Australian Open - media w USA: demolka, dominacja, walec!

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Amerykańska tenisistka Danielle Collins okazała się za mocna dla Igi Świątek w półfinale Australian Open. "To nie jest tak, że Świątek zagrała źle. Po prostu Collins zagrała niesamowicie" - powiedział Darren Cahill, analityk stacji ESPN, która transmitowała pojedynek.

 

PAP/EPA/DEAN LEWINS

Tuż przed polsko-amerykańskim starciem zakończył się mecz Ashley Barty - Madison Keys, który łatwo wygrała Australijka. Dlatego też komentujący drugi półfinał dla stacji ESPN Patrick McEnroe oraz Pam Shriver (która w 1985 była przez chwilę pierwszą rakietą świata) liczyli - z perspektywy kibica - przede wszystkim na to, że będzie on bardziej zacięty i potrwa trzy sety.

 

Główną receptą na pokonanie Świątek według Shriver miał być potężny backhand Collins i fakt, że już raz grała w półfinale w Melbourne. Z kolei w przypadku Polki miał to być uderzany po przekątnej forehand. McEnroe zastanawiał się także, jak Polka będzie wyglądać fizycznie po wyniszczającym boju z Kanepi niewiele ponad 24 godziny temu.

 

Cahill - były trener m.in. Simony Halep, a obecnie analityk w ESPN - prognozował, że zamknięcie dachu na Rod Laver Arena będzie faworyzować Collins. "Jeśli uda się jej kończyć wymiany szybko - nie będzie miała problemu. Ale jeśli będą uderzać po dziewięć lub więcej piłek Świątek - która bardzo dobrze się porusza - będzie mogła pokusić się o zwycięstwo" - dodał.

 

Prognozy Cahilla sprawdziły się już od samego początku. 28-letnia Collins, która - jak zauważyli komentatorzy - nie była tak dobrą juniorką jak Świątek, agresywnie ruszyła na Polkę i zepchnęła ją do defensywy. Raz po raz trafiała też winnerami, błyskawicznie szybko atakując już pierwszą piłkę. Równie szybko uzyskała prowadzenie 4:0, a jej dominację Shriver skwitowała porównaniem do imponującej błyskawicy, która akurat przecięła australijskie niebo. "Tak wygląda backhand Collins!" - wykrzyknęła złota medalistka olimpijska w deblu z Seulu, która ten element gry Amerykanki porównała nawet do najlepszej na świecie specjalistki Sereny Williams.

 

Przy jednej z rzadko oglądanych dłuższych wymian McEnroe opowiedział o tym, że ojciec Świątek był olimpijczykiem i że kiedyś Polka trenowała pływanie, które jednak rzuciła dla tenisa, co natychmiast Shriver skomentowała obrazowo: "Iga teraz też płynie. Ale pod prąd Collins, który jest dla niej zbyt mocny".

 

Zastanawiała się także nad tym, czy IPolka machając rakietą tuż przed serwisem Collins gra fair. "Podobne rzeczy robiła w meczu z Kanepi, kiedy pytała sędziego o nowe piłki tuż przed... wznowieniem gry przez Estonkę. Wtedy nie myślałam, że to są jakieś nieczyste gierki. Ale teraz nie jestem tego pewna".

 

Polka walczyła i po morderczej walce - i dzięki kilku niewymuszonym błędom Collins - doprowadziła do stanu 4:5. Zarówno McEnroe jak i Shriver zwracali jednak uwagę na niski procent skuteczności drugiego serwisu Świątek i fakt, że musiała ona - nieco w akcie desperacji - zmienić taktykę.

 

"Kiedy twoja gra nie jest wystarczająco dobra, musisz ryzykować. Zaczęła wreszcie kierować piłki w stronę forehandu Collins. Szuka mocnego pierwszego serwisu i winnerów zaraz po odbiorze. Jeśli utrzyma piłki nisko, Collins może mieć z nimi problemy" - komentowali poszczególne udane zagrania Świątek.

 

Collins, która według McEnroe "bardzo dobrze zarządzała emocjami", pozbierała się w decydującym gemie pierwszego seta i kiedy Polka wpakowała ostatnią piłkę w siatkę, wreszcie dała im upust głośnym "Let's go!". W drugim secie znów była jednak zimna, wyrachowana i piekielnie skuteczna. W pewnym momencie zdobyła dwanaście punktów z rzędu dzięki "lawinie winnerów". Przy stanie 4:0 zapytała sędziego o nowe piłki, a ten odpowiedział, że trzeba na nie poczekać jeszcze przez dwa gemy. "Może ich nie doczekać, bo może być już wtedy po meczu" - śmiał się McEnroe.

