Kierowco uważaj na rowerzystów!

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.

źródło: pixaby.com

Jak wyprzedzać rowerzystę?

W tej sytuacji najważniejsze są dwa elementy: prędkość pojazdu oraz odległość od rowerzysty. Ta nie może być mniejsza niż 1 metr, ale najlepiej gdy zachowacie odstęp nawet 2 lub 3 metrów. Obowiązuje to również wtedy, gdy rowerzysta nie jedzie przy prawej krawędzi jezdni, a także przy wyprzedzaniu dwóch rowerzystów jadących koło siebie lub kolumny rowerowej.

Kierowca musi również ocenić, czy w danej sytuacji jest możliwość bezpiecznego wyprzedzenia rowerzysty. Czasem ci jadą środkiem pasa, nie bez powodu. Możliwe, że na danym fragmencie drogi znajduje się wiele dziur, które po zimie ukazują się jak grzyby po deszczu.

Przy wyprzedzaniu kolumny rowerzystów powinno się rozpocząć manewr, mając pewność, że można jednorazowo wyprzedzić wszystkich jej członków. Samochód nie może w trakcie wyprzedzania kolumny rowerzystów wjechać pomiędzy uczestników.

 

Ogromne znaczenie ma prędkość jazdy!

Różnica prędkości jazdy samochodu oraz roweru nie powinna wynosić więcej niż kilkanaście kilometrów na godzinę. Inaczej podmuch wiatru, który zostanie wywołany przez wyprzedzające auto może doprowadzić do przewrócenia rowerzysty, a w efekcie nawet do tragicznego wypadku!

W niektórych sytuacjach, gdy kierujący rowerem wyprzedza auto, kierowca musi pamiętać, że gdy skręca on w prawo, to musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który wyprzedza go z prawej strony. Dlatego zawsze należy się upewnić przed wykonaniem manewru skrętu w prawo, w prawym lusterku, że nie jest się wyprzedzanym przez rowerzystę z prawej strony, który jedzie na wprost.

Zmiana pogody ma ogromne znaczenie dla rowerzystów. Duży wiatr może ich zepchnąć na środek drogi, a nawet lekkie opady deszczu doprowadzić do utraty równowagi i wywrotkę.

 

Podstawowe zasady dla kierowców i rowerzystów

Policja przypomina kierowcom, że pierwszeństwo przejazdu rowerzysty jest, gdy:

 • Zbliżacie się do przejazdu dla rowerzystów.
 • Gdy skręcacie w drogę poprzeczną, a rowerzysta jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze rowerowej, a nawet po innej części drogi, którą zamierza opuścić.
 • Przejeżdżacie przez drogę dla rowerów poza jezdnią.
 • Nie wolno wyprzedzać pojazdu na przejeździe dla rowerzystów oraz bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Rowerzyści poruszający się po drodze są zobowiązani do:

 • Korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone dla kierunki, w którym się poruszają lub zamierzają skręcić.
 • Zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania miejsca pieszym w czasie poruszania się po drodze dla rowerów i pieszych.
 • Jeśli nie ma drogi dla rowerów albo nie można z niej korzystać, np.: przez roboty drogowego, wówczas rowerzysta musi się poruszać poboczem, a jeśli nie nadaje się do jazdy, wówczas jezdnią jak najbliżej prawej krawędzi.
 • Zabrania się jazdy rowerem po drogach ekspresowych i autostradach.

Ponadto, rowerzyści muszą pamiętać o zakazach:

 • Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, wyjątkiem jest sytuacja, w której nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego.
 • Czepiania się pojazdów.
 • Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na pedałach.
 • Kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
 • Korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku w czasie jazdy.

Pamiętajcie, by zachować czujność i ostrożność, zarówno w czasie jazdy samochodem, jak i rowerem! Szanujcie nawzajem swoją obecność na drogach i stwarzajcie bezpieczne warunki poruszania się po nich, a sezon wiosenno-letni na pewno będzie przyjemny dla Was wszystkich. 

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV. 
„Offroad Gwiazd 2023 - Razem pokonamy przeszkody

2023-04-01

„Offroad Gwiazd 2023 - Razem pokonamy przeszkody" - event charytatywny na Poligon4x4

Już w kwietniu celebryci, gwiazdy, twórcy oraz aktorzy zmierzą się z offroadowymi przeszkodami i przetestują swoje umiejętności jazdy w ciężkich warunkach. Podczas wydarzenia „Offroad Gwiazd 2023 – razem pokonamy przeszkody” odbędzie się rywalizacja, przeprowadzana pod okiem profesjonalnych instruktorów i zawodników motosportu. Głównym celem jest promocja bezpiecznej jazdy poparta czynami - wsparciem poszkodowanej w wypadku samochodowym rodziny.