Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?

Źródło: PAP MediaRoom

Jak kształtowała się stopa bezrobocia w Polsce w 2022 roku?

Jak informuje GUS, rok 2022 rozpoczął się ze stopą bezrobocia na poziomie 5,9%. Pierwszy spadek zanotowany został w marcu, kiedy wskaźnik wynosił 5,6%, a następnie systematycznie malał, aż do czerwca - 5,2%. Przez okres wakacyjny stopa bezrobocia pozostała na tym samym poziomie, a na jesień ponownie spadła do 5,1%. W grudniu nastąpił niewielki wzrost bezrobocia, wobec czego 2022 rok został zamknięty z wynikiem 5,2%.

Zdaniem specjalistów grudzień określany jest jako najkrytyczniejszy miesiąc w roku i zwykle odznacza się wzrostem wskaźnika. Grudniowa stopa bezrobocia na poziomie 5,2% ostatni raz miała miejsce w 2019 roku i, jak dotychczas, jest to najniższy wynik w posttransformacyjnej historii Polski.

Również na tle innych państw Unii Europejskiej nasz poziom bezrobocia kształtuje się pozytywnie. Według danych Eurostatu opublikowanych 1 grudnia 2022 roku, zharmonizowana stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3%, co plasuje ją razem z Niemcami na drugiej pozycji krajów z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej. Kraj z najmniejszym bezrobociem to Czechy - 2,1%, natomiast stopa bezrobocia dla całej UE wyniosła 6%.

 

Polski rynek pracy a sytuacja polityczno-gospodarcza

Okazuje się jednak, że niski wskaźnik bezrobocia nie oznacza dobrej sytuacji na rynku pracy. Chociaż w wyniku wojny w Ukrainie nie odnotowano gwałtownych zmian w poziomie bezrobocia, w drugiej połowie roku zauważono wyraźne spowolnienie na rynku pracy. W wyniku rosnącej inflacji, w listopadzie 2022 roku do urzędów pracy zgłoszono mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, a procesy rekrutacyjne wydłużyły się.

Według raportu Gi Group przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości [1], w styczniu 2022 roku utraty zatrudnienia obawiało się 27,7% pracujących. W listopadzie 2022 roku wątpliwość co do stabilności swojego zatrudnienia wyraziło już 42% Polaków. Można zatem stwierdzić, że wprawdzie obecna sytuacja polityczno-gospodarcza nie wywołała zmian w poziomie zatrudnienia, ale przełożyła się na nastroje panujące wśród pracowników.

Niepewność co do przyszłości wzmacniać mogą postępująca inflacja, trwający wciąż konflikt za wschodnią granicą Polski oraz mnogość zmian prawnych, co tworzy również nieprzyjazne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Czy rosnący niepokój wśród zatrudnionych to sygnał powrotu rynku pracodawcy? Niekoniecznie. Nowe przepisy prawa pracy dają pracownikom szereg uprawnień i przywilejów. Doczekali się oni również uregulowania kwestii pracy zdalnej - o czym szerzej można przeczytać na portalu Firmove.pl.

 

Przewidywania na 2023 rok - z czym będzie trzeba się zmierzyć?

Według wiceszefa Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Pawła Śliwowskiego, w 2023 roku Polski nie czeka załamanie rynku pracy [2]. Szacuje się, że zwolnienia planuje ok. 14-15% przedsiębiorstw, zatem odsetek bezrobotnych może nieco wzrosnąć. Komisja Europejska prognozuje, że koniunktura gospodarcza w Polsce może zwolnić o ok. 0,7% - uderzy to szczególnie w te branże, gdzie kluczową rolę odgrywają ceny energii i surowców. Śliwowski zauważa również, że zmniejszona liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych może odbić na branży budowlanej, meblarskiej i wykończeniowej.

Pracownicy muszą uzbroić się w cierpliwość - wzrost wysokości płac w dalszym ciągu nie będzie nadążać za wzrostem inflacji. Sami pracodawcy odpowiadają, że nie będą w stanie zrekompensować swoim pracownikom skutków inflacji, jednak według raportu Gi Group podwyżek spodziewają się jedynie osoby w wieku 18-24 lata, czyli te, które zarabiają najmniej. Jednocześnie 76% badanych niezadowolonych ze swoich obecnych warunków zatrudnienia aktywnie przegląda oferty pracy. Dla pracodawców jest to sygnał do podjęcia działań, mających na celu zatrzymanie wartościowej kadry w dotychczasowym miejscu pracy.

[1] https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/rynek-pracy-edukacja-kompetencje-aktualne-trendy-i-wyniki-badan-listopad-2022?sort=default&term%5B%5D=1&text_search= 

[2] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1500322%2Cszykuja-sie-wielkie-zmiany-na-rynku-pracy-te-branze-sa-najbardziej 

 

Źródło informacji: Firmove.pl

Źródło: PAP MediaRoom

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV. 
„Offroad Gwiazd 2023 - Razem pokonamy przeszkody

2023-04-01

„Offroad Gwiazd 2023 - Razem pokonamy przeszkody" - event charytatywny na Poligon4x4

Już w kwietniu celebryci, gwiazdy, twórcy oraz aktorzy zmierzą się z offroadowymi przeszkodami i przetestują swoje umiejętności jazdy w ciężkich warunkach. Podczas wydarzenia „Offroad Gwiazd 2023 – razem pokonamy przeszkody” odbędzie się rywalizacja, przeprowadzana pod okiem profesjonalnych instruktorów i zawodników motosportu. Głównym celem jest promocja bezpiecznej jazdy poparta czynami - wsparciem poszkodowanej w wypadku samochodowym rodziny.