 

Świątek próbowała wrócić jak w pierwszym secie, ale nie miała argumentów. Nie pomagały nawet częste zmiany rakiet, co według Cahilla miało oznaczać, że nie czuje piłek. W zasadzie skończyły się emocje i komentatorzy zaczęli analizować grę Collins pod kątem starcia z Barty, gdzie decydującym czynnikiem może okazać się żywiołowo dopingująca Australijkę publiczność. Przy stanie 5:1 Shriver nazwała ostatni gem "najważniejszym w życiu Collins" i chwaliła ją za dojrzałą mentalność. "Może spokojnie przed finałem zadać sobie pytanie: +Dlaczego nie ja?+".

 

Cahill podsumował mecz stwierdzając, że zamknięty dach pomógł Collins, która zepchnęła znaną z zamiłowania do agresywnej gry Świątek do głębokiej defensywy. "Iga nie ma sobie zbyt wiele do zarzucenia. To nie ona grała słabo, to Collins grała nieprawdopodobnie" - podkreślił.

 

Wtórował mu Ben Rothenberg z New York Times, który napisał, że Collins grała swój najlepszy tenis w życiu i że demolka była efektem "jej niemal niedotykalnego dla Świątek pierwszego uderzenia". Wyliczył także, że w drugim secie Amerykanka zanotowała aż trzynaście winnerów przy zaledwie dwóch niewymuszonych błędach. Zauważył także, że dla Amerykanów będzie to trzeci finał AO z rzędu, po tym jak w 2020 na tym etapie rozgrywek wygrała swój pojedynek Sofia Kenin, a w 2021 przegrała Jennifer Brady.

 

Agencja Reuters przekonuje, że Collins będzie w finale trudną przeszkodą dla Barty. Zauważa, że po tym jak Australijka zdemolowała Madison Keys, Collins zaprezentowała się równie dominująco i nie dała żadnych szans mistrzyni French Open z 2020. Według agencji, w obu setach Collins uzyskała błyskawiczną przewagę, ale w przeciwieństwie do pierwszego, w którym Świątek próbowała się podnieść, w drugim żaden kontratak nie miał miejsca. "Collins mając na horyzoncie randkę ze swoim przeznaczeniem w opanowany sposób opakowała swoje zwycięstwo po 78 minutach, wygrywając drugą piłkę meczową".

 

Tymczasem New York Post nazwał drogę i awans do finału Collins "szokującą" mając na uwadze fakt, że to najlepsze osiągnięcie w jej karierze, a także fakt, że borykała się w przeszłości z problemami zdrowotnymi. Gazeta zwraca także uwagę na to, że Amerykance udało się przejść przez półfinał w dwóch setach. "Uniknęła dramaturgii z wcześniejszych meczów z Clarą Tauson i Elise Mertens, gdzie musiała walczyć o powrót do gry po porażce w pierwszych setach".

 

Również Liz Rocher z Yahoo! Sports przywołuje wcześniejsze problemy Collins, która w 2021 w Melbourne w pewnym momencie upadła na kort podczas gry i musiała poddać się oględzinom lekarskim z powodu bólu menstruacyjnego. Dlatego też nazwała zdecydowaną wygraną Amerykanki "symboliczną", a jej formę podczas AO porównała do "bajkowej historii".

 

Portal tennis.com w tytule swojego opisu meczu użył formułki "Still standing", znanej bardziej z walk bokserskich i odnoszącej się do pięściarzy, którzy powinni raczej być już poza walką na tym etapie, ale wbrew przewidywaniom wciąż są w grze. Samo spotkanie zostało porównane do "walca, który przetoczył się po Świątek". Również i ten portal zwrócił uwagę na to, że zawodniczka, która - z uwagi na swoją ekspresyjność na korcie - ma przydomek "DanYell" tym razem była spokojniejsza niż tłum oklaskujący jej "nieskazitelny, trwający mniej niż 80 minut wysiłek. Zdemolowała Polkę i zdominowała ją na wszystkich polach dzięki 27 winnerom i siedmiu asom" - podsumował portal.

 

Tomek Moczerniuk (PAP)

 

moc/ krys/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.