Pamiętali o Rzezi Wołyńskiej

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Zniszczone wsie, bezimienne doły grobowe, okaleczone ciała polskich mieszkańców Kresów - tamte wydarzenia wciąż bolą. Ludobójstwo Polaków, Rzeź Wołyńska to nie tylko fizyczna eliminacja polskiej społeczności, ale także wymazywanie śladów wielowiekowej polskiej obecności na Kresach. Ukraińscy nacjonaliści niszczyli polskie dobra kulturalne, zabytki, wypalali polskie siedliska do fundamentów, z  zajadłością niszcząc katolickie kościoły.

𝟭𝟭 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮 𝟭𝟵𝟰𝟯 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach Wschodnich.  Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Tego dnia miało miejsce apogeum rzezi woł ... czytaj więcej
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezcenna jagodzianka

2022-08-08

Bezcenna jagodzianka

Obydwa sklepy wielkopowierzchniowe mam w zasięgu wzroku. Ten znajdujący się bliżej rzadziej miewa promocje. Jako że trzy kostki masła sprzedawane gdzie indziej w cenie dwóch akurat nie były mi potrzebne, kupiłam jedną obok za niebotyczne – jak mi się wydaje – ponad dziewięć złotych. Zbeształam się zaraz potem za tak jawne marnotrawstwo pieniędzy. Bo fatygując się trochę dalej, miałabym jeszcze na bułkę. Ich ceny też poszybowały. W małej sieci, żeby zapłacić mniej, trzeba kupić pakiet. Jedna – oddzielnie - kosztuje bowiem nawet 3,50 zł. A że takie małe punkty powstają w Starachowicach jak grzyby po deszczu, zachodzę w głowę, czy ktoś tam robi zakupy? Chyba tak, inaczej nie rozpoczynałyby działalności i to niedaleko od siebie. Za potwierdzenie niech posłuży fakt, że znajoma w upalny dzień przyszła tam po lody. 15 zł za pudełko było dla mnie zbyt dużo. Szepnęłam jej nawet, że po drugiej stronie ulicy kupiłaby lepsze lody za dziesięć złotych. – Tak? – spytała i mimo wszystko podeszła do kasy. Skądinąd wiem, że się jej nie przelewa. Widocznie do rosnących cen chce przywyknąć, by inflacja przestała robić na niej wrażenie. Mnie zakłóca sen. Pieniędzy nie przybywa, a wydatków nie ubywa.
Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Przetarg unieważniony

2022-08-08

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Przetarg unieważniony

Na początku lipca br. otwarto oferty dotyczące budowy wiaduktu w Dolnych Starachowicach, które wpłynęły w postępowaniu ogłoszonym przez Powiat Starachowicki. Już wtedy, podczas konferencji prasowej, Zarząd Powiatu i dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych poinformowali, że kwoty przetargowe zaproponowane przez sześć firm są wyższe od puli zabezpieczonych przez powiat środków. Pod koniec lipca przetarg został unieważniony. Dlaczego?
Magdalena Ogórek w Starachowicach

2022-08-06

Magdalena Ogórek w Starachowicach

Historyk, dziennnikarka i autorka książki "Lista Wachtera" Magdalena Ogórek przyjeżdża do Starachowic..
NIE dla wycinki drzew. Interwencja obywatelska skierowana do prezydenta 

2022-08-05

NIE dla wycinki drzew. Interwencja obywatelska skierowana do prezydenta 

Jak informowaliśmy kilka dni temu, w Starachowicach planowana jest budowa kolejnych odcinków ścieżek rowerowych i co za tym wycinka aż 218 drzew i 49 krzewów. Po artykułach, które ukazały się w mediach, tematem zainteresowali się miejscowi działacze. Przedstawiciele: Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic, Platformy Obywatelskiej RP, Polska2050 i Nowej Lewicy skierowali do prezydenta Starachowic Marka Materka interwencję obywatelską. "Mając na uwadze treść dokumentacji, zamieszczonej w Biuletynie Informacji Publicznej, dotyczącej przetargów pn. Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Radomskiej, ul. Szkolnej, ul. Jadwigi Kaczyńskiej i ul. Bankowej w Starachowicach pragniemy wspólnie wyrazić głębokie zaniepokojenie planowaną wycinką 218 drzew oraz 49 krzewów w związku z realizacją wyżej wskazanej inwestycji" - czytamy w piśmie. 
Z czym na Szpitalny Oddział Ratunkowy

2022-08-06

Z czym na Szpitalny Oddział Ratunkowy

Starachowicki Szpital przypomina, że SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) udziela pomocy pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia.
Zielone wiaty już niedługo w Starachowicach

2022-08-05

Zielone wiaty już niedługo w Starachowicach

Cztery zielone przystanki autobusowe staną w Starachowicach. Łączny koszt to prawie 400 tysięcy. Zadanie jest częścią realizowanego przez miasto projektu mającego na celu poprawę komunikacji publicznej i dofinansowywane jest z funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej. 
Nowe otoczenie starachowickiego Dworca Wschodniego

2022-08-03

Nowe otoczenie starachowickiego Dworca Wschodniego

Ogromne kałuże po deszczu, błoto na trasie do stacji kolejowej, nierówne chodniki i dojazdy do przystanków - tak przez ostatnie lata prezentowało się otoczenie Dworca Wschodniego w Starachowicach. Teraz zmieniło swoje oblicze. Zakończyły się bowiem prace związane z powstaniem Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego - Starachowice Wschodnie, a zrewitalizowana przestrzeń stała się miejscem przyjaznym zarówno dla mieszkańców, jak i podróżujących. 
Będą ścieżki rowerowe. Do wycięcia kolejne drzewa

2022-08-02

Będą ścieżki rowerowe. Do wycięcia kolejne drzewa

Niemal każda realizacja zadania drogowego w Starachowicach związana jest z mniejszą lub większą wycinką zieleni. Jedni mówią: "coś, kosztem czegoś"; inni wyrażają zaniepokojenie coraz większą tzw. "betonozą". Można ją zauważyć nie tylko w Starachowicach, ale również w innych polskich miastach. Czy budowa ścieżek rowerowych, które - nie da się ukryć - są potrzebne, musi wiązać się z wycinką drzew i krzewów? Jakie rozwiązanie widzi Urząd Miejski w Starachowicach?
1 sierpnia - Światowy Dzień Raka Płuca z dobrymi wiadomościami dla pacjentów

2022-08-01

1 sierpnia - Światowy Dzień Raka Płuca z dobrymi wiadomościami dla pacjentów

Jeszcze do niedawna trwałe wyleczenie raka płuca było prawie niemożliwe. Dziś dzięki terapii uzupełniającej w postaci leku celowanego, wprowadzonej na wczesnym etapie zaawansowania choroby po radykalnej resekcji guza u pacjentów z mutacją w genie EGFR, możemy mówić już nie tylko o dążeniu do poprawy wskaźnika przeżyć 5-letnich, ale nawet o znamiennym zwiększeniu możliwości wyleczenia. To przełom jakiego jeszcze nie było – zwraca uwagę Aleksandra Wilk koordynatorka Sekcji Raka Płuca Fundacji „To się leczy”.
Spotkali się na śniadaniu

2022-08-01

Spotkali się na śniadaniu

Młodzieżowe Rady Miast to idealny pomysł na to, by zainteresować młodych mieszkańców tematyką lokalnej społeczności. Ma charakter opiniotwórczy i doradczy, a jej celem jest reprezentowanie interesów młodzieży wobec władz miasta oraz wspieranie rozwoju i aktywności młodych ludzi w mieście. Tak się dzieje w Starachowicach, gdzie Młodzieżowa Rada działa prężnie.