5 argumentów przeciwko Strefom Tempo 30 w polskich miastach

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Niekorzystny   wpływ   na   żywotność   samochodów,   większe   zużycie   paliwa   czy   faworyzowanie elektrycznych pojazdów – to tylko część argumentów internautów na „nie” dla Stref Tempo 30 w polskich miastach. Wprowadzenie nowych przepisów ograniczających    prędkość do 30 km/h było pod koniec roku konsultowane w Warszawie, w innych największych miastach w kraju taka reguła już obowiązuje. Jakie są więc najczęstsze głosy przeciwko temu rozwiązaniu?

źródło: Triple PR

Przy wprowadzaniu ograniczeń prędkości do 30 km/h argument poprawy bezpieczeństwa jest zrozumiały i ciężko z nim polemizować. Jednak mimo tak oczywistego celu, wprowadzanie Stref Tempo 30 nie cieszy się przychylnością całego społeczeństwa. W autobaza.pl chcieliśmy sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Z tego względu wytypowaliśmy 5 najczęstszych głosów internautów przeciwko nowym przepisom i przygotowaliśmy ich ranking – tłumaczy Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl.

 

1. Czy Polacy są gotowi?

W Polsce Strefy Tempo 30 nie są nowością – funkcjonują już m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku. Jednak często podnoszonym argumentem przeciwko ich wprowadzeniu jest mniejsza skuteczność tego przepisu niż w krajach Europy Zachodniej. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy internauci wskazują na niższą kulturę jazdy nad Wisłą oraz brak odpowiednich kampanii edukacyjnych. Niedoinformowanie, zdaniem internautów, powoduje brak społecznego przekonania co do słuszności Stref Tempo 30.

 

2. Wysokie koszty Stref Tempo 30

Przeciwnicy wolniejszej jazdy wskazują także na wysokie koszty dostosowywania ulic do przedsięwzięcia. Łączy się ono bowiem z koniecznością przebudowy infrastruktury drogowej (zatoczki, progi zwalniające, zwężanie ulic itp.) tak, aby niejako „wymuszała” ona na kierowcach wolniejszą jazdę. Zdaniem sceptyków nie należy zmieniać przepisów, tylko zwiększyć egzekucję prawa już istniejącego.

 

3. Szybciej, ale do mechanika

Użytkownicy internetu sygnalizują jeszcze jeden problem wynikający z wprowadzenia Stref Tempo 30. Wolna jazda często wiąże się z utrzymywaniem samochodu na wysokich obrotach, ale niskim biegu. To prosty przepis na szybsze zużycie elementów napędowych, sprzęgła czy skrzyni biegów. Długotrwała jazda z niewielką prędkością może być więc szkodliwa dla naszych aut. Szczególnie narażone na to są nowe samochody z silnikami małolitrażowymi i manualnymi przekładniami.

 

4. Mniej ekonomicznie i ekologicznie

Skutkiem ubocznym nowego, wymuszonego stylu jazdy prawdopodobnie będzie konieczność częstszej wymiany oleju oraz zwiększenie zużycia paliwa – zaznaczają internauci. Z pewnością będzie to mniej ekonomiczne, a może nawet przyczynić się do zwiększonej emisji spalin. Na internetowych forach znaleźć można informacje o tym, że powiększanie obszarów objętych Strefami Tempo 30 to faworyzowanie samochodów elektrycznych, które są lepiej przystosowane do poruszania się w takich warunkach, i sposób na stopniowe „pozbywanie się” z ulic aut z napędem spalinowym.

 

5. Taksówkarze i kurierzy na NIE

W sieci możemy znaleźć także informacje dotyczące kulis wprowadzenia przepisów w stolicy Francji. W Paryżu w 2021 roku były one mocno krytykowane. Najgłośniej narzekały firmy kurierskie i transportowe oraz taksówkarze. Pierwsza z wymienionych grup podkreślała wydłużenie terminów dostaw towarów. Drudzy odczuwali presję ze strony klientów, ponieważ czas przejazdu popularnymi trasami wydłużył się nawet o 50%, a cena za usługę pozostała ta sama.

Niektóre obawy kierowców są zrozumiałe. Czytając na portalach informacyjnych lub w social mediach informacje o tym, że przez wprowadzone przepisy ich samochód może częściej się psuć lub więcej „palić”, nie są zadowoleni. Wiele z tych artykułów oczywiście mija się prawdą. Z tego powodu istotna jest odpowiednia komunikacja przez władze wszystkich „za” i „przeciw” nowych przepisów. W ten sposób będzie trudniej o szerzenie dezinformacji. – podsumowuje Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl.

 

źródło: autobaza.pl

źródło: Triple PR

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.