Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.

źródło: pixabay.com

Kultura jazdy samochodem

Na co dzień każdy kierowca powinien stosować się do ogólnie przyjętych zasad szacunku dla innych, zrozumienia i kultury. Warto również zainwestować w dodatkową dawkę tolerancji wobec kierowców jeszcze niedoświadczonych, uczących się lub starszych kierowców.

Krzyczenie przez uchyloną szybę, gestykulacja w złości lub inne, niekiedy, nawet agresywne formy reakcji na „niedzielnych kierowców”, „ciamajdy” i „baby za kółkiem” nikomu nie pomogą, zwłaszcza osobom, które są obdarzane wyzwiskami.

W efekcie dostarczona zostanie jedynie solidna dawka stresu, zarówno kierowcy, który spowodował daną sytuację na drodze, jak i temu, który soczyście go zwyzywał. A jak wiecie… stres potęguje inne problemy ze zdrowiem, dlatego zdecydowanie warto go unikać.

 

Bezpieczna jazda samochodem - zasady

 

Prędkość dostosowana do warunków na drodze – to podstawa, o której wciąż wielu zmotoryzowanych zapomina. Należy zawsze dostosować prędkość i sposób hamowania do warunków na drodze, jeśli słońce mocno świeci – nie pędź i nie wyprzedzaj, jeśli jest ślisko – zachowaj bezpieczną prędkość i dostosuj sposób hamowania.

 

Jedź z dozwoloną prędkością – nadmierna prędkość powoduje najwięcej wypadków, zwłaszcza gdy za kółkiem zasiadają młodzi kierowcy. Unikaj przekroczeń prędkości, mogą Cię kosztować zarówno dużo pieniędzy, punktów karnych, a nawet spowodowanie tragedii. Ograniczenia prędkości nie zostały wymyślone na złość kierowcom, są dobierane adekwatnie do wielu czynników, aby zachować bezpieczeństwo na wyznaczonych odcinkach dróg.

 

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – to złota zasada, do której zawsze trzeba się stosować. Chodzi w niej o to, by zachowywać się w ten sposób, jakby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali przepisów.

 

Kultura jazdy i odpowiedzialność – zachowaj za kółkiem kulturę osobistą, przecież wszyscy znamy jej zasady, prawda? Nie przeklinaj, jeśli ktoś popełni błąd, nie trąb (możesz za to dostać mandat, zwłaszcza w obszarze zabudowanym), a co najważniejsze – używaj kierunkowskazów.

 

Regularnie sprawdzaj swój pojazd – stan techniczny niektórych polskich samochodów wskazuje na to, że już dawno powinny wylądować na złomie. Oczywiście dotyczy to w większości przypadków samochodów z ponad 25-letnim stażem, które są w bardzo złym stanie. Nawet, jeśli masz nowe auto, pamiętaj o badaniach okresowych, wymianie opon, przeglądzie i serwisie.

 

Jakie są najczęstsze grzechy polskich kierowców?

Zdaniem polskiej policji wielu kierowcom wciąż zdarza się nagminnie popełniać poniższe czynności:

  • Nieużywanie kierunkowskazów.
  • Jazda lewym, skrajnym, pasem ruchu służącym do wyprzedzania.
  • Wyprzedzanie na skrzyżowaniu.
  • Nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.
  • Korzystanie z telefonu podczas jazdy, niezgodne z przepisami.
  • Parkowanie „gdzie popadnie”.
  • Brak uprzejmości dla innych kierujących, np.: niewpuszczanie innych pojazdów z drogi podporządkowanej przy dużym natężeniu ruchu.
  • Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
  • Jazda z nadmierną prędkością. 

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV. 
„Offroad Gwiazd 2023 - Razem pokonamy przeszkody

2023-04-01

„Offroad Gwiazd 2023 - Razem pokonamy przeszkody" - event charytatywny na Poligon4x4

Już w kwietniu celebryci, gwiazdy, twórcy oraz aktorzy zmierzą się z offroadowymi przeszkodami i przetestują swoje umiejętności jazdy w ciężkich warunkach. Podczas wydarzenia „Offroad Gwiazd 2023 – razem pokonamy przeszkody” odbędzie się rywalizacja, przeprowadzana pod okiem profesjonalnych instruktorów i zawodników motosportu. Głównym celem jest promocja bezpiecznej jazdy poparta czynami - wsparciem poszkodowanej w wypadku samochodowym rodziny.