3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę dbając o włosy

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dbając o włosy skupiamy się głównie na ich pielęgnacji zapominając jak duży wpływ na ich kondycję ma nasza dieta. Nawet najlepsze kosmetyki nie wzmocnią naszych włosów i nie sprawią, że będą wyglądały zdrowo, jeśli w realizacji codziennych nawyków żywieniowych nie uwzględnimy kluczowych czynników wpływających na jakość naszej diety.

źródło: Innovation PR

Dobrze zbilansowana dieta

Najlepszym, naturalnym sposobem na mocne włosy jest stosowanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Bardzo istotne znaczenie ma dostarczanie do organizmu wartościowych składników odżywczych i mineralnych. Z myślą o włosach pierwszą rzeczą, która powinna być zapewniona w diecie jest odpowiednie zbilansowanie makroskładników, czyli białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Białko składa się z aminokwasów, w tym aminokwasów niezbędnych, które musimy sobie dostarczać wraz z dietą. Do takich aminokwasów należą m.in. leucyna, izoleucyna, walina, lizyna, metionina, treonina oraz tryptofan. Należy wiedzieć, że część produktów w naszej diecie zawiera aminokwas ograniczający,  który w danym białku pożywienia występuje w zbyt małej ilości w stosunku do pozostałych 7 aminokwasów egzogennych. Ogranicza on wówczas wykorzystanie wszystkich aminokwasów w procesie budowy białek ustrojowych. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie łączenie produktów spożywczych, które wzajemnie uzupełniają się pod względem aminokwasów ograniczających, np. produkty zbożowe z nabiałem.

Niedobory witamin, makro i mikroelementów w organizmie mają wpływ na kondycję włosów, ich jakość, gęstość oraz witalność. Źle zbilansowana dieta może zaburzać homeostazę organizmu, równowagę m.in. procesów biochemicznych w ludzkim ciele i prowadzić do niedoborów witamin oraz składników mineralnych. Taki stan organizmu ma wpływ na porost włosów. Co więcej, włosy nie tylko nie rosną w regularnym tempie, a nawet mogą zacząć wypadać z powodu braku dostatecznej ilości składników odżywczych. – tłumaczy trycholog Anna Mackojć.

Dobrze zbilansowana dieta nie może być zarówno zbyt nisko, jak zbyt wysoko kaloryczna, gdyż odbije się to na kondycji naszych włosów. Na przykład zbyt niska kaloryczność diety, czyli poniżej poziomu podstawowej przemiany materii może skutkować łysieniem telogenowym. Z kolei zbyt wysoka kaloryczność diety może wpływać na rozwój nadwagi i otyłości przyczyniając się do rozwoju zaburzeń metabolicznych, co niekorzystnie oddziałuje na zdrowie całego organizmu, w tym także włosów. Zaburzenia metaboliczne są jedną z przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

 

Dieta spersonalizowana

Najlepszą dietą dla naszych włosów jest dieta spersonalizowana, gdyż w takiej sytuacji istnieje największa szansa, że spełnimy wówczas wszelkie wymagania naszego organizmu. Dlatego,  zanim zdecydujemy się na jakiś rodzaj diety, warto skorzystać z konsultacji dietetyka. Inne bowiem zalecenia żywieniowe otrzyma osoba na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej niż osoba jedząca mięso. A każdą z tych diet można odpowiednio zbilansować, aby dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze do organizmu. W niektórych przypadkach, warto rozważyć również zastosowanie diety trychologicznej.

Jeśli chcemy zawalczyć o mocne i zdrowe włosy, można rozważyć skorzystanie z pomocy trychologa specjalizującego się w dietoterapii trychologicznej. Odpowiednio ułożony jadłospis, skoncentrowany na dostarczeniu do mieszków włosowych wszelkich substancji odżywczych, witamin i mikroelementów, dostosowany do naszego codziennego trybu życia, może być dla nas efektywnym wsparciem w zadbaniu o lepszą kondycję włosów. - mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii

 

Dieta bez monotonii i produktów źle wpływających na włosy

Myśląc o jakości diety warto także zwrócić uwagę czy nie wpadamy w pułapkę żywieniową w postaci monotonności w codziennym jadłospisie, która skutkuje mniejszą ilością związków aktywnych w diecie. Dbajmy więc o zróżnicowaną dietę, którą możemy przy odpowiednim zbilansowaniu efektywnie wzmacniać nasze włosy. Drugim istotnym aspektem jest eliminowanie z diety produktów, które niekorzystnie oddziałują na włosy. Należą do nich na przykład produkty wysokoprzetworzone zawierające mało błonnika pokarmowego, składników mineralnych i witamin, co może przyczyniać się do niedoborów pokarmowych, jak również picie zbyt dużej ilości herbaty i kawy czy alkohol. Naszemu organizmowi, w tym także włosom, nie sprzyja w diecie nadmiar cukrów prostych, co może wpływać na szybsze przetłuszczanie się skóry głowy a nawet na pojawianie się łupieżu. Słodzone napoje, słone przekąski, smażona żywność, margaryny twarde na bazie częściowo utwardzanych olejów i alkohol to zdecydowanie grupy produktów, które nie mają dobrego wpływu na nasze włosy.

Pierwszym krokiem do zachowania dobrej kondycji włosów powinna być dobrze zbilansowana i wartościowa dieta, dostarczająca do naszego organizmu różnorodnych składników odżywczych i oparta na świeżych, nieprzetworzonych produktach.

 

źródło: Innovation PR

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.