art. 235 ustawy zasadniczej, projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej jedna piąta ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej. Zmiana taka następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.

 

Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. (PAP)

 

autor: Marta Rawicz

 

mkr/ godl/

 

źródło: PAP

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świętokrzyskie/ Uroczystości upamiętniające 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

2022-01-23

Świętokrzyskie/ Uroczystości upamiętniające 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Kiedy Rzeczpospolita traciła niepodległość, świat milczał, ale nie zamilkli Polacy, którzy walczyli o rzecz najcenniejszą o wolność - mówił w niedzielę w Wąchocku (Świętokrzyskie) szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, podczas obchodów 159. rocznicy powstania styczniowego.  
Sejm: komisje za projektem o budowie zabezpieczenia na granicy

2021-10-15

Sejm: komisje za projektem o budowie zabezpieczenia na granicy

Sejmowe komisje w środę wieczorem poparły projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej dotyczący budowy zapory na granicy z Białorusią. Drugie czytanie projektu w harmonogramie Sejmu wyznaczone jest jeszcze w środę około godz. 23.
Kard. Nycz: nauczanie Jana Pawła II było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia

2021-10-13

Kard. Nycz: nauczanie Jana Pawła II było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia

Przepowiadanie Słowa Bożego Jana Pawła II było takie klarowne, jasne, żywe i skuteczne jak Słowo Boga. Było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia. Trzeba, żeby to pozostał w nas i dla nas po pontyfikacie Jana Pawła II - powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. podczas XXI Dnia Papieskiego.
Nowa Lewica ma wśród priorytetów m.in. likwidację tzw. umów śmieciowych i zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia

2021-10-09

Nowa Lewica ma wśród priorytetów m.in. likwidację tzw. umów śmieciowych i zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia

Nowa Lewica zaprezentowała w sobotę priorytety programowe - to m.in. likwidacja tzw. umów śmieciowych, wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 7,2 proc. PKB, odejście od węgla do 2035 r., przywrócenie europejskich standardów w sądownictwie, edukacja praktyczna a nie ideologiczna, zagwarantowanie równości małżeńskiej.
Rzecznik rządu: jeśli będą zmiany w rządzie, to kosmetyczne; przedstawienie ich prezydentowi to kwestia przyszłego tygodnia

2021-10-08

Rzecznik rządu: jeśli będą zmiany w rządzie, to kosmetyczne; przedstawienie ich prezydentowi to kwestia przyszłego tygodnia

Jeśli będą zmiany w rządzie, to kosmetyczne; najpierw zostaną one przedstawione prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jest to kwestia przyszłego tygodnia - poinformował w piątek w Polskim Radiu rzecznik rządu Piotr Müller.
Fogiel o zmianach w rządzie: wszystko będzie wiadomo za parę dni

2021-10-07

Fogiel o zmianach w rządzie: wszystko będzie wiadomo za parę dni

Spotkanie Andrzeja Dudy z Kamilem Bortniczukiem należy czytać tak, że jest silne wsparcie prezydenta dla kandydatury Bortniczuka na ministra sportu - ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak zaznaczył, wszystko będzie wiadomo za parę dni. W poniedziałek zaplanowano posiedzenie kierownictwa PiS.
Jest porozumienie między resortem sprawiedliwości i pracownikami sądownictwa

2021-10-07

Jest porozumienie między resortem sprawiedliwości i pracownikami sądownictwa

Protestujące od kilku miesięcy związki zawodowe pracowników sądownictwa i prokuratury zawarły porozumienie z Ministerstwem Sprawiedliwości - dowiedziała się PAP w tym resorcie. Ustalono m.in., że jeszcze w tym roku na nagrody motywacyjne trafią środki w wysokości 6 proc. funduszu wynagrodzeń na 2021 r.
Błaszczak: pierwsze czołgi Abrams trafią do Polski na początku przyszłego roku

2021-10-07

Błaszczak: pierwsze czołgi Abrams trafią do Polski na początku przyszłego roku

Mogę powiedzieć, że prawdopodobnie już w przyszłym roku czołgi Abrams trafią na wyposażenie wojska polskiego - powiedział w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Dodał, że wnioski z dokonywanej przez amerykański resort obrony rewizji obecności wojsk USA w Europie będą "bardzo ciekawe".
Prezydent: jeżeli ktokolwiek narusza prawo europejskie to są to instytucje europejskie

2021-10-07

Prezydent: jeżeli ktokolwiek narusza prawo europejskie to są to instytucje europejskie

W moim przekonaniu Polska nie narusza zasad praworządności; jeżeli ktokolwiek narusza prawo europejskie to naruszają je instytucje europejskie, atakując demokratycznie wybrany polski rząd - ocenił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

2021-10-07

Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Sejm zgodził się w czwartek wieczorem na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na części obszaru województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią.