Skarby z ziemi

Ocena:

5/5 | 1 głosów

 Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort przyczyniło się do wzbogacenia kolekcji archeologicznej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach o 95 nowych eksponatów. To odnalezione przez nie na terenie powiatu starachowickiego monety, militaria i relikty życia codziennego z okresu od XVIII do początku XX wieku. Ale muzeum ma też szansę otrzymać na własność jeszcze cenniejsze rzeczy odkryte przez Fort. Mowa o zabytkach, które mają około 2 tysiące lat.  

fot. Gazeta Starachowicka 

Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort to lokalna organizacja skupiająca pasjonatów odkrywania dziejowych pamiątek.  Historyczne artefakty podarowane naszemu muzeum znalazła w lasach otaczających Starachowice. Miejsca odkrycia to powtarzające się wielokrotnie takie miejscowości jak Lubienia, Krynki, Rataje, Małyszyn, czy Mirzec. Nie dziwi to dyrektora Muzeu ... czytaj więcej
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

2024-05-10

Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego.
Nowe miejsce dla miłośników sztuki

2024-05-09

Nowe miejsce dla miłośników sztuki

W Starachowicach już niebawem rozpocznie dzialałność prywatna galeria sztuki prowadzona przez Czesława Kotwicę, malarza pochodzącego z gminy Brody.     
Nowy laur za ilustrację prasową

2024-05-09

Nowy laur za ilustrację prasową

Uhonorowany ponad setką zwycięstw, prestiżowych nagród i wyróżnień o zasięgu globalnym, europejskim i światowym starachowicki grafik Marcin Bondarowicz prezentuje swój najnowszy sukces. To nagroda specjalna za pracę ilustrującą artykuł w znanym tygodniku "Polityka". Została przyznana artyście przez jury Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.
Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

2024-05-06

Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

Andrzej Rojek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają dorosłych bywalców na XLVI Głośne Czytanie Nocą pt. „Między półkami, czyli co piszczy w bibliotece”.
W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

2024-05-06

W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

Park Kultury w Starachowicach wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz drugi mają zaszczyt zaprosić wszystkch mieszkańców Starachowic do uczestnictwa w projekcie "Muzeum na kółkach".
Wystawa wspomnieniowa o starach

2024-05-06

Wystawa wspomnieniowa o starach

 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachwicach zaprasza na otwarcie wystawy „Kabiny Stara”. Wernisaż odbędzie się 10 maja br. o godzinie 18.00 w budynku Wieży Ciśnień.
Seniorzy bawią innych i bawią się

2024-05-05

Seniorzy bawią innych i bawią się

Ostatnie inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach dały seniorom powody do ciekawego spędzania czasu. Była okazja do kontaktu ze sztuką i do wesołej zabawy.        
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.